Сред акцентите на програмата беше представянето на етнографското изследване, посветено на носията като културен код – дело на д-р Йордан Касабов, етнолог от Силистра, и майстор-приложника Добринка Петрова от с. Калипетрово.
Книгата бе подкрепена от проф. д-р Любомир Пенев, издател от София, и редактирана от Йордан Георгиев, с предговор от Калина Михайлова – организатор на срещата и дългогодишен колекционер на носии. За Калина тази страст е мисия вече над 25 години.
Събитието се превърна и в мост между култури – гости от Румъния, представители на българската общност в село Извоареле, област Телеорман, споделиха своите истории и носии, пренесени през граници, но съхранили езика и бродерията на дедите си.
Носията е визуален език – тя говори за род, произход, за социален статус, за събитие, за обред. Във всяка шевица, във всеки конец, вплетен ритмично по пазвата или ръкавите, прозира знание – фолклор, вярвания, символика.
Казват, че създаването и съхраняването на носии е като разговор със себе си и предците – „да облечеш носия, е като да облечеш история“. Всичко това Калина Михайлова го осъзнава преди 25 години.
Румяна Ташева е родом от Лом. Облечена бе в над стогодишна носия, по която има следи от машинна изработка, вероятно правена от майстори. Самата тя не колекционира, но се занимава с фолклор от 18 години като част от ансамбъл и преподавател по народни танци.
По време на празника на носията в село Шуменци, сред пъстри багри и много гости, срещаме един от специалните участници – издател, автор и дългогодишен изследовател на българския фолклор – проф. д-р Любомир Пенев, който сподели, че най-важният фактор, който го свързва с това, е че е добруджанец.
По време на празника на носията в село Шуменци се срещаме с един специален гост от другата страна на Дунава – Рома Виорика. Тя е българка от село Извоареле, Румъния – българско село, в което и до днес се говори български език.
Село Извоареле има около 2000 жители. В селото не само се говори български, но се пазят и традициите. По думите на Рома Виорика, възрастните – най-вече бабите – все още говорят архаичен български, но младите все по-често го забравят. Затова създават асоциацията „Български извори“.
Сред участниците в празника на носията в село Шуменци е и Златка Господинова от Хасково – колекционер с над 100 автентични български носии от цялата страна. На събитието тя представя три костюма от различни райони на Хасковска област.
В колекцията на Златка има над 30 носии само от Хасковско. Най-старата от тях е близо 250-годишна. За нея носията не е просто дреха.
На празника на носията Галина Салъф – секретар на читалището в село Преславци, община Тутракан, представя носия, която носи историята и духа на местната алианска общност.
Българската носия не е архаичен спомен – тя е жива памет, която чака да бъде разчетена и предадена нататък. И срещи като тази в Шуменци показват, че има хора, които събират парченцата история, за да не се изгубим в забравата.
И когато една риза, тъкана преди век, оживее върху раменете на млад човек – фолклорът не е минало, а настояще с бъдеще.
Репортаж на Незабравка Кирова чуйте в звуковия файл.
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните. В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..
В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..
Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде..