Чужденци, настанени в центъра за временно настаняване в Бусманци, са се оплакали, че са били бити и ритани от служители на охраната. Някои съобщават, че насилието е било съпроводено и с обиди. Това се посочва в публикувания днес доклад на Европейския комитет за предотвратяване на изтезанията към Съвета на Европа след визита на негова делегация там през септември м.г.
Материалните условия в посетените от делегацията центрове за задържане са описани като "изключително лоши", а обстановката - напомняща затвор. Помещенията са пренаселени, занемарени, мръсни и заразени с дървеници. Комитетът отбелязва липсата на организирани дейности за задържаните, включително за деца, както и ограничен достъп до открито, особено в Бусманци.
Целта на визитата е била да провери как България изпълнява дългогодишните препоръки за третиране на чужденци, лишени от свобода по силата на Закона за чужденците. Посетени са обекти в Елхово, Свиленград, специалните домове в Бусманци и Любимец, както и затворено помещение на Държавната агенция за бежанците.
Въпреки доброто институционално сътрудничество по време на мисията, от комитета изразяват съжаление, че в много отношения положението не само не се е подобрило от последната инспекция през 2018 г., но дори се е влошило.
Особено тревожни са данните за насилствени връщания на мигранти, преминали от Турция в България през зелената граница. Според последователните разкази на чужденци, те са били задържани от български служители на реда, малтретирани и връщани в Турция без никаква правна процедура. В някои случаи са използвани немаскирани кучета.
В доклада се споменава и случай от 2021 г., когато арменска гражданка е починала само няколко часа след настаняването си в Бусманци. Според аутопсията причината е остра сърдечна недостатъчност – състояние, което, според комитета, е трябвало да бъде установено в болницата на МВР в София, откъдето е изпратена.
За 2025 г. дефицитът е изпуснат, бюджетът е пробит . Целта да бъде поддържан 3% дефицит вече се изплъзва от ръцете на правителството. Това мнение изрази пред БНР Мартин Димитров от ДБ, председател на подкомисията за контрол на публичните разходи в Народното събрание. Явно новата цел е до 4,2% , което няма да бъде считано от ЕК за..
Развитието на стратегическите проекти в българската енергетика в контекста на националната ни сигурност и геополитическата ситуация, ще бъдат тема на конференция с участието на премиера Росен Желязков, на енергийния министър Жечо Станков и министъра на финансите Теменужка Петкова. Заедно с експерти и представители на бизнеса ще се търсят..
От тази сутрин без вода са Перник и другите населени места, които се захранват от язовир "Студена" - това са град Батановци и селата Ярджиловци, Богданов дол, Мещица, Дивотино, Люлин и Големо Бучино. Причината е превключване на част от съществуващ довеждащ водопровод към новоизградено трасе по водния цикъл. От ВиК-Перник съобщават,..
Трима души са били успешно евакуирани от Ивицата Газа благодарение на координацията на дипломатическите мисии, съобщиха от българското външно министерство. От там уточняват, че операцията е започнала в ранните часове на 29 септември и е продължила повече от денонощие. Успешно са били изведени двама български граждани и възрастна палестинска..
Около 10 часа днес на летище "Васил Левски" в София се очаква да кацне мъжкият национален отбор по волейбол, който спечели вицешампионската титла на световното първенство във Филипините, съобщиха от пресцентъра на МС. Волейболните герои се прибират с правителствения самолет От 17:30 ч. е церемонията по посрещането на..
Малко преди шест тази сутрин влаковите диспечери бяха уведомени за инцидент край Дулово. Лек автомобил е зарязан върху релсите след моста на околовръстния път, на място без жп прелез. Колата е със сериозни повреди, като е блокирала едната релса. Няма пострадали хора в нея. В неизвестност е и водачът на автомобила. Полицията е пристигнала..
Днес прокуратурата се очаква да внесе в Софийския градски съд искане за най-тежката мярка за неотклонение "задържане под стража" за двамата инспектори от "Автомобилна администрация", които бяха арестувани по сигнал, че са взели 500 евро от трима шофьори на ТИР-ове с техника за концерта на Роби Уилямс в София. Служителите вече са уволнени от..
Над 40 000 евро и 5000 лева са открити в домовете на двамата служители на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", задържани за искан подкуп..
"Възраждане“ внесе искане в Европейския съд в Люксембург за анулиране на приемането на България в еврозоната от януари 2026 година и това е..