Тази война не е война на народа – нито в Израел, нито в Иран, казва в интервю на Владимир Митев от Радио България за неговия блог "Персийският мост на приятелството" иранската активитска и писателка Рана Солеймани, която живее в изгнание в Швеция. Тя е водещ на предаване за правата на жените в кюрдска телевизия, базирана в Стокхолм.
"Тази война не е за освобождение или свобода, а безмилостна игра между доминиращите сили и идеологическите амбиции на ислямската република, която потапя народа в огън и кръв."
Свободата не започва с бомбардировки. Израелските атаки и обещанията на принца са по-скоро повторение на цикъла на насилие, на който иранският народ е жертва от десетилетия, смята Солеймани, визирайки всякаква форма на тирания – кралска или религиозна.

По думите ѝ, "с авантюристичната си политика ислямската република не преследва мирна програма, а разрушителен проект" и "днес Иран е на ръба на пропастта".
Във връзка с феминисткото движение в Иран и запитана за възможни реформи в страната по линия на президента Пезешкиан, тя изтъква, че "бъдещето на Иран не лежи във войната и външното налагане, а в промяна на нагласите", като иранските жени ще са сред двигателите на промяната.
"Те са архитектите на светлината в мрака, оставен от войната и войнолюбивата политика."
Никой не трябва да умира е послание, което може да даде общо начало на помирение, вярва Алекса – студентка от еврейски произход, учила във Филаделфия, неотдавна завършила университета в Питсбърг.
В Америка преживяваме антисемитизъм, свидетелства от личен опит тя. Според нея е било "вкоренено в живота на хората да мразят евреите".
"Не знам причината. Не мисля, че е заради Тръмп. Тръмп прави много за Израел. В Америка живеем в свободна страна. Въпросът е, кога протестите стават насилствени и антисемитски, кога се превръщат в омраза срещу евреите."
Обичам да говоря с хората от пропалестинските протести, разказва Алекса.
"Влизала съм сама на протест само за да попитам някого от тях, без да казвам, че съм еврейка. Много е трудно да водим тези разговори, защото голяма част от тази омраза идва от поколения и от двете страни. Може да се намери общ знаменател, ако хората се вслушат едни в други. Има екстремисти във всяка група – от палестинска, от израелска страна. Те са най-откритите, най-шумните. Има толкова много хора, освен екстремистите, които искат да участват в разговора. (…) Най-големият проблем е войната в социалните медии."
"Има много грешни послания. Например цитатът „Свободна от реката до морето. Палестина ще бъде свободна“. Чували сте това. Това е мотото на движението за свободна Палестина. Но това, което те казват, е, че от река Йордан до Средиземно море всичко е само Палестина. Така че, на практика те заяват, че Израел изобщо няма право да съществува. Те не казват, че искат да съществуват заедно. Те не казват, че искат в Газа и на Западният бряг да живеят свободно и да имат щастлив живот. Те казват, че изобщо не искат Израел или каквито и да било евреи на тази земя. В основата на посланието „от реката до морето“ всъщност стои искането да не остане нито един евреин на тази земя" - допълва Алекса.
Специално за Хоризонт тя споделя своите опити да разговаря с палестинци и да преодолее болката и гнева си, защото самата тя има приятели, които са загубили живота си като заложници след фестивала Нова.
"Не знам кой е виновен. Мисля, че има екстремисти във всяка група. Има екстремисти от палестинска страна, има екстремисти от израелска страна и това са тези, които произвеждат най-много шум. Най-шумните са тези, които мразят другата страна. И хората не осъзнават, че има толкова много хора, освен екстремистите, които искат да участват в разговора. И не искат просто да мразят другите." - казва Алекса.
Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.

Сградата на Община Враца беше осветена в синьо като подкрепа за Националната кампания на Агенцията за закрила на детето "Бъди смел, бъди добър". Инициативата апелира за нулева толерантност към насилието над и между деца и е посветена на 36-годишнината от приемането на Конвенцията на ООН за правата на детето. През първите девет месеца на..
Парламентарната комисия по околна среда и водите прие на първо четене Законопроекта за държавния бюджет. Министър Манол Генов представи параметрите на проекта за бюджет на Министерството на околната среда и водите. Нетното увеличение на планираните приходи през 2026 г. е с 244 млн. евро повече в сравнение с приходите през тази година, каза..
Окръжната прокуратура в Габрово предаде на съд двама обвиняеми за причинено тежко пътнотранспортно произшествие с шестима загинали и трима пострадали. Катастрофата стана преди две години на кръстовище край града. Тежката катастрофа в рисков участък стана между ТИР, управляван от румънски гражданин и микробус. Шофьорът на тежкотоварния..
Според вицепрезидента Илияна Йотова управляващите няма допуснат дискусия по темата за провеждане на референдума за въвеждане на еврото, защото ще проличи, че правителството не може да се справи с растящите цени. Илияна Йотова не вижда основание президентът да внася още веднъж в Народното искането си за провеждане на референдум за въвеждане на..
Протестиращи срещу разширяването на синята и зелената зона в София спряха за кратко движението на кръстовището до Централния военен клуб. Сред блокираните коли се оказа и тази на вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов, който продължи пеша към следваща си среща, охраняван от полиция. Няколко пъти той влезе в размяна на..
"Износът на руски суров петрол е на най-ниско ниво от месеци насам, а данъчните приходи на Русия от петрол са най-ниските от началото на войната" - това каза върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас след заседанието на министрите на външните работи в Брюксел. "Натискът трябва да е върху агресора, а не върху..
Великобритания разшири днес санкционното изключение, позволяващо трансакции с българските операции на "Лукойл", за да обхване още две дъщерни дружества - "Лукойл-България Бункер" и "Лукойл Авиейшън България", съобщи британското правителство. Лицензът, първоначално издаден на 14 ноември, за да поддържа работата на рафинерията в Бургас и свързаните с..
"Конституционният съд удари звучна плесница на доцента по конституционно право ." Това мнение изрази пред БНР бившият конституционен съдия и..
Президентът Румен Радев определи решението на Конституционния съд като победа на правото над произвола на политическата класа. "Призовавам..
Финансовият министър Теменужка Петкова обяви правителствено решение от днес, с което 31 декември (сряда) и 2 януари (петък), са обявени еднократно за..