Скок на цените на меда и пчелните продукти с 20 – 30 процента е неизбежен, прогнозират производители от ямболския регион. Основната причина е масовото измиране на пчелни семейства през зимата.
Нетипично високите температури през зимата са причина за унищожаването на стотици, дори хиляди пчелни семейства в ямболско, уточняват пчелари.
"Загубата ни е 80 кошера от 240".
"При мен беше още по тежко положението – от 100 кошера, останах с 26".
"Зимата топлото време много лошо им се отразява на пчелите, те не могат да изпаднат в летаргия и цяла зима консумират – износва се старата пчела много по-бързо и преди да се излюпи новата, тя умира!", споделят пчелари.
В момента масово килограм мед струва 10 лева.
"Най-вероятно ще вдигнем цените, защото много по-малко мед ще имаме!"
"Най-вероятно с 20 процента ще се вдигнат цените, след есента."
Заради вноса от Украйна и Китай, изкупната цена на едро на българския мед, е паднала до 3,50- 4 лв., което принуждава пчеларите да продават основно по фермерските изложения.
Очаква ни много, много тежка 2026 г. от икономическа гледна точка, много тежка година, защото с този ръст на заеми – над 20 млрд. лв., ще надскочим дефицита много, прогнозира в интервю пред БНР Радостин Василев, лидер на парламентарно представената МЕЧ. "Очаквам тежка година, ще има поне два пъти избори през 2026 г. за президент и..
Бюджет 2026 допълнително стимулира негативни процеси и не подпомага икономиката за премахването на дисбалансите . С тази констатация започна коментара си пред БНР финансистът Любомир Дацов от Фискалния съвет на България. "Има противоречие между това, което се нарича монетарна и фискална политика. Обикновено централните банкери говорят, че тези две..
Ливан ще внесе в Съвета за сигурност на ООН жалба срещу Израел заради изграждането на бетонна стена, която се простира отвъд т. нар. Синя линия", разделяща двете страни и Голанските възвишения. Стефан Дюжарик, говорителят на генералния секретар на ООН Антонио Гутериш, заяви, че стената е направила над 4000 квадратни метра ливанска територия..
Традиционно всяка година България се присъединява към Световния ден за възпоминание на жертвите от пътнотранспортни произшествия, който тази година се отбелязва на 16 ноември. Само за една година (2024 г.) по пътищата на страната при 7173 тежки катастрофи са загинали 478 и са ранени 9054 души, сочат данните на Националния център по обществено..
Американското министерство на вътрешната сигурност потвърди информацията, че негови служители са започнали мащабна операция срещу нелегални мигранти в Шарлът – най-големия град в американския щат Северна Каролина, предаде Асошиейтед прес. "Американците трябва да могат да живеят без страх, че нелегални чужденци престъпници могат наранят тях, техните..
Остава нерешен проблемът, заради който жители на квартал "Гниляне" в Нови Искър, излязоха на протест пред сградата на Столичната община. Те настояват да бъде забранено преминаването на цистерни, превозващи гориво, в близост до домовете им: " Протестът е за това, че цистерните минават покрай населено място, покрай къщи, в които живеят хора, покрай..
Украинският президент Володимир Зеленски обяви, че предстоят промени по върховете на най-важните украински енергийни компании. Разследват подкупи за 100 млн. долара в енергетиката на Украйна Корупционният скандал в украинската енергетика се задълбочава Условията за формирането на нов надзорен съвет в държавната ядрена компания..
Лидерът на "Продължаваме промяната" Асен Василев определи като "лоша шега" избора на Румен Спецов за особен управител в "Лукойл": "Румен Спецов беше..
За всеки разумен външен наблюдател, за всеки магистрат в системата е ясно, че има нещо, което определяме като омерта – мълчание за процеси, които са..
Проф. Асен Диамандиев е личност, направила много за музикалното образование в своя роден град Пловдив, но и за цяла България. Композитор, диригент,..