Надежда Дякова от Провадия е оперирана от рак на маточната шийка преди 10 години. Толкова време ѝ отнема да намери път за решаване на появилия се след това лимфедем на десния крак. Първоначално се появило изтръпване, след това подуване и силен оток на целия крак. През годините тя посещава много съдови хирурзи и всички казват, че това е в следствие от операцията, но никой не я насочва към лечение. Едва тази година жената намира варианти в чужбина и избира да опита такова лечение в Чехия.
"В България все още няма място, където този лимфедем да се овладее и да има подобрение на състоянието, в което в момента съм", сподели със съжаление тя и разказа какво представлява започнатото вече лечение в Чехия и какъв е ефектът от него:
"Отидох преди месец за първи път. Кракът ми беше много подут. За 3 седмици успяха да свалят от крака ми 22 кг. На най-широката част от 100 см. в момента е 49. Сега продължавам сама в домашни условия. Смятам да си закупя тази лимфопреса, защото тук няма кой да ми прави тези масажи. Бандажирането си го правя сама".
Дякова е категорична, че ежедневието ѝ се е подобрило, като начинът ѝ на живот е много активен. До момента лечението на Надежда в Чехия ѝ е струвало около 9000 лв.
"Хоризонт" отправи запитване към НЗОК за това какво поема като лечение и рехабилитация на лимфедем. Засега няма отговор.
Хирургът д-р Мариела Василева, която се занимава изключително с лечение на рак на гърдата, сподели пред БНР, че често пациентите не са предупредени за това възможно усложнение, каквото е лимфедемът. Според нея на първо място трябва да е профилактиката срещу заболяването, а ако не може да се избегне това усложнение, да се търсят методи за лечение.
Хирургията като начин на лечение е приложима само при 10% от тези пациенти, отбеляза д-р Василева. По думите ѝ хирургичното лечение на проблема изисква специална апаратура и обучение на лекарите.
"Нямаме и такива специалисти, така че като цяло не е чудно, че няма и такава клинична пътека. Голям проблем, за който нищо не се знае и който хората, често когато го развият, го крият, тъй като не е много лицеприятен. Това не помага за общото познание по темата".
Пациентите с лимфедем в момента сами се борят, без да имат подкрепа от институции и медицински специалисти, подчерта д-р Василева.
"Тази работа е много трудоемка, но не е вярно, че в България никой не я работи", изтъкна в интервю за предаването "Хоризонт до обед" д-р Кристина Павлова – завеждащ отделението по физиотерапия и рехабилитация в столичната многопрофилна болница "Люлин".
"Вярно е, че малко хора я работят правилно и ние нямаме такива специализирани клиники за третиране на лимфедем. Ние я работим със съдействието на институциите, използвайки клинични пътеки, които описателно разказват за увредата на опорно-двигателния апарат или неврологичната в следствие на тези подувания, но няма клинична пътека – това е факт. Това е трудоемко, неплатено, изисква много време и ресурс, изисква много добра квалификация".
Според специалиста трябва да има такава клинична пътека и тя трябва да е много добре платена. Това е изключителен ресурс, който трябва да бъде овъзмезден, категорична бе тя.
Д-р Павлова посъветва пациентите да търсят лекар за такива масажи и предупреди за възможните опасности.
Цялата тема и разговора с д-р Павлова чуйте в звуковите файлове.От полунощ отпадат проверките на границата между България и Румъния. Така страната ни става член на Шенген без допълнителни условия. Това заявиха еврокомисарят по вътрешната сигурност и миграцията Магнус Брунер и вътрешният министър Даниел Митов, които посетиха граничния пункт "Кулата - Промахон". Еврокомисарят по вътрешни работи Магнус..
Може ли държавата да прекали със своите акции по отношение на хосписи и домове за възрастни хора след разкритията в село Ягода и Варна, където стана ясно, че хора са държани в нечовешки условия. Изведени са 8 души от старчески дом без лиценз в София "Домове на ужасите" в Старозагорско: Арестувани са петима болногледачи (СНИМКИ)..
Въвеждането на еврото не изисква преподписване на трудовите договори , поясни в интервю за предаването "Преди всички" заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова. Ако работодател настоява за това, може да е сигнал за промяна и в други клаузи на договора и следва да се внимава, предупреди Ефремова. Сключените в..
" Това, че всички 17 български евродепутати застанахме заедно зад една позиция, не означава, че ние работим заедно по този казус ". Това заяви пред БНР евродепутатът Ивайло Вълчев относно възникналото напрежение между България и Република Северна Македония около доклада на ЕП за напредъка на нашата съседка по пътя към членството в ЕС. На 8 юли ще..
Делегатите на националната конференция на Германската социалдемократическа партия (ГСДП) ще подложат на обсъждане в заключителния трети ден на форума днес предложение да бъде забранена крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (АзГ), предаде ДПА. "Алтернатива за Германия" оспорва пред съда решението на разузнаването да я класифицира..
" Добре дошли в този регион, където без религията много трудно може да разберем каквото и да било , включително политиката. Преплитането между религия и политика съпътства обществения, културния живот на тези страни по различен начин." Това каза пред БНР проф. Симеон Евстатиев, арабист и историк, преподавател в Софийския университет "Св...
В София започва Фестивалът за книги и изкуство Musagena New Vibes. Той ще се проведе в градинката пред Народния театър и ще продължи до неделя. Фестивалът се провежда за четвърта година, посочи пред БНР писателят Георги Бърдаров. "В него си дават среща млади, а и не толкова млади и известни творци от различни видове изкуства. В рамките на 3..
Полицаи, служители на горското стопанство и пожарникари от Ловеч проверяват сигнал, подаден снощи малко след 23 ч. на тел. 112., че е забелязан..