Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за композитора Румен Цонев

Навършиха се 75 г. от рождението му

Проф. Румен Цонев
Снимка: Кирчо Стоичков

В рубриката „Помните ли…“ на предаването за класическа музика "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 75 години от рождението на Румен Цонев – високо ценен български композитор, диригент и педагог, чиято музика остави траен отпечатък в театралното изкуство у нас и по света.

Роден на 30 май 1950 г. в Бургас, Румен Цонев завършва Българската държавна консерватория (сега НМА „Проф. Панчо Владигеров“) в класа по композиция на проф. Лазар Николов, който допринася много за развитието на таланта му. Творческият му път го отвежда в театъра след поканата на режисьора Гриша Островски да напише музиката към студентския му спектакъл “Честна мускетарска”. Следва работата за над 200 спектакъла, представяни на четири континента. Сред тях са постановки на режисьори като Крикор Азарян и Александър Морфов.

В разцвета на силите си Румен Цонев заминава за Париж и защитава докторска степен в Сорбоната с изследването си върху музикалния театър. У нас преподава в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ и после в Нов български университет, работи в престижни музикални колежи в Париж, Лондон и Лион, а майсторските му класове го отвеждат по целия свят.

И още: Основател е и главен диригент на Френския вокален ансамбъл за православна музика; музикален директор на Ателие за театър и музика в Париж – най-големия център за музикален театър в Европа, както и на Националния театър в Тулуза. Той е първият чужденец, получил наградата „Бергман“ в Швеция през 2000 г. Има и немалко други отличия в чужбина. 

У нас през 2007 г. Румен Цонев е удостоен с награда „Икар” за музиката към спектакъла „Дванайсета нощ” (постановка на Младежкия театър), „Аскеер” за театрално изкуство - за авторския музикален спектакъл „Ритъм енд блус” в театър „Зад канала” и авторската музика към „Дванайсета нощ” по Шекспир. Същата година получава и наградата за театрална музика на фондация „Маестро Димитър Вълчев”, както и „Златен ритон” от Международния кинофестивал в Пловдив - за музиката към анимационния филм „А + Е”.

Особено значими са неговите авторски спектакли „Ритъм енд блус“ – първа и втора част, поставени в Театър „Зад канала“, където музиката играе централна роля. За тях проф. Румен Цонев при едно от гостуванията си в "Алегро виваче" - по повод отличаването му с наградата „Димитър Вълчев“ през 2007 г. именно за този авторски проект. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Военноисторическият музей открива изложбата "Глад 2.0"

Днес в 16 часа ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца.  " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и последните..

публикувано на 03.07.25 в 10:47

A to Jazz от 3-ти до 6-и юли

Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство.  Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители  - вокалисти,..

публикувано на 02.07.25 в 18:23
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Ариадна на Наксос“ в Телавивската опера

Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..

публикувано на 30.06.25 в 20:30
Ла Скала - Милано

Премиера на “Зигфрид“ в Миланската Скала

Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..

публикувано на 30.06.25 в 14:02
Премиера на “Танхойзер“

Отзвук от премиерата на “Танхойзер“ в Софийската опера

С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..

публикувано на 30.06.25 в 12:01
Добрин Финиотис, Боян Ангелов и Юлия Пискуилйска

Творчески срещи в Плевен с именити български магьосници на словото

В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека  "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..

публикувано на 29.06.25 в 11:24

Домът на културата в Кърджали със спектакъл, обединяващ няколко известни мюзикъли

Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и   "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен  професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...

публикувано на 29.06.25 в 10:44