Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Радио Пловдив ще бъде открита паметна плоча на чешкия журналист Владимир Сис

Събитието е част от проявите, с които обществената медия отбелязва своята 70-годишнина

| Интервю
Снимка: Кремена Данева

Посланикът на Република Чехия у нас Мирослав Томан ще открие в Радио Пловдив паметна плоча на чешкия журналист и общественик Владимир Сис. Събитието е част от проявите, с които обществената медия отбелязва своята 70-годишнина.

Сградата на Радио Пловдив, която първоначално е била "Дом на изкуствата и печата", е построена и открита в периода 1931 - 1934 година със средства, събрани и дарени от големия приятел на България и защитник на българската кауза Владимир Сис. Като военен кореспондент той описва Балканските войни. Фотографиите му запечатват трагичната съдба на бежанците. През 1913 година разобличава антибългарската политика на съседите ни. Когато избухва Междусъюзническата война, е зачислен към Единадесета пехотна македонска дивизия и е пряк свидетел и участник във всички нейни прояви. В България Владимир Сис живее от 1912 до 1919 година, а след окончателното си завръщане продължава да популяризира българската култура. 

Паметната плоча с барелеф на чешкия журналист е дело на скулптора Атанас Карадечев, а поставянето ѝ е инициирано от екипа на Радио Пловдив и се реализира с финансовата помощ на почетния консул на Чешката република в Пловдив Иван Соколов. 

"В българската история има чешки граждани, които по особен начин са силно свързани с България. Владимир Сис има изумителна сила, която го е притеглила към България. Той е положил много усилия да помогне на българската кауза, за разширяване на българската държава, дори и за демокрацията, която в този период по-малко е разбирана. България е била на сърцето му. Същевременно се е оженил и за българка. Специално за Пловдив - средствата, които събира да се построи Дом на изкуствата, е много значимо и следва да бъде отбелязано както трябва", коментира Соколов пред БНР. 

Инициативата за поставянето на паметната плоча идва от екипа на Радио Пловдив. "Това е тържество и на журналистиката. Това е похвално за Националното радио и за Пловдив. Тук винаги има идеи, които вдъхновяват цялата страна. Много ме впечатли именно това подчертаване на силата на журналистиката, на силата на духа, който Пловдив носи", посочи още той.

В интервю за предаването "Преди всички" Иван Соколов отбеляза, че плочата ще даде допълнителна историческа сила на улицата, на която е поставена - в центъра на Пловдив. 

Той обяви, че се обсъжда идеята тази улицата да бъде наречена "Чешка". По думите му това е прекрасен начин хубавите взаимоотношения между България и Чехия да продължат и в бъдеще. 

Посланието може да бъде възможност да се извиси съзнанието, така че младите да показват своите способности и таланти, каза в заключение Соколов.

Цялото интервю на Кремена Данева с Иван Соколов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20