Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Индия: Претенциите на ЕС и САЩ за вноса на руски петрол са необосновани

Снимка: Ройтерс

Индия смята за необосновани и неразумни претенциите на Европейския съюз и на Съединените щати срещу вноса в страната на руски петрол. Това заяви говорител на индийското министерство на външните работи. Той подчерта, че страните, които критикуват Индия, също търгуват с Русия.

"Европейско-руската търговия включва не само енергоносители, но също така торове, продукти на минната индустрия, химикали, желязо, стомана, машини и транспортно оборудване", посочи говорителят.

По думите му стокообменът между Русия и Евросъюза през миналата година възлиза на 67 и половина милиарда долара, а вносът на руски втечнен газ достига рекордните 16,5 милиона тона. Тези показатели значително надвишават стокообмена между Русия и Индия, посочи още говорителят.

По-рано президентът на Съединените щати Доналд Тръмп заплаши да увеличи "значително" американските мита върху индийски стоки заради закупуването от Индия на руски петрол.


По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на здравеопазването Силви Кирилов

Здравният министър подкрепя увеличаването на заплатите на младите медици

Министърът на здравеопазването Силви Кирилов заяви, че подкрепя увеличаването на възнагражданията на младите медици, но според него основният проблем е диспропорциите при заплащането в здравеопазването. Министърът на здравеопазването заяви, че недостигът на кадри в системата е проблем не само в нашата страна: "За мен са равнопоставени както..

публикувано на 01.11.25 в 11:47

Проф. Антоанета Димитрова: Имаме изключителна фрагментация на политическия пейзаж в Нидерландия

Все още не е обявено официално, но след няколко поредни дни на напрегнато очакване победителят в предсрочните парламентарни избори в Нидерландия е ясен. Това са социаллибералите от партия "Демократи 66". Броенето на бюлетини продължава - нидерландците могат да гласуват по пощата, но Д66 вече не може да бъде изпреварена от крайнодясната "Партия на..

публикувано на 01.11.25 в 11:28

Продължават протестите на фермерите на остров Крит

Продължават протестите на фермерите в Крит за неизплатени помощи и субсидии. Блокирани с трактори са централните пътища. Централните пътища на остров Крит са затворени със селскостопанска техника. Отварят само за преминаване на туристически автобуси по молба на хотелиерите. Докато продължава разследването на европейската прокуратура за..

публикувано на 01.11.25 в 11:16

Честваха Деня на будителите с издигането на знамето пред президентската институция

Националното знаме на Република България се издигна под звуците на националния химн пред сградата на президентската институция по случай Деня на народните будители. В церемонията участваха президентът Румен Радев, вицепрезидентът Илияна Йотова и Националната гвардейска част, присъстваха също представители на законодателната и изпълнителната власт, учени и..

публикувано на 01.11.25 в 11:07

Случаят с гибелта на 12-годишната Сияна Попова ще бъде обсъден в Комисията по петиции на ЕП

Случаят с гибелта на 12-годишната Сияна Попова ще бъде обсъден от членовете на Комисията по петиции на заседание в Европейския парламент в Брюксел в понеделник. Това става ясно от програмата на комисията.  Членовете на комисията ще обсъдят петиция, внесена от Розалина Гадючкова. Тя изразява безпокойство от продължаващата криза с безопасността на..

публикувано на 01.11.25 в 10:56

Гърция затваря 204 пощенски клона

Затварят 204 клона на "Гръцки пощи", които обслужваха отдалечени места. Протести от местните жители. Затварянето на тези пощенски клонове се аргументира с ограничен трафик на клиенти и ниска ефективност. Тези офиси работят на загуба и ще бъдат закрити незабавно, съобщават от компанията "Гръцки пощи - ЕЛТА". Това са 45% от общата мрежа на..

публикувано на 01.11.25 в 10:48

Фолксваген избегна спиране на производството, но опасността остава

" Благосъстоянието на Германия е под риск " - това обяви германският министър на икономиката Катарина Райхе.  Положението е драматично , предупреди и Клеменс Фуст, президент на Института за икономически изследвания ifo. Германската икономика и през третото тримесечие стагнира , съобщи централната банка. Тя ревизира прогнозата си спрямо..

публикувано на 01.11.25 в 10:45