Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

SIPRI: Настъпва краят на ядреното разоръжаване

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ерата на ядреното разоръжаване приключва, а новите технологии увеличават риска от избухването на ядрен конфликт. Това констатира Стокхолмският институт за изследване на мира в годишния си доклад за оценка въоръжението на страните по света и международната сигурност. Въпреки че броят на ядрените бойни глави намалява, тъй като Съединените щати и Русия унищожават остарелите си боеприпаси, темпото на унищожение се забавя. Затова и попълването на ядрения арсенал скоро ще изпревари бракуването му, подчерта директорът на института Дан Смит. 

"Броят на ядрените оръжия намалява трайно в последните трийсет и пет години. В средата на осемдесетте години на миналия век е имало общо около 64-65 хиляди ядрени бойни глави в света. Днес те са 12 240. Това е добра новина. Но паралелно с намаляването започна и увеличаване на ядрените бойни глави. Свързано е най-вече с Китай, частично с Индия и вече виждаме признаци за увеличение при Съединените щати и Русия."

Девет държави - Съединените щати, Русия, Обединото кралство, Франция, Китай, Индия, Пакистан, Северна Корея и Израел разполагат с ядрени оръжия. Малко над две хиляди от всичките 12 240 са в арсенала на Русия и САЩ и са в състояние на бойна готовност с балистични ракети. Най-бързо нараства аресналът на Китай, с по 100 бойни глави на година от 2023 насам и Пекин вече разполага с най-малко 600 ядрени глави. 

Обичайна практика е страните да модернизират и разширяват ядрения си капацитет, но този процес става особено интензивен след края на втория мандат на американския президент Барак Обама. Става дума за драстични промени и усъвършенстване на ядрените оръжия, казва Дан Смит. 

"Почти всички държави, притежаващи ядрени оръжия, разширяват набора си и така навлизаме в територията на новите технологии. Космическите технологии стават важна част, кибертехнологиите и изкуствения интелект. Новото ядрено съревнование ще е много по-сложно от предходното. Първо, защото големите ядрени сили вече са три, не две и по-трудно ще се постигне споразумение за някакъв контрол. И второ, защото по-голяма част от съревнованието ще е в софтуера, не в хардуера. Лесно се броят бойни глави, но трудно се установява кой е по-напред в софтуера."

Несигурността относно избухването на ядрен конфликт се засилва от една страна от споразуменията за споделяне на атомни бомби, които носят големи рискове. Така например Русия и Беларус обявиха, че Москва е разположила ядрени бойни глави на беларуска територия, а европейските съюзници от НАТО изразиха желание да приемат на своя земя американски ядрени оръжия, както и призивите на френския президент Еманюл Макрон за създаване на европейски ядрен щит. Но ядрените оръжия не гарантират сигурност както видяхме от бойните действия между Индия и Пакистан неотдавна, отбеляза Мат Корда от Стокхолмския институт. От друга страна е изтеглянето или не подновяването на споразуменията за контрол над ядрените оръжия, което също повишава притесненията на експертите, смята Дан Смит. 

"Заради влошаване на отношенията между Съединените щати и съюзниците им от една страна, и Русия от другата, в последните 10-15 години, контролът над въоръжаването на практика изчезна. Русия и САЩ се изтеглиха от повечето споразумения помежду им. Остана само договора НОВ СТАРТ, за унищожаване на стратегическия ядрен арсенал. Той беше договорен през 2010-а и влезе в сила на следващата година. Когато президентът Байдън встъпи в длъжност, една от първите му работи беше да се догооври с президента Путин за удължаване на този договор. Но в последствие няма никакви разговори по въпроса и не се подготовя ново споразумение. Затова се опасявам, че навлизаме в период, в който няма да има договори за контрол на ядрените оръжия. А това е много притеснително."

Една от държавите, която също активно модернизира ядрения си арсенал е Израел, макар да не обявява официално с какъв капацитет в действителност разполага. Според института Тел Авив увеличава броя на ядрените си глави, както и разширява реактор за производство на плутоний в пустинята Негев. Израелските удари срещу Иран, чиято цел е да попречат на Техеран да се сдобие с ядрено оръжие, Дан Смит коментира така. 

"За премиерът Нетаняху и израелските сили за сигурност е приоритет, може да се каже дори мания, да попречат на Иран да се сдобие с ядрено оръжие. Засега Техеран не е особено близо до това. Макар че обогатява уран, все още е далеч от нивата, необходими да направи бомби и да ги сложи в ракети. Така че им предстои много работа, ако изобщо се стремят към това, защото засега не е доказано, само спекулация е. Може да се каже, че ако Израел, който бомбардира ирански ядрени обекти, постигне успехите, на които се надява, ще отдалечи още Иран от сдобиването с ядрено оръжие. Но също така ще предизвика враждебност и неприязън към себе си и други последици, които трудно могат да се преценят."

Все по-широкото приложение на Изкуствен интелект и други технологии позволява да се обработи много по-бързо огромно количество информация и на теория трябва да подпомогне и ускори взимането на решения.  В същото време машините значително увеличават риска от избухване на ядрен конфликт в резултат на неразбиране, погрешна комуникация или техническа неизправност, подчертава Дан Смит. 

"Следващата стъпка е да се премине към пълна автоматизация. Но никога не бива да предприемаме тази стъпка, защото по този начин ще поверим възможността от избухване на ядрена война в ръцете на Изкуствения интелект. Тогава вече ще се приближим към сценария за края на света."

Годишният доклад на Стокхолмския институт отчита също, че военните разходи в световен мащаб продължават да растат за десет поредна година и са достигнали 2.7 трилиона долара. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Франция разследват нападение на маскирани лица срещу автомобилисти и полицаи

Във Франция е започнало разследване на инциденти миналата нощ на магистрала край Лимож, където въоръжени маскирани лица са нападали автомобилисти и полицаи. Бригада от специални части за борба с градското насилие е изпратена в Лимож, за да предотврати поредна нощ на размирици. Късно снощи стотина маскирани лица с качулки са блокирали..

публикувано на 19.07.25 в 17:52

Софийска стокова борса: Цената на царевицата се повишава на световните тържища през седмицата

Цената на царевицата се повишава на световните тържища през седмицата, съобщават от Софийската стокова борса в седмия си отчет за периода 15-18 юли 2025 г. Според данните, в Съединените щати царевицата е поскъпнала със 7 долара на тон, като в момента това количество се търгува за 201 долара. Поскъпване има също във Франция (с 2 евро до 191..

публикувано на 19.07.25 в 16:46

Гърция предлага въвеждането на "европейска“ виза за туристи

Гръцкият министър на туризма Олга Кефалояни предлага въвеждането на "европейска“ виза за туристи, посещаващи повече от една страна-членка на ЕС. Идеята получи подкрепа от италианския министър на външните работи Антонио Таяни, който по време на форум за туризъм в Рим заяви, че е съгласен с предложението на Кефалояни за улесняване на..

публикувано на 19.07.25 в 16:23

Ръст от над 17% на престъпленията, извършени от деца в област Добрич

Ръст от над 17% на престъпленията, извършени от деца в област Добрич, през миналата година, показват данните на регионалното статистическо бюро. През 2024 г. в Детските педагогически стаи в област Добрич на отчет за извършени от тях противообществени прояви и престъпления се водят 226 малолетни и непълнолетни, което е с 34 повече..

публикувано на 19.07.25 в 16:22

В Хърватия потвърдиха случай на антракс

Случай на инфекциозното заболяване по животните антракс е регистрирано и потвърдено в Хърватия. Ветеринарният институт на страната съобщи, че случаят е от 7 юли в община Върлика, където първоначално е имало информация за внезапна смърт на крава без видими клинични симптоми.  Взетите проби са потвърдили диагнозата.  Засега това е единствен..

публикувано на 19.07.25 в 16:17

Словения узакони асистираното самоубийство

Словения узакони асистираното самоубийство като парламента на страната снощи прие закон подкрепен с 50 гласа "за" срещу 34 "против". Трима депутати са се въздържали, съобщава БТА, цитирайки предаде Франс прес. Решението идва след референдум, на който мнозинството от гласоподавателите подкрепиха да има възможност за помощ при умиране - въпрос,..

публикувано на 19.07.25 в 16:05

Фолклорни състави от цялата страна се събират за фестивал в Долно Озирово

Молебен за дъжд ще бъде отправен в неделя в района на Вършец. Причината обаче не е безводието, а фолклорният фестивал "Илинден". Ритуалът "Пеперуда" ще бъде представен в село Долно Озирово. За седма поредна година фолклорни състави от цялата страна се събират в Долно Озирово за феста "Илинден". На 20 юли Църквата почита Свети Пророк Илия...

публикувано на 19.07.25 в 15:40