Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Израел заяви, че лазерната му противоракетна система "Железен лъч" ще може да влезе на въоръжение още тази година

Израелската армия обяви, че ще атакува инфраструктура на "Хизбула" в Южен Ливан

Снимка: АП/БТА

Израелски танкове и изтребители бомбардираха и днес град Газа, а Интернет и телефонните линии бяха прекъснати в целия анклав. 
Според Ройтерс прекъсването на Интернет и телефонните линии в Ивицата Газа са знак, че наземните операции вероятно ще ескалират в най-скоро време.
Агенцията, позовавайки се на местни жители, съобщава, че израелски танкове са били забелязани в два района на град Газа, които са входни точки към центъра на града.

Израелските сили контролират източните предградия на град Газа и през последните дни бомбардират два района, откъдето биха могли да напреднат към централните и западните части, където се е укрила по-голямата част от населението.

Палестинците твърдят, че цената на пътуването на юг е скочила, като в някои случаи надхвърля 1000 долара.

Болницата "Аш Шифа" в град Газа съобщи, че от полунощ е приела телата на 20 души, убити при израелски удари.
Израелската армия заяви, че продължава да нанася удари по "терористичната инфраструктура на Хамас" и също така действа в южните райони на Рафах и Хан Юнис.

Двама израелци, на възраст около 20 и 60 години, загинаха при стрелба на граничния пункт Аленби между окупирания от Израел Западен бряг и Йордания. Израелската армия заяви, че нападателят е пристигнал с камион, превозващ хуманитарна помощ от Йордания, и е открил огън.

Израел обяви този следобед, че ще атакува военната инфраструктура на "Хизбула" в южен Ливан "в отговор на опитите й да възстанови дейността си в района". Беше издадена и заповед за евакуация за жителите на три района в Ливан. 

Израелското министерство на отбраната съобщи, че Iron Beam - нискобюджетна, мощна лазерна система, предназначена за противовъздушна отбрана, успешно е преминала тестове и ще бъде готова за оперативно използване от военните по-късно тази година. Тя ще допълни досегашните израелски противоракетни системи.
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Франция задържаха 179 килограма кокаин в камион с българска регистрация

179 килограма кокаин са задържани в камион с българска регистрация във Франция при съвместна операция на френските служби и ГДБОП. По случая са арестувани трима българи в чужбина.   Акцията е проведена преди дни. Камионът, в който е бил кокаина, е влязъл на територията на Франция от Испания. Директорът на ГДБОП главен комисар Боян Раев сподели:..

публикувано на 23.10.25 в 13:43

В Монтана затягат мерките за сигурност в училищата

На територията на област Монтана няма сигнали за използване или носене на хладно оръжие от ученици в клас, съобщиха от Регионалното управление на образованието. Оттам изпратиха указания до училищата за предприемане на незабавни и ефективни мерки за осигуряване на безопасността на учениците, педагогическите специалисти и всички лица, пребиваващи на..

публикувано на 23.10.25 в 13:11
Теменужка Петкова

Проектобюджетът за 2026 г. ще бъде внесен в НС до края на месеца

Финансовия министър Теменужка Петкова каза в парламента, че проектът на държавен бюджет ще бъде внесен в НС до края на месеца. "Бюджетната процедура е в ход. До края на месец октомври проектът за бюджет трябва да бъде внесен в Народното събрание. Призовавам за още малко търпение", каза тя. Петкова обаче не коментира конкретни параметри в..

публикувано на 23.10.25 в 13:09

БНБ за санкциите над "Лукойл": Няма пряк кредитен риск, който да засяга стабилността на банковата система у нас

Няма пряк кредитен риск на системно равнище, който да засяга стабилността на банковата система в България заради санкциите, наложени от Съединените щати на "Лукойл". Това се казва в становище на Българската народна банка, която извършва преглед и анализ на потенциалните последици спрямо банковата система в страната от прилагането на тези санкции...

публикувано на 23.10.25 в 13:01
Володимир Зеленски с председателя на Съвета Антониу Коща, 23 октомври 2025 г.

Зеленски приветства новите санкции на САЩ срещу "Лукойл" и "Роснефт"

Украинският президент Володимир Зеленски , който присъства на срещата на евролидерите в Брюксел, приветства американските санкции срещу руските гиганти "Лукойл" и "Роснефт" и техните филиали и изрази надежда да получи оръжия с дълъг обсег на действие. "Надявам се, чухте от президента Тръмп, че въпросът с "Томахоук" е чувствително..

публикувано на 23.10.25 в 12:57
Д-р Сергей Иванов

Изследване на СУ и "Активни потребили": Висока концентрация на бактерии в топлата вода: Какво следва?

Иницираме разговор за промени в законодателството, свързани с качеството на питейната вода. Това съобщи пред БНР д-р Сергей Иванов, Биологически факултет на СУ "Св. Климент Охридски", след като изследване   на висшето учебно заведение и асоциация "Активни потребители" установи висока концентрация на бактерии в топлата питейна вода. Във..

публикувано на 23.10.25 в 12:30
Радостин Василев

Радостин Василев: Очакваме цената на крайния потребител на горивата да се повиши

Действията на Доналд Тръмп засягат България в негативен план – и по отношение на националната сигурност, и по отношение на цените, каза лидерът на МЕЧ Радостин Василев: САЩ наложиха нови санкции върху Русия "То вече се случва, цената на суровия петрол на борсите е вдигната, тоест, очакваме цената на крайния потребител на горивата да се..

публикувано на 23.10.25 в 12:27