Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът Румен Радев изигра партия шах с Нургюл Салимова

Президентът Румен Радев и Нургюл Салимова,
Снимка: БТА

Президентът Румен Радев изигра партия шах с шампионката Нургюл Салимова, която завърши с реми.

Турнирът беше по повод отбелязването на 35 години от създаването на "SOS Детски селища България". В рамките на проявата се проведе шахматен сеанс, по време на който българската състезателка игра едновременно на 35 дъски. Освен държавния глава, в него се включиха талантливи деца и младежи, както и представители на местната и областната управа, изявени журналисти, спортисти, музиканти и актьори.

Веселин Комитов, председател на сдружение „SOS Детски селища България", поздрави участниците и благодари за подкрепата. Той изказа специални благодарности към шахматистката, която е откликнала на поканата да се включи в турнира.

„Радвам се, че съм тук, радвам се, че вие сте тук. 35 години история - SOS Детски селища България. 35 години история,  променила много съдби, подарила много детски усмивки“, каза преди да направи първия си ход Нюргюл Салимова.

Президентът отбеляза бурното развитие на изкуствения интелект, като даде пример с победата на суперкомпютър над световния шампион в шахмата Гари Каспаров през 1997 г. „Може би изкуственият интелект донякъде ще ни помогне да победим Нургюл днес, но със сигурност не може да замени приемните родители, социалните работници, терапевтите и психолозите – хората, които са част от това прекрасно сдружение“, посочи Румен Радев, като приветства усилията на „SOS Детски селища България" в подкрепа на децата и семействата у нас.

Радев допълни, че подкрепата за българското семейство е значима и благородна кауза за бъдещето на България и усилията на „SOS Детски селища България" за съхраняването на семействата заслужават да бъдат приветствани, защото няма по-добра среда за децата от семейството.

Сдружение „SOS Детски селища България“ е първата гражданска правозащитна организация в страната, която от 1990 г. насам предоставя алтернативна грижа за деца в риск, като осигурява здравословна среда за тяхното развитие и израстване. Сдружението е част от SOS Children’s Villages International, което се грижи за 2 500 000 деца в 137 страни по света.

Преди месец в SOS Детско селище Дрен се проведе първо издание на „Панаир на професиите“. Целта бе младежите на възраст между 14 и 24 години от областите Перник, Кюстендил и Благоевград да се запознаят с възможностите за бъдеща професионална реализация.


По публикацията работи: Кръстина Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Американски гимнастички с лагер у нас

Българската федерация по гимнастика организира приятелска среща между състезателките от нац;ионалния ни отбор и гимнастички от 7-и регион на САЩ, област Пенсилвания, които проведоха едноседмичен тренировъчен лагер у нас.  Американският тим пристигна в България в рамките на ежегодната си програма за международни контролни състезания и лагер-сборове, а..

публикувано на 27.11.25 в 13:21

Лудогорец - Селта пряко по "Хоризонт"

Лудогорец посреща испанския Селта в мач от петия кръг на турнира Лига Европа. Двубоят е от 19.45 часа в Разград и можете да го проследите в ефира на програма "Хоризонт" на БНР. "Зелените" от Разград се върнаха на пътя на победите с новия си треньор Пер-Матиас Хьогмо. Норвежкият специалист донесе 2:0 над Септември в първенството, но сега му предстои..

публикувано на 27.11.25 в 06:13
Арсенал нанесе първа загуба на Байерн (Мюнхен)

Арсенал нанесе първа загуба на Байерн (Мюнхен) през сезона

Отборът на Арсенал нанесе първата загуба през сезона на Байерн (Мюнхен), след като се наложи като домакин с 3:1 в двубой от 5-ия кръг на основната фаза на Шампионската лига. Така състава воден от Микел Артета излезе еднолично на първата позиция в класирането с пълен актив от 15 точки, а баварците остават трети с 12 пункта. Юриен Тимбер откри..

публикувано на 27.11.25 в 00:30
Александър Везенков и Коди Милър-Макинтайър

Цървена звезда обърна Олимпиакос в Евролигата

Българският национал Коди Милър-Макинтайър поведе Цървена звезда към успех с 91:80 над Олимпиакос с Александър Везенков в състава си в домакински мач от 13-ия кръг на Евролигата. Двубоят се игра в "Белградска Арена". Американският гард с български паспорт започна като титуляр и за 24:51 минути се отчете с 10 точки, 3 борби, 9 асистенции и 1..

публикувано на 26.11.25 в 23:05
Баскетболистките на Берое приключиха със загуба в Еврокъп

Баскетболистките на Берое приключиха със загуба в Еврокъп

Вицешампионът на България Берое загуби от отбора на Вилньов д'Аск с 49:111 (14:38, 9:23, 17:24, 9:26) като гост във Франция в последната си среща от група L на втория по сила европейски клубен турнир по баскетбол за жени Еврокъп. Така тимът от Стара Загора приключи участието си в надпреварата с шест поражения, а носителят на титлата Вилньов д'Аск,..

публикувано на 26.11.25 в 23:01
Левски загуби от Гуагас Лас Палмас с 0:3

Левски пак загуби от Лас Палмас и продължава за Купата на ЦЕВ

Отборът на Левски загуби от Гуагас Лас Палмас с 0:3 (18:25, 20:25, 19:25) и втората среща и отпадна в плейофите на Шампионската лига. Преди седмица "сините" допуснаха поражение с 0:3 и при гостуването си така ще продължат участието си във втория по сила европейски турнир - за Купата на Конфедерацията (ЦЕВ), срещу германския Фридрихсхафен...

публикувано на 26.11.25 в 21:34
Марица започна със загуба Шампионската лига

Марица започна с поражение Шампионската лига по волейбол

Отборът на Марица (Пловдив) започна с поражение участието си в тазгодишното издание на Шампионската лига по волейбол за жени. В първия си мач от група "Е" българският първенец загуби с 1:3 (19:25, 27:25, 18:25, 18:25) като гост на Девелопрес Жешув пред над 2300 зрители. Полякините имаха аванс от 10:5 в самото начало на двубоя и след това..

публикувано на 26.11.25 в 21:26