Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост, за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.
Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се, най-тежко е когато се засегне здравето, когато чуеш тежка диагноза за себе си или за свой близък. Тогава, човек е обхванат от чувство на безсилие и предопределеност. Надвисват тежки очаквания за бъдещето, умът рисува страшни картини и не вижда изход от ситуацията.
Не един и два са примерите обаче, за хора проявили силата на волята именно в такива моменти. Тогава те събират всичките си ресурси и ги насочват към преодоляване на кризата. Излизат по-силни и по-уверени от изпитанията и се превръщат в други хора, пример за останалите.
В такива моменти човек поглежда на живота с други очи. Започва да цени всичко в него, да общува повече с Бог и да се уповава на неговата мъдрост. Преживява катарзис.
Димитър Асенов е млад човек, който с години се занимава със спорт и тренировки. Към момента е университетски преподавател и докторант в сферата на телекомуникациите. Диагнозата, която му е поставена е множествена склероза.
Прогресивно автоимунно заболяване, при което имунната система атакува защитната обвивка на нервните влакна и това забавя предаването на нервните импулси.
Тежка диагноза, която променя целия мироглед и начин на живот на Димитър. Той казва, че с удоволствие идва, за да разкаже за своите трудности и за начините, които е открил да се справи с болестта, да поддържа тялото и ума си и има желанието да ги сподели с повече хора, които виждат в болестта непреодолимо препятствие.
Димитър Асенов е докторант и университетски преподавател в сферата на телекомуникациите и инженерните науки.
"Нямах никаква представа за болестта множествена склероза преди аз да получа диагнозата и за мен това беше като "гръм от ясно небе".
Още не бях студент, работех по специалността си, когато един слънчев ден научих, че съм болен от множествена склероза и и целият ми свят се "преобърна", бях на около 23 години, сподели за "Нощен Хоризонт" Димитър Асенов.
"Точно тогава се занимавах усилено с фитнес, имах свои клиенти по културизъм, но диагнозата промени всичко в моя живот...
Беше ми трудно разчитането на образната ми диагностика... Първото ми питане беше - "от това умира ли се?", питах мой приятел, който имаше познания по разчитането на изследвания, а грешката ми беше, че започнах първо да чета в интернет, където пишат страшни неща и тогава ми минаха мисли за самоубийство... Тотално рухнах", спомня си Димитър.
От днешна гледна точка той вече разказва за своята битка пред медиите, дори е започнал да прави свой сайт с името му, в който той ще разказва на хората как могат да се справят с болестта, през какви трудности се преминава.
Димитър е убеден, че личният пример е много важен. Да, понякога "човек се хваща за сламката", но съветът му е да се прави всичко в съвкупност - и лечението, движението, положително мислене, пътувания.
Самият той предпочита планината пред морето, пътуванията, веган е, спортува, харесва му океана, оптимист е, защото е убеден че:
"Ключът е в нас, силата е в нас, ние не знаем дори колко сила притежаваме и трябва да повярваме, че винаги съществува добрият край на всичко, което ни се случва, затова - не се отчайвайте, а вярвайте".
Още слушайте в интервюто на Мая Данчева с Димитър Асенов в "Нощен Хоризонт".
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..