Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Британецът Саймън Йейтс излезе начело в Джиро д’Италия

Саймън Йейтс излезе начело в Джиро д’Италия
Снимка: БТА

Ситуацията в колоездачната Обиколка на Италия се преобърна на 180 градуса в събота, след като Саймън Йейтс (Visma-Lease a Bike) изпревари лидера до днес в състезанието Исак дел Торо (UAE Team Emirates-XRG) по безкрайните склонове на Коле деле Финестре и взе розовата фланелка един равнинен етап преди края.

Днешният етап в Джиро д’Италия с дължина 205 километра от Верес до Сестриере пък беше спечелен от Крис Харпър (Австралия), който завърши първи с време 5 часа, 27 минути и 29 секунди. Етапът беше с денивелация 4500 метра, предложи много трудни изкачвания и завои до Сестриере, но се оказа четвъртата етапна победа за австралиеца в кариерата му.

След като загуби Джирото на същото изкачване от Крис Фрум преди шест години, Йейтс – който има във визитката си спечелена Обиколка на Испания през 2018-а година, ще се отправи към Рим в неделя с надежда за втора победа в Гранд Тура и тя изглежда почти сигурна, ако не се случи нещо изненадващо и непредвидено.

Влизайки в етапа с 1:31 минута изоставане, Йейтс завърши в последния алпийски етап от Джирото на 1:57 минути зад Харпър. Второто място е за Алесандро Вере (Arkéa-B&B Hotels), който приключи на 1:49 минути след австралиеца.

Британецът Йейтс атакува на 13 километра от върха на Финестре и имаше предимство от близо две минути до върха, където досегашния лидер Исак Дел Торо можеше да успее да си възвърне лидерството, ако тактиката на отбора беше по-добре обмислена. Иначе Йейтс имаше ценната подкрепа на Вут ван Аерт, който му помогна в ранното откъсване. Дел Торо имаше в началото сходното сътрудничество с Ричард Капарас, но при спускането синхронът им не сработи както се очакваше.

Мексиканецът Дел Торо, който водеше до днес, остана на 9-о място с изоставане на 7:10 минути от победителя Харпър и близо на 6 минути и 20 секунди след Йейтс. Четвърти днес остана представителят на домакините Джанмарко Гарофало, на 3:52 минути от първия, а пети е французинът Реми Роша (Групама) на 3:57.


По публикацията работи: Антони Йорданов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Везенков

Везенков със 17 точки и 6 борби при загубата на Олимпиакос от Монако

Националът Александър Везенков вкара 17 точки и овладя шест борби при поражението на Олимпиакос с 87:92 от Монако в последния мач от седмия кръг в Евролигата по баскетбол за мъже. В "Двореца на мира и приятелството" в Пирея гостите от Княжеството показаха отлична стрелба от тройката, като вкараха при 10 от 24-те си опита от далечна дистанция. За сравнение..

публикувано на 30.10.25 в 07:45
Левски

Левски загуби от швейцарки за "Чалъндж Къп"

Женският волейболен отбор на Левски загуби от швейцарския Шезо с 0:3 (23:25, 14:25, 23:25) в първи мач от първия кръг на "Чалъндж Къп". Така тимът на треньора Радостин Арсов има нужда от чиста победа или с 3:1 на реванша в София на 5 ноември, за да стигне до "златен" гейм, който евентуално може да го класира в следващата фаза на турнира...

публикувано на 30.10.25 в 07:39
Карлос Алкарас си тръгна рано от Париж.

Карлос Алкарас отпадна от "Мастърс"-а в Париж

Водачът в схемата и в световната ранглиста Карлос Алкарас (Испания) отпадна във втория кръг на турнира по тенис на твърди кортове от сериите "Мастърс" във френската столица Париж с награден фонд 6 128 940 евро. Алкарас отстъпи пред британеца Камерън Нори, след като допусна обрат с 6:4, 3:6, 4:6 за два часа и 25 минути игра. За испанеца това..

публикувано на 29.10.25 в 06:45
Лиа Каратанчева

Лиа Каратанчева продължава напред в Ирапуато

Лиа Каратанчева се класира за втория кръг на сингъл на турнира по тенис на твърди кортове в Ирапуато (Мексико) с награден фонд 100 000 долара. Поставената под номер 8 Каратанчева преодоля Юки Наито след 4:6, 6:3, 3:1 и отказване на японката. Двубоят продължи два часа и шест минути. Българката допусна два пробива в първия сет и отстъпи с..

публикувано на 29.10.25 в 06:44
Спартак загуби гостуването си на Пея

Спартак (Пл) с първа загуба в Северната лига

Плевенският Спартак отстъпи пред косовския Пея с 81:96 точки като гост, в двубой от 3-ия кръг в група С на Европейската северна баскетболна лига за мъже. Загубата е първа за плевенчани след двете им победи в началото на надпреварата, докато Пея постигна първи успех. Силното начало на домакините беше ключово за развоя на срещата...

публикувано на 29.10.25 в 06:42

Григор Димитров и Никола Маю отпаднаха в първия кръг на двойки в Париж

Григор Димитров и неговият партньор Никола Маю допуснаха поражение още в първия кръг на надпреварата на двойки на турнира Мастърс 1000 в Париж. Българинът и французинът, които получиха "уайлд кард" за надпреварата, отстъпиха с 4:6, 7:5, 4-10 пред Едуар Роже-Васлен от Франция и Юго Нис от Монако. За 43-годишния Маю това бе последен мач в кариера, като..

публикувано на 28.10.25 в 19:48

46 са заявките за участие в съдийския курс по гимнастика за спортисти със синдром на Даун

46 са подадените заявки за участие в съдийския курс по спортна и художествена гимнастика за състезания със спортисти със синдром на Даун. В обучението по спортна гимнастика ще се включат 32 специалисти от 19 клуба. При мъжете това са представители на клубовете Пирин Благоевград, Гераниум, Торнадо, Тракийски юнак, Черноморец, Стрийт УоркАут,..

публикувано на 28.10.25 в 18:19