Млади лекари и медицински специалисти (сестри, акушерки, рехабилитатори, лаборанти) излязоха протест с настояване за по-високи заплати, достойни условия на труд и регламентирано работно време. По данни на медицинските сестри заплатата им е по-ниска от 2000 лв. на месец.
Протестът се провежда паралелно в шест града в страната. В София демонстрацията е пред сградата на Министерство на здравеопазването, а в Пловдив, Плевен, Бургас, Варна и Стара Загора - пред сградите на Общините.
В София демонстрантите издигнаха протестни плакати, на които пише: "Мотивация няма!", "Искам бъдеще в България!", "Здравеопазването е сектор от национално значение, не може да се разглежда на парче!", "Да спрем да сме донори на европейската здравна система! Нека задържим и тези 500 в страната!", "Позволи ми да отглеждам децата си в родината!", "Държите ни с морал, плащате ни с подигравки!", "Здравето не е стока!", "Заплата – максимум 2000 лв., наем – минимум 1200 лв.", "Тук съм на мястото на още 100 колеги, които ще уволнят, ако ги видят тук."
Протестиращите лекари и медицински сестри скандираха "Мотивация няма!" и "Искаме достойно бъдеще в България!".
"Исканията на протеста са основно да имаме справедливо заплащане и адекватни условия на труд. Справедливото заплащане според нас се изразява в това всички специализанти, без значение дали са държавна поръчка, или другите видове специализации, тяхната основна брутна заплата да бъде свързана с минималната работна заплата и съответно да бъде в размер 3,5 пъти на минималната работна заплата.
И когато придобиваме нови компетенции, квалификации, специалности да се преизчислява отново основната заплата. И напълно подкрепяме искането на нашите колеги от Синдиката на българските медицински специалисти тяхната основна брутна заплата да стане 150% от средната брутна заплата за страната";
"Исканията ни са за достойни заплати, достойно заплащане на извънредния труд и да бъдем по-ценени в обществото, в което има нужда да бъдем подкрепяни", казаха пред БНР участници в протеста в столицата.
Преди дни от Синдиката на българските медицински специалисти поискаха увеличение на възнагражденията - 150% от средната работна заплата и достойни условия на труд, в противен случай са готови на стачни действия.
Основното искане на протеста е основната брутна заплата на младите лекари и лекарите-специализанти да бъде обвързана с минималната работна заплата и да бъде в размер на 3,5 пъти на минималната работна заплата.
Синдикатите от КНСБ и КТ "Подкрепа" заплашиха също с протести, ако до първите 10 дни на юни здравният министър не свика отрасловия съвет, за да започнат преговорите по новия колективен трудов договор (КТД).
С възгласи "Бъдеще в България" и "Протестът е за вас, елате при нас" десетки медицински сестри, фелдшери, лекари и студенти по медицина от Плевен се включиха в националния протест за по-високи заплати и по-добри условия на труд. Пред сградата на Община Плевен, където се проведе протестът, те издигнаха плакати с послания, като: "Призванието не е извинение за експлоатация", "Държите ни с морал, плащате ни с подигравки", "Бъдеще в България" и др.
През последните 20 години д-р Здравко Парашкевов работи на три места. Той смята, че трудът на медицинските сестри е тежък и отговорен и те също са принудени да работят на няколко места. "Как предпочитате, да ви преглежда медик, който е беден, изморен, изнервен от работа на няколко места, загубил мотивацията си за работа или медик, чийто труд е оценен по достойнство и който работи на едно място и му е осигурена продължаваща квалификация и ежегодни курсове?", попита д-р Парашкевов, който беше сред участниците в протеста в Плевен.
"Подкрепяме този протест, защото ние не искаме те да бъдат следващите работещи бедни, следващите, които ще напуснат страната, след като са поработили една година тука и виждат, че нямат условия нито за кариерно развитие, нито за добро заплащане. Следващите, които ще работят по на няколко места, ако решат да останат тук.
Ние искаме достойно възнаграждение, искаме - както излязохме преди няколко дни с отворено писмо към всички медии, към всички парламентарни групи, Здравна комисия, за едно достойно заплащане - стартова заплата, която да гарантира, че всяка новозавършила медицинска сестра, медицински специалист и лекар ще започне с някакви достойни възнаграждения и ще може да продължи да надгражда и да работи в България".
Лекари, медицински сестри, акушерки и лаборантки протестираха пред сградата на Община Бургас. Ниските заплати, лошите условия на труд и факта, че на всички специалисти в сферата на здравеопазването се налага да работят на повече от две места, са основните причини за недоволството.
Здравните работници очакват заплатите им да се повишат до нива над средните за страната. Нощният и извънредният труд са ниско платени, лекари и медицински специалисти са принудени да работят на няколко места, на медицинските сестри, акушерките и лаборантките заплатите са унизително ниски, споделиха протестиращите пред кореспондента на БНР в морския град.
Над 50 души с включиха в протеста в Бургас.
Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" се събират на национален протест пред Народното събрание, като призовават за подкрепа от всички съсловия в здравната система. Днес изтича срокът, който беше даден от управляващата коалиция за решаване на проблема със заплащането на работещите в здравната система. Протестиращите се събират на..
Заради вятъра пожарът в Пирин отново е станал върхов. Най-мащабната към момента стихия в страната е обхванала около 12 хиляди декара гора. Три военни хеликоптера - два български и един от Унгария - които по-рано се включиха в гасенето, от 17 ч. са спрели да летят. Пожарът в Пирин отново е върхов, гасят го с три хеликоптера В Струмяни пристигна..
Битката с големи горски пожари продължава на целия Балкански полуостров. Докато в Турция за пореден ден продължава борбата с пламъците край Бурса и Карабюк, вътрешният министър обяви започващи разследвания заради разпространяване на дезинформация относно пожарите. Според Али Йерликая засечените публикации създават недоверие в..
Избухна пожар в жилищна кооперация в столичния квартал "Лагера". Пламъците са обхванали покрива и горните етажи на кооперацията на ул. "Смолянска" близо до кръстовището на булевардите "Aкад. Иван Евстратиев Гешов" и "Цар Борис III", предаде БНТ. На мястото на тежкия инцидент се намират пет пожарни автомобила и екипи на полицията...
В две основни огнища днес са насочени усилията на пожарникарите на територията на Ямболска област. В землището на село Лесово, в близост до българо-турската граница, пожарът към момента е под контрол, информира по-рано областният управител Николай Костадинов. В местността Бакаджика край Ямбол се гаси от снощи. Труднодостъпен терен с..
Висшият съдебен съвет даде сградата на бившата централа на "Движението за права и свободи" на столичния булевард "Александър Стамболийски" 45 за безвъзмездно ползване от европрокуратурата. Членът на ВСС Стефан Гроздев посочи, че сега сградата е в много добро състояние, но ще са необходими допълнителни строително- ремонтни дейности...
Пожарът в Пирин отново е станал върхов заради вятъра. Три военни хеликоптера участват в гасенето. Два от тях са на българските ВВС и един от Унгария, осигурен по механизма за гражданска защита на ЕС. Очаква се пристигането и на самолетите от Швеция, които най-вероятно също ще бъдат насочени към този пожар. Той остава най-мащабният в страната,..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..