Продължава да бушува пожарът в землището на село Илинденци, община Струмяни.
Евакуация на жители не се налага, но вече гори гъста борова гора.
Изгорели са десетки декари земя с храстова растителност и треви, както и единични дървета.
Стотици огнеборци и военен хеликоптер "Кугър" се опитват да го изпреварят, за да не се разрази нагоре и към националния парк "Пирин", предаде кореспондентът на БНР в региона.
Над 250 декара са засегнати.
Правят се просеки.
Най-лошото, което може да се случи, са високите температури и вятърът, тъй като има риск да разпали пожара и да го “качи”, превръщайки го във “върхов”, коментират пожарникари.
Гл. комисар Александър Джартов - ръководител на ГД “Пожарна безопасност и защита на населението” заяви, че най-важно е огнеборците да изпреварят огъня:
“Съсредоточени са доста екипи! 7 пожарни автомобила с 21 пожарникари, 25 горски служители. Очакваме и повече от 20 доброволци, 3 булдозера за изграждане на просеки, хеликоптер на Военновъздушните сили. Това е създадената организация към момента. Гаси се от въздух. На терен се правят просеки, така че да успеем да пресечем тези 2 фронта, които в момента се развиват. Към настоящия момент няма силен вятър, което е позитивно, но прогнозата за след обяд е да се усилва вятърът, така че да се надяваме, че ще успеем да го пресечем преди това. Затова сме привлекли толкова много ресурси, за да го локализираме, колкото е възможно по-бързо предвид негативните прогнози. Знаете, че за голяма част от страната има и обявен червен код, включително за Благоевград, така че днес ще бъде много тежък ден като цяло от гледна точка на пожарен риск”.
Два от фронтовете на пожара са овладени - към село Илинденци, както и западният фронт.
Изключен е 400-киловолтовият електропровод България-Гърция, за да могат пожарникарите да работят спокойно.
Продължава да лети и хеликоптерът, който взима вода от близък водоем в района.
Трима души са задържани по време на вчерашния протест пред Народното събрание, каза директорът на Столична дирекция на вътрешните работи главен комисар Любомир Николов. Петима полицаи са пострадали, има и данни и за пострадали трима протестиращи, но няма информация техните травми да са причинени от полицейски служители, каза Николов: "Имаме трима..
8 души са задържани в Ардино във връзка с убийството на млад мъж снощи в Мадан. Те са предадени на служители на Областната дирекция на полицията в Смолян за разследване по образуваното досъдебно производство. Убитият е на 23 години, починал е след скандал на улица в миньорския град. По непотвърдена информация той е син на бизнесмен, бил е..
Нека има диалог в Министерство на финансите и да се подходи по пространно. Още преди 2 месеца помолихме да има диалог, защото когато променяш данъчно-осигурителната система, пенсионна система, които засяга всички, най-много се отразяват на средна класа, каза в интервю пред БНР Румен Радев, председател на УС на АИКБ. В предаването "12+3"..
Представители на организации от сферата на културата, които изпълняват проекти, финансирани по Плана за възстановяване и устойчивост, се събраха на протест пред Министерството на културата. Според тях е блокирано отчитането и е забавено изплащане на средства по процедурите, администрирани от Национален фонд "Култура", което ги изправя пред финансови..
Нито една временно окупирана украинска територия няма да бъде призната от ЕС и неговите страни членки за руска. Всяко мирно споразумение трябва да предвижда пълно обезщетение за Украйна от страна на Русия. Това се казва в одобрената с голямо мнозинство резолюция от Европейския парламент в Страсбург. Нееднозначната политика на САЩ по..
В Ловеч общинският съвет за пореден път не подкрепи предложението на кмета Страцимир Петков и администрацията му за увеличение на местните данъци. То предвиждаше нарастване на налозите между 10% и 35%. Поредното предложение за увеличаване на местните данъци в Ловеч беше подкрепено само от 13 от общо 29 общински съветници. Мирослав..
"Решението на лидера на мнозинството е взето от гледна точка на опита, който има той" . Това подчерта пред БНР Румен Христов , председател на СДС и депутат от ГЕРБ-СДС: "Не бива да подценяваме неговите качества и усета му към това, което разбунва обществото, така че когато има такова голямо напрежение и когато виждаме, че една от страните в..
Общ протест в София днес организират и от КТ "Подкрепа" - на работещи в Агенцията по заетостта, Главната инспекция по труда и Агенцията за социално..
Български училища в Чикаго, САЩ – "Малко българско училище" и "Малка България" са със спрени субсидии от българската държава . Причината е скандал...
Не прави чест на президент на страна член на НАТО и ЕС да коментира като страничен наблюдател, който е по-заинтересован от постигане на целите на..