Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на Царево: Да разчетем правилно думите на митрополита!

Нестинарски страсти: Има ли сензация в позицията на Църквата?

В село Българи днес ще проведат обреда, както винаги досега

| Репортаж
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Нестинарството, една от най-древните български традиции, влезе под прицела на православната ни църква. Това не се случва за първи път, но сега стана причина за поредното разделение на обществото ни. На 21-ви май, когато по стар стил почитаме Св. св. Константин и Елена, Сливенският митрополит Арсений призова свещеници и православни християни да не присъстват на ритуала, а нестинарите да не носят икони. В България като светска държава призивите на православната църква имат смисъла на изразена позиция без административна тежест. Нестинарската обредност обхваща почти цялата територия на Югоизточна Тракия.

Нестинарството се е зародило в древни времена още преди Христа като езически ритуал, изпълняван от древните траки. С танц върху жарава те изпадали в транс и така посрещали настъпващото лято, възхвалявайки слънцето.

След покръстването ритуалът е анатемосан от църквата и забранен като ерес. И тук започва легендата, която разказва, че по време на турското владичество, при опожаряването на странджанското село Българи възрастна жена видяла, че параклисът гори. С последни сили тя влязла в огъня и спасила иконата на Св. св. Константин и Елена. Изпаднала в транс, за да премине през горящите въглени.

Снимка: БТА

Оттогава нестинарството се възражда, а символична столица на нестинарството става малкото странджанско селце. Хората в Странджа вярват, че огънят пречиства и пази от болести и нещастия. Смята се че нестинарството е харизма, а не дарба. В днешно време нестинарството се е превърнало в културен продукт, носещ корените на нашата идентичност

Защо българската православна църква обаче продължава периодично да настоява ритуалът да бъде забранен? Тази традиция не е църковна, обичаят е езически, обясни Негово светейшество българският патриарх Даниил и подчерта, че той носи в себе си магия. Мнението му подкрепи позицията на Сливенския митрополит Арсений, който заяви:

"Не съм разбунил духовете. Светата църква е чудолюбива майка, тя обича своя народ. Езическите обичаи в една или друга степен са залегнали в нашия бит и култура, но Светата църква трябва да припомни думите на Свещеното писание. Не съм съгласен да се използват свещените изображения в тези езически ритуали. А относно участието, не мога никого да спра. Всеки има своята свободна воля да прецени и да се съобрази или да не се съобрази."

Кметът на Община Царево Марин Киров не вижда нищо смущаващо в позицията на Българската православна църква. Той отбелязва, че нестинарството е признато от ЮНЕСКО за част от културното наследство.

Нестинарските игри се организират от нестинарската общност, не от Община Царево, уточнява той.

Позицията на митрополита не е нова, няма сензация. Отношението на Православната църква е известно, напомня Киров. По думите му, "митрополитът реагира, защото е наш архипастир и това е негов дълг".

"В посланието на митрополит Арсений няма абсолютно нищо обидно!  Той дава своето тълкувание, своето напътствие към православните християни, към свещениците. Въпросът е да разчетем правилно думите на митрополита."

Снимка: БТА

Днес, 3-ти юни, когато по нов стил честваме двамата светци – покровители на нестинарите, в странджанското село Българи обредният ритуал ще се проведе както обичайно. Над 40 представители на държавната и местната власт се очаква да пристигнат в селото за нестинарските игри, които по традиция събират и много чуждестранни туристи. Дали духът на празника ще бъде запазен?

"Както всяка друга година се е правило – обредът ще стане такъв, какъвто сме го правили досега по ритуал, който е от векове", уверява кметският наместник на село Българи Петър Недялков.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Покритият мост на Кольо Фичето в Ловеч

Историкът Пламен Ечков за покрития мост на Кольо Фичето в Ловеч

Ловеч е град с богато история,   като се започне още от древното тракийско селище Мелта, през средновековната крепост Хисаря, първия революционен комитет създаден от Васил Левски и т.н.  Но  може би емблемата на града е покрития мост, познат още като моста на Кольо Фичето.   На практика обаче в сегашния си вид ловешкия покрит мост не е моста..

публикувано на 03.08.25 в 13:27
 Сабята на Стефан Караджа в Русе

Спомени за сабята на Стефан Караджа - сабя-револвер, която и сече, и стреля!

На 30 юли се навършиха 157 години от гибелта на Стефан Караджа. Паметта му бе почетена в Русе, където умира от раните си, а денят е повод да разкажем и една любопитна и съвременна история, свързана със сабята на войводата. Русе пази много спомени за Стефан Караджа. Тук са ръкописите на Никола Обретенов за четите на Хаджи Димитър и Караджата, на..

публикувано на 03.08.25 в 08:00
Петър Илиев

От чертежите на архитектурата до пулса на човешкия живот - пътят на 29-годишния Петър Илиев

Един млад човек сбъдва мечтата си да помага и да бъде полезен.  29-годишният Петър Илиев се занимава със спешна медицина на терен и води курсове по първа долекарска помощ.  Преди това е практикувал професията си на архитект, но един инцидент го връща към една от детските му мечти - да лекува .  След като става свидетел на катастрофа , при която..

публикувано на 28.07.25 в 10:45

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18