Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Русия планират намаляване на военните разходи през следващите години

Руският президент Владимир Путин.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Политическото ръководство на Русия планира да намали военните разходи през следващите години, обяви президентът Владимир Путин, предава Ройтерс: 

 "Ние планираме съкращаване на разходите за отбрана и през следващата година, и след още една година, и за близките три години също. Засега няма окончателни договорености между министерствата на отбраната, финансите и икономическото развитие, но като цяло всички мислят в тази посока.

А Европа мисли как да увеличи своите разходи за отбрана. При това положение кой се готви за агресивни действия - ние или те", попита руският президент в първия си публичен коментар на решението от сряда, с което лидерите на НАТО се съгласиха да увеличат разходите за въоръжените сили и свързаната с тях инфраструктура до 5% от брутния вътрешен продукт до 2035 година.
Самата Русия, по думите на Путин, харчи към момента 6,3 процента за отбрана:

"Това са 13,5 трилиона рубли. А целият ни БВП е 223 трилиона рубли. 13,5 от 223 много ли са, или малко? Не са малко. Не са малко. Ние си платихме за това (решение) с инфлацията. Но все пак се справяме достойно", отбеляза руският държавен глава.

По официални данни годишната инфлация в Русия е 9,6 на сто - повече от два пъти над целта, поставена от централната банка. Министърът на икономиката Максим Решетников предупреди преди дни за опасност от рецесия.

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Мирчев

Ивайло Мирчев: Бойко Борисов връчи мандата за управление на страната на Делян Пеевски

Бойко Борисов връчи мандата за управление на страната на Делян Пеевски. Това заяви съпредседателят на ДБ Ивайло Мирчев в коментар на изявленията на лидера на ГЕРБ и на премиера Росен Желязков: "Очевидно става дума за коалиция от четири партии. Очевидно една от тези партии е "ДПС-Ново начало". Дали тя ще има министри или не, вече не е толкова..

публикувано на 17.10.25 в 15:38

Полицията задържа мъж от село Долно Белотинци за побой над 80-годишната му майка

Син удари 80-годишната си майка в монтанското село Долно Белотинци. Полицията го задържа Сигналът за домашно насилие е постъпил на телефон 112 вчера след обяд. 80-годишна жена съобщила, че синът ѝ на 57 години, от Монтана, я е ударил с ръка по главата. Пристигналите на място полицаи установили извършителя, който е задържан в ареста на..

публикувано на 17.10.25 в 15:34

ГЕРБ ще води разговори с "ДПС-Ново начало" за преформатиране на управлението

ГЕРБ ще води разговори с "ДПС-Ново начало" за преформатиране на управлението. От думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов стана ясно, че това е единствената алтернатива, за да се избегнат предсрочните избори и за да има стабилно парламентарно мнозинство. Преговори с ДПС-НН ще има само ако партньорите БСП и "Има такъв народ“ са съгласни с това..

публикувано на 17.10.25 в 15:11
Петер Сиярто

Унгария ще гарантира, че Путин ще може да влезе и излезе безпрепятствено от страната

Унгария ще гарантира, че руският президент Владимир Путин ще може да влезе в страната за среща в Будапеща с американския президент Доналд Тръмп и след това безпрепятствено да отпътува, заяви унгарският външен министър Петер Сиярто. "Няма нужда от каквито и да било консултации по този въпрос, ние сме суверенна държава. Ще приемем Путин с..

публикувано на 17.10.25 в 15:09

В България пристигна четвъртият медицински хеликоптер

В България пристигна четвъртият хеликоптер, предназначен за спешна медицинска помощ по въздуха, съобщиха от здравното министерство. От там уточняват, че новата въздушна линейка вече се намира в хангара на Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски" в Долна Митрополия, откъдето ще обслужва региона след завършване на съответните..

публикувано на 17.10.25 в 14:50
Д-р Светлозар Сардовски

Д-р Светлозар Сардовски: Да се оцени медицинският труд и всекиму според приноса към обществото

Трябва да се оцени медицинският труд и всекиму според заслуженото, т.е. според приноса му към обществото.  Това каза пред БНР кардиологът д-р Светлозар Сардовски, който организираше и оглавяваше стачката в "Пирогов" през 2007 г., като поздрави младите специализанти за протестите, които организират, въпреки че според него са "мижави". "И то не само..

публикувано на 17.10.25 в 14:29

Кой е взел детските фигури, поставени на ключови софийски булеварди?

Повече от месец младежко сдружение за пътна безопасност издирва кой е взел фигурите, поставени на ключови софийски булеварди, за да напомнят на шофьорите да намаляват скоростта на пешеходни пътеки. Младежкото движение "Развитие чрез ефективни действия" постави десет детски фигури в реален размер на пет от най-натоварените булеварди в София:..

публикувано на 17.10.25 в 14:25