Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Властите обвиняват за опита за преврат движението ФЕТО

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

Тази народна подкрепа означава по-лесно справяне с всички, които биват определени за свързани с ФЕТО, с тероризма или с корупцията

| обновено на 19.07.25 в 12:18
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.
Снимка: Мария Петрова

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова.

Това, което можете да чуете в началото на репортажа, не е звук от най-новия турски летен екшън филм, а от видео, специално създадено по случай 9-ата годишнина от опита за преврат в Турция. Във видеото се набляга на ролята на турския народ за осуетяването на пуча от 15-и юли 2016 г. и думи като кураж и състрадание биват свързвани с конкретни хора, участвали в потушаването на опита за преврат.



Продукцията е част от цялостна държавна политика, която акцентира върху народното единство и смелостта на турската нация при преодоляването на военните нападения срещу държавни институции и управляващите в нощта на 15-и юли.

Тогава бяха атакувани ключови локации в столицата Анкара, Истанбул, Мармарис и други места в страната, като с похитената военна техника имаше опити за овладяване на един от мостовете над Босфора, преименуван после на "Мост на мъчениците от 15-и юли". Сградата на турския парламент в Анкара беше атакувана с бойни самолети. При осуетения пуч загинаха над 250 души, а повече от 2700 бяха ранени.



Али Текеш, медиен съветник на валийството в Истанбул, успява заедно с колегите си да спре пучистите, докато се опитват да нахлуят през главния вход на институцията. След това успяват да избягат, въпреки че превратаджиите заплашват да ги застрелят.

"Имаше общо 90 души военнослужещи и в крайна сметка успяха да разбият вратата на джамията, която се намира в сградата на валийството. Понеже не успяха да влязат от главната порта, разбиха вратите на джамията. Разполагаха с ключовете на всички стаи и обсадиха сградата. Сложиха белезници на охранителя и му свалиха униформата. Ако бяхме се забавили още 5 минути, щяхме и ние да сме с белезници. След това президентът Ердоган и главнокомандващият на Първа армия направиха обръщения по социалните медии и новинарските канали. Гражданите разбраха за опита за преврат, а самите ние също се обадихме на още хора, на приятели, на членове на семействата ни, които да дойдат тук, във валийството. Стотици дойдоха тук няколко часа след началото на опита за пуч. Към 3 часа през нощта след пристигането на толкова много турски граждани войниците трябваше да напуснат валийството", разказва Али Текеш.



Междувременно в Анкара ветеранът от армията Хасан Коджамас също опитва да помогне за осуетяване на пуча, въпреки че е в инвалидна количка.

"Бяхме по улиците, за да защитим нашата демокрация. През 2007 г. стъпих на мина и получих наранявания в конфликта с ПКК, но въпреки това при опита за преврат излязох по улиците, за да защитя демокрацията в страната", подчерта Коджамас.

Властите обвиняват за опита за преврат движението ФЕТО, обявено от Турция за терористична организация. Лидерът на ФЕТО Фетхуллах Гюлен, който почина миналата година в Съединените щати, отричаше то да е било замесено.



В обръщението си пред парламента точно 9 години след опита за преврат президентът Реджеп Ердоган заяви, че Турция ще се освободи от тероризма, а на следващия ден вицепрезидентът Джевдет Йълмаз подчерта, че прочистването на институциите от поддръжници на ФЕТО продължава. Досега в рамките на разследването срещу организацията са били задържани над 390 000 души, а над 113 000 са в ареста за постоянно, съобщава ТРТ Хабер. Хиляди от задържаните за връзка с ФЕТО и опита за преврат са служители на полицията или армията.

Според проучване, цитирано от правителството в книга, посветена на 15-и юли, над 88 процента от турските граждани смятат, че ФЕТО стои зад опита за преврат.



В същата книга се посочва как американският сериал "Последователите" ("The Following") е "отличен пример за разбиране на структурата на ФЕТО. Драмата е за английски професор, който мобилизира своите последователи като в култ, за да помогнат за неговите смъртоносни цели".

Музеите в Анкара и Истанбул, посветени на 15-и юли, обявен за Ден на демокрацията и на националното единство, също взимат пример от Холивуд при представянето на събитията отпреди 9 години. Истински танкове, боен самолет и хеликоптер, прожекции на огромни екрани и звук като в модерен киносалон потапят посетителите в атмосферата на нощта на опита за преврат.



Експлозиите и стрелбата обаче винаги отстъпват място за акцента върху смелостта и единството на турския народ. Подчертава се също, че загиналите в опит да попречат на пуча, са мъченици, като в музея в Истанбул това е представено чрез излагане на стотици техни обувки, които се изкачват по стълби, символизиращи отиването им в рая.



Али Текеш от Истанбул обобщава настроенията на много хора, с които разговаря екипът на БНР. 

"Това беше наистина жесток, нехуманен и несправедлив опит за преврат, който някои членове на армията опитаха да извършат. Това е заплаха за моята красива страна. Когато се върна към този ден, мисля, че е наистина съкрушително. Нашият обичен турски народ защити своето бъдеще, своите надежди и своята родина, като се противопостави на тези жестоки хора. Сега отново имам надежда за страната, а по благороден начин турският народ даде пример на други народи по света, които са преживели подобни събития", каза Али Текеш.

Девет години след опита за преврат турското правителство и президентът Ердоган са канализирали енергията против пучистите в подкрепа за турската държава и демокрация. Идеята им е, че точно Ердоган и хората, които го подкрепят, управляват благодарение на народната воля и представляват демократичните ценности. На езика на властта тази народна подкрепа означава по-лесно справяне с всички, които биват определени за свързани с ФЕТО, с тероризма или с корупцията.
По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30

БНР на 90, "Изотопия" на 6

18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..

публикувано на 18.07.25 в 02:09