Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

От ДБ обявиха, че започват събиране на подписи за оставката на Цончо Ганев като зам.-председател на НС

Съпредседателите на "Да, България" Ивайло Мирчев (вляво) и Божидар Божанов
Снимка: БГНЕС

От ДБ обявиха, че започват събиране на подписи за оставката на Цончо Ганев като зам.-председател на НС заради вчерашния физически сблъсък с Явор Божанков. Според зам.-председателя на ДСБ Йордан Иванов това действие уронва престижа на НС и е заплашило живота и здравето на народен представител. Те поставиха условие пред ПГ на ГЕРБ-СДС.

Това стана ясно на брифинг на коалицията. В сряда Ганев - депутат от "Възраждане”, блъсна силно Явор Божанков от ПП-ДБ в пленарната зала на НС.

“Трябват ни 80 подписа, искаме на първо място под нас да се подпишат евроатлантиците от ГЕРБ, защото те отглеждат това поведение на “Възраждане”, те бранят техните имунитети и ги стимулират да се занимават с нас, а не с управляващите. Призоваваме ги да не ни изпратят "ДПС-Ново начало" да се подписват”, каза Йордан Иванов.

Съпредседателят на "Да, България“ Божидар Божанов допълни:

“ГЕРБ системно отглеждат “Възраждане” като удобна квази опозиция, която да атакува реалната опозиция в наше лице. В момента виждаме развитие на хореографията, а именно включване на “Ново начало” като обект на схватки с “Възраждане” с цел отклоняване на вниманието от други проблеми. ГЕРБ пазят имунитетите на депутатите от “Възраждане”, извършили погрома над сградата на Европейската комисия, нека не пазят и постовете на “Възраждане” в парламента. И да не подхождат безотговорно към политическия живот в България, като отглеждат антисистемни партии, които да им вършат работа в удобен момент”.

Депутатът Явор Божанков заяви, че внася сигнал в прокуратурата срещу Цончо Ганев заради проявеното от него политически мотивирано насилие. 

“Ако твърдим, че насилието е недопустимо в домовете и училищата, няма как то да бъде толерирано и в пленарната зала, иначе нямаме право да осъдим насилие в каквато и да е форма”, каза Божанков и призова ГЕРБ час по-скоро да се подпишат под искането за сваляне на имунитетите на депутатите от “Възраждане”. Той обясни, че по никакъв начин не е провокирал Цончо Ганев и това може да се докаже от стенограмите, видеозаписите и свидетелствата на много хора в залата. Единственото, което му е казал, е да се усмихне, защото много камери го виждат. Според Божанков “Възраждане” са изгубили смисъла на съществуването си с приемането на еврото и безсилието им е избило на повърхността в политическо насилие.

Съпредседателят на “Да, България” Ивайло Мирчев потвърди позицията на “Демократична България”, че идеята на ПП за вот на недоверие към правителството може да се разглежда най-рано през септември и че решение за това ще вземе парламентарната група на ПП-ДБ. Защото най-рано през септември ще се види как се изпълнява държавният бюджет и ще може да се направи ревизия на някои управленски политики. Мирчев предупреди лидера на ГЕРБ Бойко Борисов да не се опитва да вбива клин между ПП и ДБ. 

“Борисов е стар политически интригант и се справя много добре, бих го посъветвал да си гледа партията, да си гледа управлението, ние винаги правим това, което е важно за страната, а не играем с хора като Пеевски и не участваме в ситуационни игри”, каза Ивайло Мирчев.


По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дежурни екипи следят обстановката в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни

Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..

публикувано на 27.11.25 в 21:29
Лошото време в Гърция продължава

Продължава екстремното време в Гърция

Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...

публикувано на 27.11.25 в 20:49
Бившият испански министър Хосе Луис Абалос пристига във Върховния съд на Испания в Мадрид, 27 ноември 2025 г.

Арест за бивш транспортен министър и негов сътрудник в Испания

Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия.  Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..

публикувано на 27.11.25 в 20:37

Ще бъде платено обезщетение за изгорелите електроуреди на жителите на села в община Георги Дамяново

Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..

публикувано на 27.11.25 в 20:30
Обхванатите от огън сгради от жилищния комплекс

Най-малко 83 са вече жертвите на пожара в жилищен комплекс в Хонконг

Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ.  Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА.  Все още не е..

публикувано на 27.11.25 в 20:26
Двама военнослужещи са на пост близо до мястото, където двама членове на Националната гвардия на Западна Вирджиния бяха простреляни във Вашингтон, окръг Колумбия, САЩ, 26 ноември 2025 г.

Кой е стрелецът, ранил тежко двама военни от Националната гвардия на САЩ във Вашингтон

Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката.  Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..

публикувано на 27.11.25 в 20:10

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в тероризъм

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..

публикувано на 27.11.25 в 20:08