Днес реставрираният паметник на Христо Ботев ще бъде монтиран на мястото си на площада в центъра на Враца. Металната фигура беше транспортирана снощи от специализираното ателие, където беше обновена. В града започнаха честванията, посветени на 149-ата годишнина от подвига на поета - революционер.
Емблематичният Ботев паметник във Враца, дело на големия скулптор Владимир Гиновски, отново ще бъде поставен на постамент на централния градски площад. В продължение на три месеца металната фигура беше реставрирана в специализирано ателие в София с над 750 хил. лв от държавния бюджет.
Обновяването се наложи заради корозия във вътрешността на монумента и пукнатини по корпуса му. Междувременно с дарения от врачани и средства от общинския бюджет беше ремонтиран архитектурният комплекс и освежени зелените площи около скулптурата.
Съдбата на паметника предизвика широка обществена реакция.
"Много се радвам, че успяха да направят реставрацията навреме и че за Ботевите дни ще бъде тука. Паметникът е символ на града. Ботев си е наш и много си го обичаме. В сърцата ни е. Като го гледаме тука на площада ни става едно светло, едно хубаво. В цял ръст изправен, да ни дава надежда, че ни чака добро вече", споделиха врачани.
Пожарите могат да бъдат прогнозирани в голяма степен и ако се вземат мерки навреме, да бъдат потушавани и локализирани по-лесно. Това обясни пред БНР и нж. Петър Дишков, лесовъд и експерт към Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост. "Трябва да намалим горивното вещество. Това са сухи дървета,..
Държавният департамент на САЩ е одобрил потенциална продажба на услуги за ремонт и поддръжка за артилерийски гаубици М777, както и на транспортни и обединяващи услуги за Украйна на стойност 203,5 млн. долара. Това съобщи снощи Пентагонът, цитиран от Ройтерс. Основният контрактор за услугите за оборудване, възстановяване и поддръжка на..
Някои хора избират да плуват по течението. Други, като Стефан Иванов , сами си изграждат курса – понякога срещу вятъра, понякога с него, но винаги с ясна цел. В разгара на лятото Стефан Иванов завърши последната си експедиция в океана, който прекоси не само с лодка, а и с вътрешна сила. Кога свършват физическите ни възможности и до къде се..
Пловдивският апелативен съд потвърди решение на Окръжния съд в Кърджали, с което е отхвърлен като неоснователен искът на Мюсюлманското изповедание за собственост на имота от над 10 декара и на триетажната сграда, в която в момента е Историческият музей в града. Съдът се съобразява с данните от съдебно-техническата експертиза, според която между..
Участък от пътя Габрово - Севлиево, в района на село Враниловци, е ограничен за движение заради верижна катастрофа. Сблъскали са се товарен автомобил, бус и лека кола. По неофициална информация има ранени. Вероятната причина е неспазване на дистанция. Движението в участъка се регулира от Пътна полиция, а трафикът преминава през селото...
Тяло на мъртъв мъж е открито тази сутрин в близост до входа на сектор "В" на Националния стадион "Васил Левски". В момента се извършва оглед от екипи на полицията. Няма яснота за причините за смъртта. БНР научи, че мъртвият мъж е на възраст около 35 години. По случая тече разследване.
Четирите момчета от Националния отбор по биология се прибраха от Международната олимпиада по биология във Филипините с два сребърни и два бронзови медала. Определиха кои ще са участниците в Националния отбор по биология " Ние се бяхме подготвили за много по-тежко състезание ". Това заяви пред БНР проф. Албена Йорданова ,..
Минималната работна заплата за 2026 г. трябва да бъде определена по сега действащия механизъм в Кодекса на труда и ще бъде 50 процента от средната..
Световното първенство по драконови лодки, което трябваше да се проведе в Русе от 18 до 21 септември , в понеделник беше отменено . Тази новина се..
" Има цял букет от руски имоти в страната, за които не е ясно по какъв начин са придобити и защо са собственост на руската държава . След серия наши..