Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добромир Бориславов: Голямо предизвикателство ще е да се хване избягалият хищник

"Уплашено или не то в някакъв момент ще огладнее и ако не успее да си набави храна в зоната, в която се намира, може би ще потърси такава в урбанизираните зони. Трябва да се търсят вариантите за намирането му", каза директорът на столичния зоопарк

| Интервю
Снимка: Община Шумен

Ще бъде доста сериозно предизвикателство да бъде открито такова животно.

Това заяви пред БНР директорът на столичния зоопарк Добромир Бориславов, след като днес от полицията съобщиха, че хищник от семейство котки – пума, пантера или ягуар, се издирва в Шуменското плато. Местността остава блокирана, като полицаи следят за това там да не се разхождат туристи. 
"Те имат инстинкти, особено попадайки в местност, където могат да намерят естествено укритие. Тези животни могат и да се катерят по дървета. Задачата става още по-сложна. Това по никакъв начин не означава, че трябва да се спрат усилията за намирането му. Уплашено или не то в някакъв момент ще огладнее и ако не успее да си набави храна в зоната, в която се намира, може би ще потърси такава в урбанизираните зони. Трябва да се търсят вариантите за намирането му и дай Боже да стане по-бързо и да няма негативни последствия. След това трябва да се търси голямото предизвикателство - как една такава котка, която няма нищо общо с нашата географска зона, може да попадне на такова място. В момента има законодателство и органи, които следят това да не се случва", коментира той. 
В интервю за предаването "РадиоТочка" Бориславов подчерта, че животното е опасно и е абсолютно недопустимо отглеждането му:

"Въпросите, които трябва да си зададат хората, са как може да се стигне до такова развитие, при положение, че само зоопарковете имат правото и са лицензирани да отглеждат такъв вид животни. Притежаването на такъв вид хищници от частни лица е забранено със закон и подлежи на наказания". 

По думите му най-важното е животното да се локализира, за да може да бъде уловено. Второто е да се търси източникът. Ако не е от зоопарк, то би следвало да е от някой, който незаконно ги притежава, подчерта той. 

Дали сме нашите препоръки за справяне със ситуацията, отбеляза директорът на зоопарка в София. По думите му оттук насетне е въпрос на време и технологична обезпеченост. 

"Ситуацията е доста сложна. Ще трябва време и доста търпение. Не трябва да се отказват колегите".

Бориславов даде съвети, ако някой срещне такова животно:

"Трябва да се отдалечат възможно най-бързо. В повечето случаи важи правилото, че не трябва да се губи визуален контакт с такова животно, защото повечето котки обичат да нападат в гръб. При мечките върши работа да се вдигне шум, но при котките съветвам да не е по този начин, защото това ги плаши, а при тях уплахът в повечето случаи може не е причина да не атакуват. Съветвам хората да избягват тази зона". 
Според него ако животното е изплашено, то ще потърси място, където да се усамоти и би се установило там, докато се успокои и се почувства сигурно. По думите му обаче няма гаранции какво би направило. 

Цялото интервю на Илия Вълков с Добромир Бориславов  в предаването "РадиоТочка" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41