Невидимите жертви на пожарите са птици, насекоми и животни. WWF предупреди, че в огнения ад на Сакар са изпепелени хиляди декари. В този район има изключително богато биоразнообразие на птици, влечуги и земноводни. Там е и домът на световно застрашения царски орел и редките орел змияр и малък креслив орел.
При обход между селата Стефан Караджово и Дъбово, направен от спасителния център "Зелени Балкани", са открити почти сто жертви на пожара, сред които костенурки, лалугери и множество насекоми.
Инж. Росен Райчев, зам.-изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по горите и ръководител на проекта "Земите и горите на орела", разказа пред БНР, че орлите могат да отлетят от гнездото и да се завърнат след пожара.
"За съжаление, пожарите, които са по-големи, обхващат дърветата, където са разположени гнездата на малкия креслив орел. След това той не се завръща на същото място. Това може да доведе и до компрометиране на люпилото. Младите индивиди все още не могат да отлетят и да се спасят по този начин".
При пожарите умират и доста животински екземпляри, които орлите използват за прехрана, обясни той в предаването "Преди всички".
"Намаляват насекоми, гущери, змии, лалугери, които се използват за храна от хищните птици".
У нас са идентифицирани над 1000 гнездящи двойки малък креслив орел, отбеляза Райчев.
"Това се счита се за доста стабилна популация".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Делегации на България и на социалистическа република Виетнам водени от премиерът Росен Желязков и от генералния секретар на Виетнамската комунистическата партия То Лам, проведоха разговори в София за задълбочаването на стратегическото партньорство между двете страни. В началото на диалога, премиерът ни изтъкна, че много виетнамски граждани са..
Решението на Комисията по здравеопазване в Народното събрание увеличението на заплатите на младите лекари и медицинските специалисти да се покрива от Бюджета на НЗОК за 2026 г. няма да реши проблема в системата. Това смята икономистът Петя Георгиева, експерт по финанси в здравеопазването. По думите ѝ този подход може да постави под риск бюджета на..
Земеделец от Велинград заплаши да изгори стадото си от над 2000 овце, застрашено от глад, ако не получи помощ. Георги Илиев, беше поканен в парламента от партия "Величие". Заради съмнения за чума, преди година - по решение на Агенцията по храните и Министерството на земеделието, са предприети действия за евтаназия на стадото му. По-късно..
9 години затвор - това е окончателното наказание за мъжа, който причини катастрофата, в която загина треньорът по футбол Ферарио Спасов. Върховният касационен съд потвърди изцяло решението на Великотърновския апелативен съд, отхвърляйки жалбата на Начо Пантелеев за по-леко наказание. Осъденият за смъртта на Ферарио Спасов иска ново..
Доклад на Световния фонд за дивата природа - WWF България показва, че през последните 15 години от 2010 г. насам, в България са регистрирани над 7000 горски пожара, обхванали над 1 милиона дка територия. Само през миналата година са регистрирани близо 600 пожара, като особено засегнати са районите на Родопите, Странджа, Пирин и Сакар...
Българският превозвач GullivAir подготвя старта на редовни полети до Ню Йорк и Чикаго през април 2026 г. Превозвачът е преминал успешно процедурите пред американските авиационни власти и се водят преговори за слотове на летищата "Джон Ф. Кенеди" и Чикаго, които са на финален етап. Това съобщи вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан..
Русия анализира най-новите западни санкции и ще действа в съответствие със своите интереси, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. "В момента анализираме санкциите, които са определени и обявени, и, разбира се, ще направим това, което най-добре отговаря на нашите интереси", каза Песков пред репортери и добави: "Това е основното в..
Не бих се учудил да се стигне и до това Доналд Тръмп да даде ракети "Томахоук" на Украйна , след толкова неща, които САЩ нямаше да дават, а накрая..
Българските управляващи са имали предварителна информация за евентуални санкции върху руските петролни компании и конкретно към "Лукойл" и затова,..
Очевидно президентът е в най-изгодна позиция от тримата – Румен Радев, Бойко Борисов и Делян Пеевски, защото не само противниците му не се справят с..