Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Памет за миньорското наследство във врачанското село Згориград

Местното читалище откриха изложба, посветена на минното дело в района


Днес в деня на Успението на св. Йоан Рилски, по стар стил, ще отдадем почит на миньорите. Светецът се приема за техен небесен покровител и те отбелязват своя професионален празник.

Под надслов "Миньорското наследство" във врачанското село Згориград беше открита изложба, посветенена на миньорския труд, история и памет, свързани стози край.

Експозицията, подредена в селското читалище,показва автентични снимки, документи, лични вещи и материали, които разказват за живота и приноса на миньорите от Згориград и Враца.

Сред експонатите могат да бъдат видяни крепач, пневматичен къртач, голяма фуния за сигнал при взрив, карабидна лампа, ордени и медали на двама местни герои на социалистичекия труд, работно облекло и каски. 


Макар рудниците в района да са затворени от няколко десетилетия, минното дело е преплетено с историята на селото и местната общност в миналото и сега. По тази причина от читалището включиха в изложбата и кът с тематични рисунки, подготвени от деца от Згориград през лятната ваканция.

От времето на траките и древните римляни историята помни за "Медната планина", както се наричали забоите във Врачанския Балкан в района на село Згориград. Сгушено между величествените планински масиви по поречието на река Лева, носели името "Мана" - селото свързва миналото си с добива на различни суровини от земните недра. През годините имената на местностите и находищата се променяли, но и до днес за згориграждани някои от възвишенията са познати като "Маньовец" и "Медна", които звучат сходно с древните наименования.


Първите сведения за по-мащабен добив на полезни изкопаеми в района са от 1902 година, когато започва промишлената експлоатация на мина "Плакалница". Три години по-късно е построена и въжена линия за превоз на добития от рудника материал до гара Елисейна. През 1959 година е изградена флотационна фабрика, непосредствено до главната галерия на мината, на планинския склон. Идеята е, чрез флотация да се обагатяват добите цинк и олово. Има сведения, че се е обогатявал и уран, който се добива наред с тези метали. Следват години на активно разработване на залежите. В хрониките на минното дело в района с черни букви е записана и голямата трагедия от 1966 година, когато стените на хвостохранилището към флотационната фабрика се късат и хиляди кубически метра вода и кал отнемат и променят стотици човешки животи и съдби. Работата на рудниците обаче продължава до 90-те години на миналия век, а след 2000-та година мините са затворени и рекултивирани. Историята на Згориград и до днес е преплетена с историята на подземните богатства и добива им. Поколения от селото са намирали препитание "у руднико" или "на мината", по думите на местните жители, но сега това е само спомен. За да съхранят миньорската традиция в Згориград от местното читалище решиха да възродят Празника на миньора. Той е свързан с Деня на Успението на св. Йоан Рилски, светецът покровител на българските миньори. На 18 август, когато беше църковният празник за този ден, в селото почетоха паметта на починалите миньори, а сега за Деня на светеца по стар стил организираха общоселско тържество и подредиха изложба в читалището.

Силвия Денева

Репортаж на Ива Антонова чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Флаери от протеста на младите медици.

Млади медици на протест, проведоха "траурно" шествие (ОБНОВЕНА)

Млади медици излязоха на протест Министерството на здравеопазването с искания за гарантирано достойно заплащане и нормални условия на труд. Протестиращите, облечени в черно, тръгнаха на "траурно" шествие, което   премина по столичния булевард "Цар Освободител" и се насочи към Орлов мост. Млади лекари на протест под надслов: "Погребението на едно..

обновено на 15.10.25 в 20:14

ВАС: АПИ спешно да ремонтира и възстанови моста на столичния бул. "България"

Агенция "Пътна инфраструктура" да предприеме незабавни действия с цел основен ремонт и възстановяване на мостово съоръжение, част от пътен възел при бул. "България" и Околовръстния път на София, реши Върховният административен съд. Той отмени решението на Административен съд София-град и отхвърли като неоснователна жалбата на Агенция "Пътна..

публикувано на 15.10.25 в 20:10

Системата BG-Alert ще бъде задействана в Царево заради очаквани дъждове

Ще бъде задействана системата за ранно предупреждение BG-Alert в района на Царево. От общината информират, че са възможни интензивни валежи през нощта.  "Бъдете внимателни и не излизайте в късните часове и при силен дъжд без нужда. При необходимост дежурните екипи са на разположение”, посочват още от Община Царево.  Кметът Марин Киров също призова..

публикувано на 15.10.25 в 19:59
Конференция 7 октомври: Две години по-късно

Лои Алшарийф: Престанете да бъдете политически коректни към радикалния ислям

"Престанете да бъдете политически коректни към радикалния ислям" - това послание отправи активистът за мир Лои Алшарийф на конференцията "7 октомври: Две години по-късно" , организирана от Европейския еврейски комитет в Европейския парламент в Брюксел.  На тази дата през 2023-та година палестински въоръжени групировки, водени от радикалната..

публикувано на 15.10.25 в 19:15

Приключи протестът на БОЕЦ пред сградата на МВР

Приключи протестът на БОЕЦ пред сградата на МВР в столицата. Протестиращите не бяха допуснати до сградата на министерството, но струпаха торби с боклук пред полицейската блокада и призоваха полицаите да не охраняват министър, който според тях слага чадър над купуването на гласове.  Масирано полицейско присъствие на протеста на БОЕЦ пред МВР..

публикувано на 15.10.25 в 19:14
Георги Вулджев

Георги Вулджев: Близо сме до момента за тежко решение – или да се режат разходи, или да се вдигат данъци

"Вече сме изразходвали целия инструментариум за гъвкаво управление на публичните финанси. Много близо сме до момента, в който трябва да се вземе тежко решение – или да се режат разходи, или да се вдигат данъци". Това обясни пред БНР Георги Вулджев, Експертен клуб за икономика и политика. "Вървим към това да не може да вържем трите процента..

публикувано на 15.10.25 в 18:50

Испания с остра реакция на заплахата на Тръмп да наложи мита на страната

Правителството в Испания с остра реакция на заплахата на Доналд Тръмп да наложи мита на страната. Управляващите обявиха, че тарифите може да струват скъпо на американците. Правителството обяви готовност да защити своите производствени сектори. Вицепремиерът и министър на труда Йоланда Диас подчерта, че ако трябва да се окаже подкрепа на..

публикувано на 15.10.25 в 18:27