Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Германска провинция няма да назначава членове на "Алтернатива за Германия" на държавна служба

Снимка: АП/БТА

Германската провинция Райнланд-Пфалц няма да назначава на държавна служба членове на крайно-дясната партия "Алтернатива за Германия". Аргументът е, че тя е в списъка на екстремистките организации.

Германската провинция Райнланд-Пфалц е първата в страната, която спира да назначава на държавна работа членове на "Алтернатива за Германия".  В бъдеще кандидатите за държавни постове ще трябва да подадат писмена декларация за лоялност към конституцията.

Както съобщи министърът на вътрешните работи на провинцията Михаел Еблинг всички кандидати трябва да декларират, че не членуват в екстремистка организация - и че не са го правили и през последните пет години. Според министъра за екстремистка организация се счита и крайнодясната партия "Алтернатива за Германия".

Лидерът на "Алтернатива за Германия" Алис Вайдел реагира възмутено и заяви:

"Ужасяващо е, че подобна дискриминация на политическо мнение се прилага от правителството на Райнланд-Пфалц. Демократичните основи тук се потъпкват. Но избирателите на "Алтернатива за Германия". няма да се оставят да бъдат сплашени".

В Райнланд-Пфалц партията е класифицирана от Службата за защита на конституцията като екстремистко движение и е под наблюдение.


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възстановено е движението на влакове край Елисейна след инцидент

Движението на влакове през Искърското дефиле в района на Елисейна беше временно преустановено вследствие на инцидент на железния път, съобщиха от държавните железници. По-късно оттам съобщиха, че преминаването е възстановено. Заради инцидента бързият влак, който заминава по разписание в 23:00 ч. от София за Варна, отпътува със 110 минути закъснение.

обновено на 22.09.25 в 02:18

60 на сто еврофондове финансират първата станция за водород в Кипър

Първата станция в Кипър за производство и зареждане с водород получи необходимите строителни разрешителни.  Източното Средиземноморие може да се превърне в ключов доставчик на водород на европейските пазари, осигурявайки дългосрочна енергийна сигурност за региона и Европа, посочват кипърски учени в ново университетско проучване.   Станцията ще бъде..

публикувано на 22.09.25 в 02:06

Честваме 117 години от провъзгласяването на българската независимост

Днес честваме 117 години от провъзгласяването на българската независимост. На 22 септември 1908 година в църквата "Св. 40 мъченици" в Търново княз Фердинанд Първи прочита манифеста, с който България е обявена за независимо царство. Церемонията е повторена и пред събралото се гражданство в крепостта "Царевец".  По традиция, днес във Велико Търново..

публикувано на 22.09.25 в 02:00
Музей на бойната слава в Ямбол

Церемония, молебен и концерт в Ямбол за Деня на независимостта

С военен ритуал, благодарствен молебен и концерт в Ямбол ще бъде отбелязана 117-ата годишнина от обявяването на независимостта на България.  Празничната програма ще започне с изпълнения на градския Духов оркестър в Музея на бойната слава в  Ямбол.  След церемонията по издигането на националния флаг и приветственото слово на кмета на града..

публикувано на 22.09.25 в 01:55

Жертва и транспортни проблеми заради наводнения в Каталуния

Един човек загина, а спътникът му се издирва, след като автомобилът им е бил отнесен от река в Каталуния.  Силни дъждове предизвикаха евакуации и отменени полети на летището в Барселона. Пожарникари са открили тялото на загиналия след сигнал, че водата е отнесла превозно средство с двама души вътре в община Сант Кинти де Медиона, в..

публикувано на 22.09.25 в 01:06
Киър Стармър

Критики към британския премиер заради признаването на Палестина

Британският премиер Киър Стармър беше обвинен от семействата на израелските заложници, че е връчил на “Хамас” „най-голямата награда“, след като официално е признал палестинска държава, макар той изрично да подчерта в изявлението си, че терористичната организация няма да бъде допусната да има каквата и да било роля в управлението на Палестина...

публикувано на 22.09.25 в 00:45

Премиерът: Опитите да се вбие клин между мен и Борисов са обречени на неуспех

"Колкото и да се опитват някои политически играчи да вбиват клин между мен и лидера на ГЕРБ, това е напразно и обречено на неуспех. Аз съм диалогичен човек, моят ангажимент е да намирам разбиране в мнозинството в парламента по важните решения и аз мисля, че го постигам, а ролята на лидерите е да правят основните политически послания и да..

публикувано на 21.09.25 в 21:02