С близо 1000 е намалял броят на абортите у нас през 2024 година, спрямо предходната година, показват данни на Националния център по обществено здраве и анализи. Най-значителен е спадът на спонтанните аборти, а прекъсването на бременност по желание на жената се запазва като брой процедури.
Около 17 хиляди са направените аборти през миналата година, като повече от половината са били по желание на бременните жени.
Най-честото желано прекъсване на бременност се е случвало при жени над 30-годишна възраст – близо 5000 случая. Регистрирани са и аборти по желание при деца до 15 години – при 21 момичета.
Спонтанният край на бременност също се наблюдава най-много при жени над 30 години и е засегнал общо 4600 жени у нас през 2024-а година, за разлика от предходната година, когато броят им е надхвърлял 5400. Запазва се тенденцията най-голям брой аборти да се случват в големите области, като София-град, Пловдив, Варна и Бургас.
Най-малко са абортите в област Ловеч - 32 за година.
Европа и Украйна трябва да бъдат ключови играчи в разрешаването на конфликта с Русия. Това подчертаха испанският премиер Педро Санчес и украинският президент Володимир Зеленски в телефонен разговор. "Нищо за Украйна без Украйна. Трябва да останем единни", написа испанският премиер в съобщение в социалната платформа X след разговора с украинския..
Пиян шофьор от Вършец заби колата си в дърво, прати брат си в болница. Мъжът е със счупен крак Пътният инцидент е станала вчера към 19.00 часа по улиците на Вършец. Мъж на 48 години от града управлявал личната си кола. В следствие на движение с несъобразена скорост с релефа на пътя, водачът изгубил контрол над автомобила и го забива в..
Италианските пожарникари успяха да загасят горски пожар по склоновете на вулкана Везувий, съобщава Франс прес. Италия: Голям пожар е обхванал националния парк на вулкана Везувий Въпреки това всички туристически маршрути до вулкана остават затворени. На място остават 12 екипа, съобщи националната пожарна служба. Пламъците по склоновете..
Силен вятър разпалва отново огнищата на пожара в община Сунгурларе. Бедствено положение пък е обявено в три села на бургаската община Средец - Сливово, Синьо Камене и Гранитец. Там огънят гори в труднодостъпни места, което наложи изпращането на военни хеликоптери. Силен вятър пречи на работата на пожарникарите край сунгурларските села. Той се е..
Пет пожара, бушуващи в испанската провинция Леон, наложиха евакуации и заплашват обекти от световното културно наследство. 35 души са били изведени от домовете си в град Йерес. Едно от огнищата е в опасна близост до Лас Медулас – историческо място за добив на злато от времето на Римската империя. Пожарникарите са ограничили достъпа до културния обект и..
Развитието на подводния флот на Военноморските ни сили обсъди президентът Румен Радев с представители на ръководството на Съюза на подводничарите в Република България . На срещата, която се проведе по инициатива на Съюза на подводничарите при посещението на държавния глава във Варна, бяха обсъдени възможностите за придобиване на подводници като част от..
Генералният щаб на Украйна заяви, че е извършил успешен удар с дрон рано сутринта в неделя срещу голяма рафинерия в Саратовска област, като това е последната от серия атаки този месец срещу руски петролни съоръжения, съобщават Ройтерс и Блумбърг. По-рано областният губернатор на областта обяви, че безпилотни летателни апарати от Украйна..
"Берковица е райско кътче, сгушено в полите на Ком. Връщам се с голямо удоволиствие в най-ранните си години. Всяка ваканция чаках да отида с..
Колко са столетниците в България? Отговор дава Националният статистически институт – към 31-ви декември 2024 година хората на възраст 100 и..
Във Велинград тази събота, 9 август, ще се състои много специално събитие – нещо като родова среща с концерт. Ще се съберат музиканти с фамилия..