Двамата задържани за корупционната афера в Столичната община - бившият заместник-кмет на София Никола Барбутов и експертът по обществени поръчки Петър Рафаилов остават в ареста.
Решението е на Софийския градски съд и не е окончателно.
Според съда е налице обосновано предположение за съпричастност към деянията, за които са повдигнати обвинения на Барбутов и Рафаилов, като в подкрепа на това има свидетелски показания. Съдът отчете, че няма опасност двамата да се укрият, но има опасност да извършат престъпление, която не е хипотетична, а реална. Относно Барбутов обществената опасност се извеждала от това, че е бил длъжностно лице и че е свързан с партия "Продължаваме промяната“. По думите на съдия Вилислава Ангелова е налице щета за българското общество и България.
Адвокат Ина Лулчева, защитник на Никола Барбутов, каза пред медиите, че ще обжалва определението на съда.
По думите ѝ изказването на съда, че клиентът ѝ може да извърши престъпление, защото заемал висока длъжност, може да се сравни само с определение на Върховния съд от 1992 г., което казва, че Андрей Луканов като народен представител е по-обществено опасен, отколкото са обикновените граждани. Тя припомни, че друг съдебен състав при гледане на мярка на Кирил Петков и Божидар Божанов е приел същото. Според Адвокат Ина Лулчева има тенденциозно отношение и предубеденост на съда.
Преди два дни служители на Антикорупционната комисия извършиха претърсвания в Столичната община. Действията на комисията бяха вследствие на обявени данни за оказван натиск върху кметовете на районите "Младост“ и "Люлин“ и двама общински съветници. Заместник-кметът на София в направление "Европейски политики, международна дейност и туризъм“ Никола Барбутов напусна сградата на Столичната община, придружаван от полиция.
На следващия ден той бе освободен от поста от кмета Васил Терзиев. По случая прокуратурата повдигна обвинения на четирима души.
Само служители на Столичната община се включиха в инициативата "София без фасове", която се проведе тази сутрин в пространството около храм-паметника "Свети Александър Невски". Акцията беше организирана от Общината, като се очакваше участие на бизнес и доброволци. Столичната община, граждани и бизнес чистят пл. "Св. Александър Невски" от фасове..
Широката общественост по никакъв начин не се вълнува от това, което се случва в държавата , а живеем във време, в което очевидно се преподрежда начинът, по който функционира светът. Това мнение изрази пред БНР журналистът Людмил Илиев от "Сега", който е парламентарен репортер. Като гражданско общество най-накрая трябва да се събудим и да..
Италианското правителство е обезпокоено заради нахлуването на руски военни самолети във въздушното пространство на НАТО. Очаква се министърът на отбраната Гуидо Кросето да посети италианските военни контингенти на Източния фланг на Атлантическия алианс. "В правителственият палат "Киджи", безпокойствието е силно", обобщава в свой материал..
В две поредни вечери български музиканти ще представят в Германия операта "Травиата" от Джузепе Верди. Днес спектакълът е в Мюнхен, и утре – в град Кулмбах в Бавария. Инициативата е на диригентката Любка Биаджони цу Гутенберг, създател и ръководител на хор и оркестър "София Симфоникс". Хорът и оркестърът "София Симфоникс", водени от маестра..
Продължава гладната стачка пред парламента в Атина бащата на една от жертвите от железопътната катастрофа до Лариса. 22-годишният Денис има и българско гражданско. Вече шести ден продължава гладната стачка на Панос Руци, след като съдът му отказа ексхумация на тялото на сина му. В знак на подкрепа заедно с него са още двама бащи, които също..
Кибератака, насочена срещу доставчик на услуги за обслужване на пътниците на летищните терминали, създаде затруднения в работата на няколко големи европейски летища. Летищните власти съобщават за отменени и забавени полети. Засегнати са летищата в Брюксел и Берлин и лондонското "Хийтроу". Тези във Франкфурт и Цюрих работят нормално...
Британският премиер Киър Стармър настоява за въвеждането на дигитални лични карти в опит да намаляване на нелегалната имиграция, като се очаква той да обяви мярката още на конгреса на неговата Лейбъристка партия в края на този месец, съобщи "Файненшъл таймс". Източници от правителството за заявили пред вестника, че Стармър е твърдо решен да продължи с..
По призив на партия "Възраждане" днес край сградата на Народното събрание се проведе антиправителствен протест . Антиправителствен протест ще..
Ресурсите на ПП-ДБ не стигат, за да могат те да представляват функционална и достатъчно силна алтернатива на статуквото. Това обясни пред БНР..
ДПС-НН е захапало от ГЕРБ и процесът може да се окаже електорално неприятен за ГЕРБ. Това казах в нощта на изборите и коментарът ми беше посрещнат..