Това мнение изрази в интервю за БНР Велина Чакърова, геополитически анализатор, бивш директор на Австрийския институт за външна политика, създател на агенцията за геополитически анализи "Face" във Виена.
За разнопосочността на интересите вътре във формата тя даде пример с липсата на обща хомогенна позиция по отношение на военните действия в Украйна, Иран, Газа.
БРИКС+ представлява около половината от населението в света и 40% от глобалната икономика.
Донякъде Западът гледа на БРИКС+ с насмешка, недоверие и скептицизъм, но това разкрива липсата на разбиране на проблемите, с които се сблъсква Глобалният юг. Липсва системен подход по отношение на т.нар. незападни формати. Индия е единствената държава, която играе ролята на геополитически мост, отбеляза Чакърова.
Не е задължително да се гледа на БРИКС+ като на незападен формат, но страните в него гледат на себе си като на незападни държави. Единият важен акцент е незападна структура, която обсъжда интереси и въпроси на страните от т.нар. Глобален юг. Това са страни, които се стремят към икономически просперитет, смята тя.
По думите ѝ, този формат се занимава с ключови въпроси – например как да се осъществяват транзакциите между тези страни, чиито икономики растат. Става въпрос и за конкретни теми като устойчиво развитие, суровини, климат. Можем да си представим БРИКС+ в бъдеще и като съюз на страни, които ще бъдат ключови за хранителната продукция. Това са страни, които ще гарантират изхранването на милиарди, посочи Велина Чакърова.
Русия и Китай искат да бъдат водещи, ключови в тези незападни формати, подчерта геополитическият анализатор.
Засилването на алтернативите за разплащания идват основно от Китай и Русия. Индия демонстрира известен скептицизъм относно замяната на американския долар. Този геоикономически акцент е свързан с това доколко тези страни са склонни да приемат нов регионален хегемон, поясни тя.
Негласно се осъществява увеличаването на обема на транзакциите и на търговския обмен в национална валута, подчерта Велина Чакърова.
Има ясна симбиоза на стратегическите интереси между Китай и Русия, коментира тя в предаването "Събота 150".
"Русия е икономически развита до такава степен да нанесе най-големия военен удар не само върху Украйна, но и всъщност върху европейския ред за сигурност. (…) Още от 2022-ра насам беше ясно, че Китай ще се позиционира на страната на Русия. Русия се позиционира на страната на Китай още преди започването на войната. Русия никога нямаше да започне многомащабна военна операция срещу Украйна, ако не разчиташе на дълготрайната подкрепа от Китай. Стратегическият интерес на Китай е да подпомага Русия, за да може Русия не само да държи европейските страни с помощта им за Украйна, но и да разконцентрира американския елит, който си беше поставил за задача да се фокусира изцяло върху Индо-Тихоокеанския басейн още от времето на Обама."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
В Пазарджик стартира второто издание на "Фестивалия", което събира на едно място артисти, музиканти, местни производители и благотворители. Тази година акцентът е здравословния начин на живот и общуването извън социалните врежи. Организатор е община Пазарджик, а съорганизатори са учениците от няколко пазарджишки училища, като целта е те да..
НАТО заяви, че ще "прояви още по-голяма бдителност с нови многофункционални средства в региона на Балтийско море" след неотдавнашните инциденти с дронове в Дания. Новите средства включват "платформи за разузнаване, наблюдение и разпознаване, както и поне една фрегата за противовъздушна отбрана". За трети път тази седмица беше съобщено за..
В Плевен днес отново излизат на протест срещу безводието. Той е организиран от сдружение "Контракорупция". Протестното шествие ще тръгне в 17 часа от площад "Стефан Стамболов" пред ДКТ "Иван Радоев", ще премине по пешеходната зона и ще спре пред Общината. "Протестът е свързан с продължаващото безводие в цяла Плевенска област и безхаберието..
Партия "Възраждане" организира днес протестно автошествие с искане за оставката на правителството, в което ще се включат структури от областите Ловеч, Плевен, Пловдив, Стара Загора, Враца, Монтана и Велико Търново. Протестното автошествие ше тръгне в 13.00 ч. от пътен възел Абланица на пътя София – Варна, ще премине през Български извор,..
Делегатите на Общото събрание на "Продължаваме промяната" ще изберат днес нов лидер на партията. Резултатите от гласуването ще станат ясни в следобедните часове. Засега има само една номинация – на настоящия председател Асен Василев. Във втория ден на форума ще бъдат направени промени в устава, където ще бъде записано създаването на нов орган..
България се бави в прилагането на европейските регулации, които трябва да допринесат за по-качествена и прозрачна медийна среда като Европейския акт за свободата на медиите и Директивата за делата шамари. Това заяви в интервю за БНР Павол Салай, ръководител на отдела на "Репортери без граници" за Европейския съюз и Балканите. Салай беше начело на..
Увеличават се случаите на Covid у нас. За два нови варианта на вируса съобщава вирусологът професор Радка Аргирова. Тя взе участие в 24-тата национална среща на лекари - специалисти на фондация "Медии, общество, семейство и традиции". Социално значими теми като рака на маточната шийка, редките болести и ранното разпознаване на инсултите бяха сред..
Чехословакия беше научното страшилище на волейбола в света от средата на миналия век . Това каза в предаването "Събота 150" Асен Минчев, един от..
Жалбите на "Дойран 2025" и на ПП "Възраждане" няма да спрат процеса на присъединяване на България към еврозоната и въвеждането на еврото от 1 януари..
Когато става дума за власт, пари и политика, интелигентните хора не биват допуснати. Много интелигентни хора нямат политическо представителство, нямат..