Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не е вярна мантрата, че българите не са кооперативни"

Явор Гечев: Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС

Където има кооперация, селото е по-живо, подчерта бившият земеделски министър

| Интервю
Явор Гечев
Снимка: Юлияна Корнажева

У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации. Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя.

Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства.

Кооперациите намаляват, но се разширява земята, която обработват. Това е феномен, коментира той в предаването "Преди всички".

Кооперациите се ползват с изключително доверие от хората, които дават земите си за обработка, защото има коректност, поясни бившият земеделският министър. Единственият начин, който човечеството е измислило да противостои на големия капитал, е като събере повече малък капитал на едно място, изтъкна той.

Където има кооперация, селото е по-живо, категоричен е Гечев. Сред аргументите за това той посочи социалната им функция:

"Не просто печалбата от земята, там е важен социалният модел – почистването на пътища, фурни, музеи, какво ли не."

Не е вярна мантрата, че българите не са кооперативни хора, изрази мнение той. Според него обаче в закона липсват съвременните типове на коопериране.

"Обществото узря за тази тема. Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС. Че западните модели на коопериране са модели на бъдещето, но те липсват в нашето законодателство."

Явор Гечев открои законови ограничения, които административно затрудняват работата на кооперациите. По думите му, кооперативната сделка е различна от търговската.

Запитан защо вече 10 години се говори за нов закон за кооперирането, но нищо не се случва, той отбеляза, че "трябва да има политическа визия".

Дори да вземем някой западен модел – например френския, най-близък до българските условия, ако го приложиш 1:1, ще е катастрофа, даде пример той за заимстването на успешни практики.

Най-големият потенциал на фотоволтаиците са покривите. Ако сметнете площта на всичките покриви, ще видите капацитета. Там връзката между слънчевия панел и ползвателите му е два метра. Ако това се разгледа през призмата на кооперирането, е съвсем възможно, заяви Явор Гечев.

Водните кооперации – за напояване, са необятна тема. Ние отидохме на сдружения за напояване и катастрофираме, отчита още ексземеделският министър.

Променя се законът с някоя кръпка и се развалят десет други неща. Нека кажем първо какво искаме да стане, апелира Гечев.

"Всеки знае част от картината. Може би е дошло времето. Не трябва да се прибързва, трябва да се направят читави неща. Всяка браншова организация иска да види себе си, обаче държавата трябва да прави баланса на собствените си приоритети и баланс между всички. Последното нещо, което искам да видя, е законодателство, писано традиционно за някого – то върши една работа, но разваля десет други."

Основният проблем в България е, че нямаме структура на земеделието, смята Явор Гечев.

Фондация "Солидарно общество" и Националният кооперативен всекидневник "Земя" организират днес кръгла маса на тема: "Ролята на колективното начало и на кооперативното движение за култивирането на солидарно общество".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09
Директорът на НП

Директорът на НП "Пирин" за падналия самолет: Няма замърсяване на околната среда

Самолетът, който кацна аварийно в алпийската част на Пирин през миналия уикенд, все още е на територията на Националния парк.  Не е на лице замърсяване на околната среда , увери пред БНР директорът на НП "Пирин" Росен Баненски. Малък частен самолет падна в Пирин Пилотът на падналия самолет в Пирин е с травми на главата, гърдите и..

публикувано на 01.07.25 в 12:26