Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Надежда Бобчева: Касае се за еврофинансиране и сигнализирахме европрокуратурата

| Интервю
Надежда Бобчева
Снимка: БГНЕС

Нашето управление е по-различно от това на Йорданка Фандъкова, защото правим нещата по-добре, а и София е по-чиста, каза зам.-кметът по екология на Столична община Надежда Бобчева в интервю пред БНР. 

В предаването "12+3" тя коментира схемите за измами с рециклируемите отпадъци в Столична община и сигнала до европейската прокуратура: 

"Едното несъответствие е, че още от 2022 и 2023 г. направи впечатление, че в отчетите отпадъците, които се рециклират, достигат до 10%. А ние, колкото и усилия да полагаме, стигаме до 3 – 4%. Другото нарушение е от 2015 до 2021 г. ", посочи тя. 

И разказа за схемата с камионите. А сигналът е даден на европрокуратурата, защото са ползвани европейски пари. 

"Още в началото на мандата поръчахме пълен одит на завода за отпадъци – той е дълъг, над 100 страници, и го изпратихме още през януари 2024 г. и през декември - на прокуратурата, и завърши с отказ да се образува досъдебно, защото не сме написали какво е нарушено. А обобщението на българската прокуратура е, че вина има, виновни няма. Предвид факта, че се касае за еврофинансиране, решихме да сигнализирахме европрокуратурата", обясни Бобчева. 

Тя каза, че щетите не са изчислени, но депото в Долни Богров е осъмнало с 200 000 т повече отпадъци и "това е доста повече от неговото разрешително": 

"Трябва да започнем да рекултивираме депото, нови проекти, да платим нови документи, да се изградят нови диги, което ще ангажира средства и от общинския бюджет. Тези щети са допълнителни и са заплаха за околната среда и хората", анализира Бобчева. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Мъж е задържан, след като предизвика пожар на летище "Малпенса" в Италия

На второто по големина и значение за Италия летище "Малпенса", намиращо се в близост до Милано, млад мъж подпали гише за регистрация на пътници. Пожарът веднага е бил потушен. Пострадали няма както и нарушения на въздушния трафик, който има връзка и с нашата страна. В зоната за заминаващи на Терминал 1 на летище "Малпенса", гражданите били..

публикувано на 20.08.25 в 17:43

Нови британски санкции за криптомрежи, използвани от Русия за заобикаляне на съществуващите

Обединеното кралство добави нови лица и компании към списъка със санкции срещу Русия.  Новите санкции са насочени към криптомрежите, използвани от федерацията за заобикаляне на съществуващите такива. От актуализиран списък на правителството става ясно, че са добавени 8 нови физически лица и компании. Ще бъдат замразени активите на Кантемир..

публикувано на 20.08.25 в 17:21

ГДБОП предупреждава за фалшиви търговски сайтове, целящи измама с банкови карти

От полицията предупреждават за фалшиви профили и сайтове, дублиращи промоции на истински фирми.  Целта на измамниците, според ГДБОП, е да се убедят потребителите, че пазаруват в истински магазин и да въведат данните от банковите си карти.  През последните дни са установени няколко измамни страници, които копират официални профили на сайтове на..

публикувано на 20.08.25 в 17:01

КЗК започва проучване за евентуални антитръстови нарушения на пазара на олио

КЗК съобщи, че е започнала предварително проучване за евентуални антитръстови нарушения на пазара на слънчогледово олио. Регулаторът се мотивира с медийни публикации за очаквано повишение на цените на слънчогледовото олио поради намален добив на маслодаен слънчоглед в страната през тази година. Комисията ще проверява дали съществуват..

публикувано на 20.08.25 в 16:50

Евакуираха работници заради пожар в производствен цех в Сливен (Видео)

Пожар на покрив с фотоволтаици на производствен цех на текстилната фирма "Е.Миролио" ЕАД Сливен бе ликвидиран за минути от пожарната в ранния следобед. Няма пострадали. Сигналът за пожара е получен в 14.02 минути. На място са изпратени два екипа на пожарната. Огънят е овладян и ликвидиран за около 20 минути. Работниците са изведени от..

публикувано на 20.08.25 в 16:14

Расте броят на населените места на воден режим в област Ловеч

В област Ловеч продължава да расте броят на населените места на воден режим заради трайното засушаване и намалелия дебит на водоизточниците. Засегнати от безводието в региона вече са 15,5% от населението. От тази вечер на воден режим ще са селата Прелом и Соколово, а от утре през нощта няма да има вода и в Горно Павликене. Така засегнатите..

публикувано на 20.08.25 в 16:08
Росен Желязков и Георг Георгиев

Желязков: България е сред най-активните поддръжници на интеграцията на Украйна в ЕС

Премиерът Росен Желязков е разговарял с украинския премиер Юлия Свириденко. По време на видеосрещата премиерът е потвърдил неотменната подкрепа на България за Украйна в контекста на войната.  Премиерът е припомнил, че България е сред най-силните и активни поддръжници на европейската интеграция на Украйна. Желязков е предложил и споделяне на ценен..

публикувано на 20.08.25 в 15:44