Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български атлети ще участват в Световните игри за трансплантирани

Снимка: Личен архив

Български атлети ще участват в Световните игри за трансплантирани в Германия, като изцяло си поемат разходите за пътуване и престой със собствени и спонсорски средства. Първенството започва от днес и ще продължи до 24 август. Българското правителство е заплатило единствено изпращането на тийм мениджър и двама спортни терапевти като подкрепа за състезателите ни. 

Шестима от състезателите ни са с трансплантирани органи, а седмият е жив донор на бъбрек. Българите ще участват в дисциплините плуване, лека атлетика, тенис на маса, както и в социалните спортове боулинг, дартс, петанк. Над 3000 атлети от 54 държави ще премерят сили на световното първенство и ще покажат, че донорството на органи дава шанс за живот, обясни златният ни медалист от Световните игри в Австралия Георги Пеев.

"В световен мащаб това е проблем. В България - още по-голям. С физическа активност да може да се покаже на света, че хората с трансплантации са живи и че наистинат донорството означава живот".

Пеев ще участва за първи път в дисциплината 400 метра кроул. На останалите ни участници пожелава да стигнат до медал и споделя какво всъщност е най-важното:

"Ние сме минали през много трудности и в един момент, когато си на най-големия спортен форум, това означава, че вече си в абсолютна форма, животът наистина се е върнал в тебе и минава през тебе".

Участието на жив донор на органи от наша страна е добър знак, смята Георги Пеев и припомня, че в България живото донорство на бъбрек и на черен дроб е застинало от години. Към момента над 860 българи чакат за трансплантация на орган. 

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отчитат по-малко инциденти след края на най-голямото улично парти в Европа

Приключи тридневният карнавал на карибската култура в Нотинг Хил – най-голямото улично парти в цяла Европа. Полицията съобщи, че общо за неделя и понеделник са извършени 423 ареста. Имало е две нападения с нож, но по думите на полицията, нито едно от тях не е довело до сериозни наранявания.  Миналата година осем души бяха намушкани, като един от..

публикувано на 26.08.25 в 02:51

3 жертви след катастрофа с хеликоптер на остров Уайт

Трима души загинаха, а един е сериозно ранен, след като хеликоптер, използван за уроци по летене, се разби на английския остров Уайт. Четирима души са били на борда на хеликоптера, съобщиха от полицията на графство Хампшър. Трима са загинали, а четвъртият е транспортиран до главния травматологичен център в Университетската болница в Саутхемптън, където..

публикувано на 26.08.25 в 01:41
Бенямин Нетаняху

Нетаняху определи смъртоносната атака срещу болница в Газа като "трагичен инцидент"

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че Израел "дълбоко съжалява за трагичния инцидент", след като израелските военни сили удариха по-рано днес медицинския комплекс "Насър" в Хан Юнис, южната част на Газа, предаде Ройтерс. При атаката загинаха 20 души, включително журналисти, и около 50 други бяха ранени. Броят на загиналите при..

публикувано на 25.08.25 в 21:18
Снимката е илюстративна, архив.

Огнеборци и хора от селото гасиха пожар при дупнишкото с. Дяково

Три екипа на пожарната и хора от селото гасиха пожар при дупнишкото с. Дяково този следобед, каза за БНР кметът Цветелина Илиева. Предотвратено е разрастването му към къщи и вили в една от махалите - Крич, добави тя. Пожарът възникнал към 15 ч. най-вероятно при небрежно боравене с огън. В района наблизо е бившето училище, което е реставрирано..

публикувано на 25.08.25 в 21:02
Донецк, февруари 2024 г.

Липсата на вода в Донецка област е причина за главоболие на Москва

Ръководителят на контролираната от Русия област Донецк в източна Украйна заяви, че водната криза, която принуждава хората да чакат на опашки пред водоноски, може да бъде решена само ако Русия поеме пълен контрол над областта, включително и над жизненоважен воден канал. В момента Москва контролира около 75% от региона на Донецк, а руските сили..

публикувано на 25.08.25 в 20:42
Снимката е илюстративна, архив.

Мъж е блъснат от тротинетка в София

Мъж е с лека контузия след като беше блъснат от тротинетка в София. Инцидентът е станал минути след 19 часа. Пострадалият е откаран в лечебно заведение. По първоначална информация водачът на тротинетката е млад мъж. Изясняват се подробности около инцидента. 

публикувано на 25.08.25 в 20:04
Президентът на САЩ Доналд Тръмп говори днес пред журналисти

Тръмп: САЩ ще подкрепят сигурността на Украйна, но подробностите все още се уточняват

Президентът Доналд Тръмп посочи, че не е обсъждал конкретни гаранции за сигурност за Украйна, но заяви, че САЩ ще подкрепят страната, предаде Ройтерс. Потенциалните гаранции за сигурност за Украйна представляват основна пречка за прекратяване на войната на Русия в Украйна, напомня агенцията. "Европа ще им даде значителни гаранции за..

публикувано на 25.08.25 в 19:29