Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Една нация е силна, когато има общи стратегически цели. Изключително важно да има стабилно правителство", каза зам.-министърът на финансите

Методи Методиев: Еврозоната не е панацея, тя е инструмент

Еврото не е причина за покачване на инфлацията, категоричен бе той

| Интервю
Методи Методиев
Снимка: БТА

"Българската икономика естествено, че има предизвикателства и трябва да се работи по тях. Влизането в еврозоната не е панацея, тя е инструмент, с който ние ще можем да управляваме всички тези рискове по по-добър и ефективен начин, като водим разумни политики на национално ниво". 

Това заяви пред БНР зам.-министърът на финансите Методи Методиев.
"България се подготвя още от 2007 г. за влизане в еврозоната, още с влизане в ЕС. Това е записано в Договора за присъединяване на България в ЕС. Всичко това са години, в които и политическите елити, и обществото са знаели в какъв съюз влизаме, какви са нашите цели в него и стъпките, за да ги постигнем", напомни той и добави, че политиците взимат политическото решение на базата обаче на експертната оценка.
 
Има рискове и предизвикателства пред всяка една икономика, подчерта Методиев в интервю за предаването "Неделя 150". 

"Никога не е имало в историята на стопанския свят икономики без рискове и предизвикателства, които трябва да се адресират. Ако видите докладите по линия на европейския семестър за всички държави-членки, ще видите, че за всяка държава-членка ЕК идентифицира рискове и предизвикателства, с които тя трябва да се справя". 

Политиката е игра на идеи, идеологии, на различно мнение, на противопоставяне, каза зам.-министърът. Но според него една нация е силна, когато има общи стратегически цели. Това беше и нашият цивилизационен избор с ЕС, като еврозоната е част от този избор, припомни той. За него е необяснимо, че има заявления за вот на недоверие: 

"Европейските партньори вярват на България. Те знаят колко е важна тази стъпка за нас. След 8 юли имаме не по-малко важна и рискована задача да приведем държавата по отношение на плавното въвеждане на еврото. В този контекст е изключително важно да има стабилно правителство. Няма ли такова, всичко се подлага на риск". 

В целия път до тук ние сме били в непрекъснат диалог с всяка държава-членка на еврогрупата, посочи Методи Методиев и добави, че те знаят какви са нашите стъпки и какво ние сме свършили. От Словакия също сме получавали подкрепа, изтъкна той. 

Нашата финансова система е стабилна, категоричен бе зам.-министърът. И разясни: 

"Банките са добре капитализирани, с много висока ликвидност. Небанковата финансова система също отговаря на всички регулаторни изисквания. Един от нашите ангажименти беше заздравяване с конкретни мерки и реформи на целия небанков финансов сектор. Бяхме оценени изключително високо в тази посока". 

По думите му процесът на превалутиране ще се основава и на спазване на Закона на мерките срещу изпиране на пари. През целия процес от 2020 г. доста голяма част от сивия сектор предприе мерки по един или друг начин да излезе на светло, отбеляза той. Според него голямата част от едрите капитали вече не са и в лева

Методиев посочи, че от 2021 г. комулативната инфлация в България е около 30%, а малко по-малко е в Хърватия. Средно за държавите в еврозоната е 20%. Той обясни, че усещането за инфлацията и личната потребителска кошница е съвсем друг ракурс на темата, то не е инфлация. 

"Еврото не е причина за покачване на инфлацията. Тук може да има всякакви други икономически фактори", категоричен бе той и добави:

"Цените растат, но доходът расте на базата на по-висока производителност. Това е истината в икономиката и това трябва да гоним и ние". 

Изваждат се откъслечни факти, пакетират се в една история, която не е пълна и не е истина, обобщи Методиев картината в България. 

Най-добрият регулатор е пазарът, категоричен бе зам.-министърът, коментирайки въпроса за спекулата. 
Той изброи какво следва оттук нататък:

"Август - започва двойното обозначаване на цените. Към 1 октомври публичната администрация трябва да бъде готова с адаптацията си на IT-системите си, както и компаниите, предоставящи публични услуги. След това ще започне самата логистика и техническото обезпечаване с пари и банкноти". 

Ние сме на прага на финализиране на цялата техническа подготовка зад сцена, изтъкна Методиев. Той обеща, че експертни екипи ще отидат в 28-те областни града, ще посетят над 100 населени места, ще говорят с бизнеса, с кметовете, с хората, за да се разясни всичко, което ги вълнува за еврото. Както дигитално, така и печатно - ще се постараем да стигнем до всеки един гражданин и бизнес, за да няма неотговорен въпрос, добави още той. 


Цялото интервю на Диана Янкулова с Методи Методиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Василев

ПП избира свой председател

Делегатите на Общото събрание на "Продължаваме промяната" ще изберат днес нов лидер на партията. Резултатите от гласуването ще станат ясни в следобедните часове. Засега има само една номинация – на настоящия председател Асен Василев. Във втория ден на форума ще бъдат направени промени в устава, където ще бъде записано създаването на нов орган..

публикувано на 28.09.25 в 07:32
24 Конференция аз здраве на фондация

Проф. Радка Аргирова: Очакваме първите противогрипни ваксини до средата на октромври

Увеличават се случаите на Covid у нас. За два нови варианта на вируса съобщава вирусологът професор Радка Аргирова.  Тя взе участие в 24-тата национална среща на лекари - специалисти на фондация "Медии, общество, семейство и традиции".  Социално значими теми като рака на маточната шийка, редките болести и ранното разпознаване на инсултите бяха сред..

публикувано на 28.09.25 в 07:00

Битка за всеки глас на изборите в Молдова

Ключови парламентарни избори се провеждат днес в Молдова. Вотът е решаващ за продължаване на европейския път на бившата съветска република и се провежда близо година след спечеления от проевропейската кандидатка Мая Санду и референдума за присъединяване към ЕС, доминиран с крехко мнозинство от привържениците на Съюза. Битката е за всеки глас, коментират..

публикувано на 28.09.25 в 05:51

"Таймс": Бюрокрация спъва признаване на квалификациите на британските лекари, работещи в чужбина

Службите на националното здравеопазване във Великобритания отчаяно се нуждаят от специалисти, но британските лекари, работещи в чужбина, не могат да се завърнат поради "странни" бюрократични спънки, коментира "Таймс".  Въпреки почти идентичното обучение, Обединеното кралство не признава специализирани медицински квалификации от Австралия и Нова Зеландия...

публикувано на 28.09.25 в 05:11
Поддръжник на лейбъристите държи плакат в навечерието на конгреса в Ливърпул, 27.09.2025 г.

Във Великобритания започва конгресът на лейбъристите

Днес започва конгресът на управляващата в Обединеното кралство Лейбъристка партия. Това обаче става в момент, когато премиерът и лидер на партията Киър Стармър е изключително непопулярен, а лейбъристите изостават в анкетите зад "Реформирай Обедиенното кралство" на Найджъл Фарадж.  Конгресът се открива днес в Ливърпул и ще приключи в сряда със..

публикувано на 28.09.25 в 04:48
Жена минава покрай знамена на Иран в столицата на Ислямската република Техеран, 27.09.2025 г.

Санкциите на ООН срещу Иран отново започнаха да се прилагат

От 0 ч. по Гринуич (3 ч., българско време) отново са в сила санкциите на ООН срещу Иран, след като преговорите между Техеран и западните държави за ядрената програма на страната се провалиха, предаде агенция Франс прес, цитирана от БТА. Това става десет години след като мерките бяха отменени. Санкциите включват оръжейно ембарго и икономически рестрикции...

публикувано на 28.09.25 в 04:40
Ивет Купър говори пред Общото събрание на ООН

Ивет Купър: На прага сме на постигането на мирно споразумение за Газа

Международната общност е на прага на постигането на мирно споразумение за Газа, което най-накрая би могло да сложи край на двегодишния конфликт и хуманитарната криза, отнела живота на хиляди животи. Това заяви британският външен министър Ивет Купър в ексклузивно интервю за "Гардиън". Току-що завърналата се от среща на върха на ООН Ивет Купър заяви, че..

публикувано на 28.09.25 в 01:48