Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

8 души от незаконния хоспис в Ягода са в старозагорската болница, няма опасност за живота им

УМБАЛ "Проф. д-р Стоян Киркович" в Стара Загора.
Снимка: Радио Стара Загора

Няма опасност за живота на осемте възрастни от незаконния хоспис в Ягода, които са настанени в старозагорската Университетска болница в Стара Загора. Част от тях са приети с дехидратация и недохранване.

Общо 18 души от незаконния дом за възрастни хора в мъглижкото село Ягода са отведени за преглед в Университетската болница в Стара Загора. Осем от тях са настанени в лечебното заведение.

Всички са стабилизирани и няма непосредствена опасност за живота им, каза проф. Йовчо Йовчев, директор на болницата.

Изпълнителният директор на агенция "Медицински надзор" Иванка Динева обясни, че отведените в болница хора са страдали от тежки заболявания, а в Дома не е имало медицинско лице:

"Трима от пациентите са с непроходимост на червата - сериозно хирургично състояние, което предвижда активна болнична грижа. Други трима пациента са след инсулт. Има и човек с кардиологичен проблем. За съжаление, на тази проверка колегите се срещнаха с наистина потресаващи неща като хора в локви кръв, хора вързани със заболявания".

Динева посочи, че в Дома са открити множество лекарства и медицински изделия, включително системи и банки&

"Множество по вид и множество като количество лекарствени продукти. Ще си позволя да ви кажа активната съставка само на един от тях - фентанил. В наличната документация колегите не са открили нито договор с лечебно заведение, нито договор с медицински специалисти и както министър Георгиев каза, за съжаление лекар е идвал и хората там са виждали само когато някой почине".

Общо 75 души бяха изведени от два обекта на незаконния дом за възрастни в село Ягода. Задържани са петима, включително собственика и управител, както и жените, които е трябвало да полагат грижи за настанените. Изведените хора са на възраст между 51 и 85 години.


По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристи Ноем

В САЩ започва бързо изграждане на палаткови лагери за мигранти

"Уолстрийт джърнъл" съобщи, че Американската служба за имиграция и митнически контрол започва бързото изграждане на палаткови лагери за мигранти в цялата страна, след като получи 45 милиарда долара ново финансиране. Целта е до края на годината да се разшири капацитета им от 40 000 на 100 000 места. Агенцията дава приоритет на големи..

публикувано на 19.07.25 в 18:20

Във Франция разследват нападение на маскирани лица срещу автомобилисти и полицаи

Във Франция е започнало разследване на инциденти миналата нощ на магистрала край Лимож, където въоръжени маскирани лица са нападали автомобилисти и полицаи. Бригада от специални части за борба с градското насилие е изпратена в Лимож, за да предотврати поредна нощ на размирици. Късно снощи стотина маскирани лица с качулки са блокирали..

публикувано на 19.07.25 в 17:52

Софийска стокова борса: Цената на царевицата се повишава на световните тържища през седмицата

Цената на царевицата се повишава на световните тържища през седмицата, съобщават от Софийската стокова борса в седмия си отчет за периода 15-18 юли 2025 г. Според данните, в Съединените щати царевицата е поскъпнала със 7 долара на тон, като в момента това количество се търгува за 201 долара. Поскъпване има също във Франция (с 2 евро до 191..

публикувано на 19.07.25 в 16:46

Гърция предлага въвеждането на "европейска“ виза за туристи

Гръцкият министър на туризма Олга Кефалояни предлага въвеждането на "европейска“ виза за туристи, посещаващи повече от една страна-членка на ЕС. Идеята получи подкрепа от италианския министър на външните работи Антонио Таяни, който по време на форум за туризъм в Рим заяви, че е съгласен с предложението на Кефалояни за улесняване на..

публикувано на 19.07.25 в 16:23

Ръст от над 17% на престъпленията, извършени от деца в област Добрич

Ръст от над 17% на престъпленията, извършени от деца в област Добрич, през миналата година, показват данните на регионалното статистическо бюро. През 2024 г. в Детските педагогически стаи в област Добрич на отчет за извършени от тях противообществени прояви и престъпления се водят 226 малолетни и непълнолетни, което е с 34 повече..

публикувано на 19.07.25 в 16:22

В Хърватия потвърдиха случай на антракс

Случай на инфекциозното заболяване по животните антракс е регистрирано и потвърдено в Хърватия. Ветеринарният институт на страната съобщи, че случаят е от 7 юли в община Върлика, където първоначално е имало информация за внезапна смърт на крава без видими клинични симптоми.  Взетите проби са потвърдили диагнозата.  Засега това е единствен..

публикувано на 19.07.25 в 16:17

Словения узакони асистираното самоубийство

Словения узакони асистираното самоубийство като парламента на страната снощи прие закон подкрепен с 50 гласа "за" срещу 34 "против". Трима депутати са се въздържали, съобщава БТА, цитирайки предаде Франс прес. Решението идва след референдум, на който мнозинството от гласоподавателите подкрепиха да има възможност за помощ при умиране - въпрос,..

публикувано на 19.07.25 в 16:05