Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Дехидратацията е една от причините за главоболието в жегите"

Ирен Петрова: Хора с хронични заболявания може да имат главоболие като първи оплаквания на топлинен удар

Д-р Ирен Петрова
Снимка: Александровска болница

Не е необичайно, ако в най-горещите дни на годината изпитаме главоболие.  Причините за него могат да бъдат най-различни и обикновено, наистина свързани с жегата. 

Главоболието обаче, може да подсказва и сериозно прегряване на тялото. 

"Дехидратация е една от причините за главоболието в жегите, но значение има и промяната в пулса, учестяване, промяна в кръвното налягане, което по принцип в жегите пада, но има парадоксални случаи, в които се вдига, и в крайна сметка хора с хронични заболявания може да имат и главоболие като първи оплаквания на топлинен удар или пък на слънчев удар, разказа д-р Ирен Петрова, невролог в Александровска болница в София.

"Топлинният удар и слънчевият удар - това са едни от общите оплаквания, заедно със раздразнителност, тревожност, напрегнатост, промяна в кръвно налягане. Главоболието е част от тези оплаквания, предхождащи топлинен удар...


Това се случва при тежка дехидратация, кожата на такъв човек е бледа и изпотена и постепенно човек може да изпадне в безсъзнание, накрая да загине дори..., допълни д-р Ирен Петрова. 

Най-опасните часове навън в горещината за възрастни хора с болести са между 14 и 17 часа

"Жегата е опасна и за хора с автоимунни заболявания като множествената склероза, повечето автоимунни заболявания се повлияват зле от резките температурни разлики и амплитуди - било студени или горещи. 

Главоболието може да се предизвика и от тежък физически труд навън, който също води до изпотяване, дехидратация, загуба на електролити, възможност за образуване на мускулни крампи, особено като се напрегне шийната мускулатура, поясни специалистът. 

Д-р Петрова посъветва първо да си измерим кръвното налягане, ако е ниско, да се пие вода, минерална или айран със сол, но не газирани напитки. Ако е високо кръвното, да се вземе веднага медикамент за регулиране на кръвното. Ако е зле човек, трябва веднага да се потърси лекарска помощ. Добре е да излизате с бутилка вода навън и да избягвате горещите часове навън, допълни тя. 


Интервю на Мая Данчева с д-р Ирен Петрова в ''Минути за здраве'' по "Хоризонт". 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тол камерите вече са включени в контрола на движението по магистралите

Камерите на тол системата вече са ефективно включени в контрола на движението по магистралите.  Осъзната е нуждата да се води война с нарушителите на пътя През вчерашния ден само на автомагистрала "Хемус" при тунел "Топли дол" са съставени 10 акта за шофиране в аварийната лента и още два на магистрала "Тракия", на територията на Софийска област,..

публикувано на 19.07.25 в 11:11
Петер Мадяр

Крищоф Нади: Големият въпрос е дали режимът на Орбан може да бъде сменен

Тази седмица в Унгария най-популярният опозиционен политик Петер Модяр се качи на кану за символична обиколка из малките градове и села, които до момента твърдо подкрепят управляващата партия ФИДЕС. Модяр изглежда като все по-голяма заплаха за властта на Виктор Орбан - емблемата на консервативния национализъм. Изборите са догодина, но..

публикувано на 19.07.25 в 11:05

Цената на царевицата се повишава на световните тържища

Цената на царевицата се повишава на световните тържища през седмицата, отчитат от Софийската стокова борса, цитирани от БТА. Според данните, в Съединените щати царевицата е поскъпнала със 7 долара на тон, като в момента това количество се търгува за 201 долара. Поскъпване има също във Франция и Украйна.   На борсата Юронекст рапицата е поскъпнала..

публикувано на 19.07.25 в 10:49
Веселин Желев

Веселин Желев: Бюджет 2028-2034 на ЕС е фундаментално различен от досегашните

Този бюджет е фундаментално различен от всички предишни – като размер, приоритети, структура и начини на финансиране. Това мнение изрази пред БНР журналистът  Веселин Желев от  Клуб Z, дългогодишен кореспондент на различни медии в Брюксел, след като ЕК огласи предложенията си върху следващата многогодишна финансова рамка на ЕС след 2027 г...

публикувано на 19.07.25 в 10:45
Отстраненият от длъжност южнокорейски президент Юн Сук-йол

Бившият президент на Южна Корея - с допълнителни обвинения

Бившият президент на Южна Корея Юн Сук-йол, който се намира в затвора, получи допълнителни обвинения, предаде Ройтерс. Специален прокурор продължава разследването срещу него за краткотрайното обявяване на военно положение в страната през декември.  Новите обвинения включват възпрепятстване на упражняването на правата на други лица чрез злоупотреба..

публикувано на 19.07.25 в 10:44
Жаир Болсонаро

Полиция нахлу в дома на бившия президент на Бразилия Жаир Болсонаро

Бразилската полиция нахлу в дома на Жаир Болсонаро, след като съдия наложи допълнителни ограничения на бившия крайнодесен лидер и бивш президент на Бразилия. Болсонаро е съден пред Върховния съд на Бразилия по обвинения в заговор за преврат, за да се попречи на президента Луиз Инасио Лула да Силва да встъпи в длъжност през януари 2023 г...

публикувано на 19.07.25 в 10:20
Снимката е илюстративна

За първата половин година: 30 до 50% средна заетост на леглата в хотелите

Между 30 и 50% е била средната заетост на леглата в хотелите през първата половина на годината.  При една трета от тях тя е била в диапазона 50-70%, около една пета посочват заетост под 30%. Това показват данните от проучване на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели за първата половина на годината. При една..

публикувано на 19.07.25 в 10:12