Липсват цялостна визия и пътна карта как биха се случили предлаганите промени, както и задълбочен анализ, на който се базират.
Това мнение изрази пред БНР Гергана Ефремова, старши специалист във Фондация "Заедно в час".
"Реално отново говорим за промени на парче, за кръпки. Образователната система вече е доста изморена от такива промени на парче."
Нуждата от адекватна и пълна оценка на въздействието е отбелязана включително в становище на администрацията на МС, посочи тя и определи това като "доста притеснително", тъй като образованието засяга цялото общество.
Същевременно експертът уточни, че "има много анализи, много данни, на които министерството може да стъпи", например такива на Сметната палата. По думите ѝ Министерството на образованието е инвестирало и в проучвания на ОИСР и Световната банка, съдържащи много ценни данни и препоръки, които остават само на хартия.
Има становища и на младежки организации, на които следва да се обърне внимание, смята Ефремова.
"Те биха искали тяхното мнение, техният глас да бъде чуван."
Хората от системата, които ще трябва да изпълняват тези промени, знаят какво работи, коментира още Гергана Ефремова.
Според нея регулация за мобилните телефони в училище е необходима, но пълната им забрана не е най-адекватният пример. Налагането на глоби на родителите пък ще натовари училищата с несвойствена дейност.
"Времето, в което живеем, изключва пълната забрана на използването на електронни устройства. Те са част от ежедневието ни."
Твърди се, че учениците ще имат избор, но модулът, който ще се изучава, ще зависи от избора на мнозинството, посочи Ефремова за изучаването на религия в училище.
Религиите по света са в основата на развитието на цивилизацията и те се изучават и в момента по различни предмети. Те би следвало да се изучават в рамките на тяхната философия и историческо въздействие, а не конфесионално, изказа своята позиция тя.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Състав на САС потвърди мерките за неотклонение "задържане под стража" спрямо кмета на Варна Благомир Коцев и двамата общински съветници Николай Стефанов и Йордан Кателиев, Бизнесменът Ивайло Маринов е с мярка подписка. Показанията на бившия заместник кмет Диан Иванов се приемат като такива с висока степен на автентичност. Смята се, че връщането на..
Германското разузнаване за първи път ще има жена заместник-директор. Габриеле Моншау става вицепрезидент на тайните служби на Берлин. Тя ще е първата заместничка на президента на Федералната разузнавателна служба. 51-годишната Моншау ще отговаря за централни задачи в германското външно разузнаване. Тя поема поста от Филип Волф, който става..
Министерството на вътрешните работи в Испания ще засили наблюдението върху крайнодесните групи. Мярката е в отговор на посланията за "лов на мигранти", които се появиха при безредиците в Мурсия. Вътрешният министър Фернандо Марласка обяви, че е наредил на Националната полиция и Гражданската гвардия да идентифицират ксенофобски групи, свързани с..
Индия може да се откаже от руския петрол, ако срещу страните, които го купуват бъдат въведени американски санкции. Това обяви индийският министър на енергетиката Сингх Пури. Той обясни, че страната му ще търси нови доставчици, сред които посочи Бразилия, Гаяна и Канада. "Индия разшири източниците си на доставки. Преди купувахме от 27 държави,..
Израел е обстрелвал по грешка католическата църква "Светото семейство" в Газа преди обед днес, обяви говорителка на Белия дом след телефонен разговор на американския президент Доналд Тръмп и израелския премиер Бенямин Нетаняху. Ерусалимската латинска патриаршия съобщи, че по църквата е стреляно от танк и че са убити трима души, а израелското..
Бившият испански финансов министър Кристобал Монторо е обвинен в облагодетелстване на компании в замяна на плащания. 74-годишният политик е заемал поста в периода от 2011 до 2018 година в правителствата на Хосе Мария Аснар и Мариано Рахой. Според разследващия съдия Рубен Рус, Кристобал Монторо и екипът му са създали организация, която, в замяна..
Дъждът, който заваля в района на Сандански е помогнал на огнеборците в битката с пожара в Пирин, съобщи Пламен Поюков, директор на Държавното горско стопанство в Катунци. Остават обаче горящи и тлеещи огнища в периметъра на пожара над санданското село Горно Спанчево. С булдозери са направени широки просеки за недопускане на..
По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България"..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е..