Почитателите на оперното изкуство и това лято няма да скучаят. Софийската опера и балет е подготвила за вярната си публика спектакли на 4 сцени, като три от тях са открити.
Вече започна Летнитя фестивал за деца, а началото на Вагнеровия е точно след седмица.
Три сцени под открито небе очакват почитателите на операта това лято – това са фестивалите "Опера на площада" (пред храм-паметника "Св. Александър Невски") , "Музи на водата" (на езерото "Панчарево") и "Опера в парка" (сред алеите на Военна академия).
Публиката ще е добре дошла и в голямата зрителна зала, където от четвъртък следващата седмица започва Вагнеровия фестивал. От 19 часа ще е премиерата на операта "Танхойзер". Единични билети все още има на цени от 30 до 70 лева. Два дни по-късно ще се играе "Рейнско злато", на 29-ти юни "Валкюра", на първи юли "Зигфрид", на втори - "Залезът на боговете", а на пети юли /събота/ фестивалът ще бъде закрит с още едно представление на "Танхойзер", като тук все още има билети и за по-високите ценови категории от 80, 90, 110 и 130 лева.
Част от екипа на премиерното заглавие за този Вагнеров фестивал - "Танхойзер", е чуждестранен, каквато традиция вече се налага от години. Германският диригент Константин Тринкс не за първи път работи у нас и поставя Вагнер:
"Това е деветото заглавие на Вагнер. Той има общо 13 опери, но първите три, така да се каже - не се броят, защото са от по-експериментален характер и не са били поставяни на неговия фестивал в Байройт. "Танхойзер" като време е от по-ранните творби. Това е вторият шедьовър на Вагнер, който се поставя в Байройт. Сега ние поставяме творбата като предпоследна, но Вагнер първо пише "Летящият холандец", после "Танхойзер", след което вече "Лоенгрин", "Пръстенът на Нибелунга", "Тристан и Изолда" и "Парсифал".
Аз съм много щастлив да съм отново тук. Благодаря на моя приятел маестро Пламен Карталов, че отново ще работим. Преди две години правихме "Престенът на Нибелунга", а преди една - "Лоенгрин" и всичко е много впечатляващо. Сега в новата постановка, която правим – "Танхойзер" няма гостуващи артисти, всички са местни, което е много впечатляващо. Това абсолютно е повод за гордост, че е направен такъв състав! Бих казал, че в Германия това не е възможно, а тук двоен, да не кажа и троен състав имаме".
Сценограф на постановката "Танхойзер", режисирана от директора на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов, е хърватинът Свен Йонке:
"Много ми е приятно да съм в София. Това вече е пета опера за мен тук, в София след "Електра", "Парсифал", "Яне" и "Чичовци". Много съм щастлив, че работим по ново заглавие. Тези опери, по които работим, имат голям потенциал за интерпретация. Искаме не просто да разкажем пряко историята, а да я разкажем чрез метафори. Освен това, искаме да направим така, че преживяването да е потапящо и да увлечем и публиката. Надявам се да се хареса на хората този наш подход към Вагнер по отношение на декорите и сценографията, като ние съчетаваме реалистични реквизити с абстрактни, за да дадем поле на въображението.
Това, което ми харесва при работата с маестро Карталов, е, че той дава пълна свобода. След като излезем с концепцията за създаването, започваме да си пращаме среднощни мейли, защото през нощта е времето на най-голямото вдъхновение".
През месец юли пред храм-паметника "Св. Александър Невски" в продължение на три вечери – на 11, 12 и 13 юли, от 9 часа вечерта ще се играе операта "Рилският пустинник" по музика на отец Кирил Попов. Спектакълът е посветен на 1 160-та годишнина от покръстването на българския народ, разказа директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов, който е и режисьор на спектакъла:
"Опера на площада" е една запазена марка на Софийската опера".
В шестото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Започва третото издание на международния балетен конкурс “Сара-Нора Прима“, в който на сцената на Бургаската опера ще се състезават млади балетисти от няколко континента. В навечерието му ви срещаме..
Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли. Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..
От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите". С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..
В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...
Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик. От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..
ПП ще подкрепи вота на недоверие срещу правителството на Росен Желязков за провала му в сектора на околната среда и несправяне с екологичната..
Изцяло политическо изпълнение – така д-р Николай Христов, общопрактикуващ лекар от Варна, определи програмата на здравните власти по която два..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с..