Властите в Дания обявиха, че снощното прелитане на дронове над летището в Копенхаген представлява "най-сериозната атака" по критичната инфраструктура на страната до този момент. Но се въздържаха от посочване на конкретен заподозрян.
Руската страна отрече всякаква съпричастност, съобщават Ройтерс и Франс прес.
Заради инцидента летището спря късно вчера работа за часове. Десетки полети бяха отклонени, което наруши плановете на около 20 000 пасажери.
Сходен проблем изпита по същото време и норвежката столица Осло.
Датският премиер Мете Фредериксен постави случилото се наравно със случилите се през последните две седмици нарушения на въздушното пространство на натовски държави и хакерски атаки по европейските летища.
Началникът на полицията в Дания главен суперинтендант Йенс Йесперсен отбеляза, че опасността за полетите е била по-скоро потенциална, отколкото директна:
"Нищо не говори за това, че извършителят е имал за цел да навреди на хората. Напротив, начинът, по който безпилотниците бяха управлявани снощи, показва, че действителното намерение е било да се "поперчи" с уменията".
Датската полиция няма представа кой стои зад случилото се, допълни полицейският началник:
"Мога да отбележа фактическите условия около инцидента - броя на дроновете, размера им, особеностите на полета има и времето, прекарано над летището. Всички това показва, че става дума за способен играч. Кой способен играч? Това не знаем. Дроновете изчезнаха и нямам повече коментар за това".
Финансовата рамка за догодина влиза за първо гласуване в пленарната зала. По-рано през седмицата водещите ресорни комисии я одобриха, въпреки острите забележки на работодатели и синдикати. Първи на вниманието на депутатите ще бъде бюджетът на Държавното обществено осигуряване, където е заложено минималната работна заплата от 1 януари да бъде малко над..
От днес Синдикатът на административните служители към КТ "Подкрепа" започва серия от протести. От 12.30 до 13.00 недоволството си ще изразят работещи в Националния статистически институт. Те излизат пред Централното управление в София и пред сградите на териториалните бюра в страната с настояване в бюджета за следващата година да бъдат осигурени..
Модерна пречиствателна станция за отпадни води ще бъде открита край пловдивското село Бенковски. Технологията, използвана за изграждането на новото съоръжение, е разработена от Центъра за чисти технологии и ресурсна ефективност на биомаса към Аграрния университет в сътрудничество с пловдивския ВиК оператор. На церемонията се очаква да присъства..
Днес в италианският град Монца ще бъде поставен барелеф на Апостола на свободата Васил Левски. Иинициативата е на Генералното ни консулство в Милано и на генералния консул Ана Паскалева, както и на oбщина Карлово, която финансира проекта. Барелефът на Апостола ще бъде поставен в град Монца на историческия площад „Сан Паоло“ и ще е първият негов..
Върховният касационен съд на Италия разпореди екстрадицията в Германия на мъж, заподозрян в съучастие в организирането на атаките през 2022 г. срещу газопроводите "Северен поток" 1 и 2 в Балтийско море. Германската прокуратура обвинява 49-годишния украински гражданин, идентифициран като Сергий К. в съучастие в предизвикването на експлозия, както и в..
Полицията залови двама автокрадци в столичния кв. "Надежда", непосредствено след като са откраднали кола. Става въпрос за планирана полицейска операция, която е стартирала миналата седмица, а мъжете са били следени. Единият е на на 57 години, а другият - на 51. И двамата задържани са с богато криминално минало, свързано с кражби на автомобили,..
В Обединеното кралство се очаква студеното зимно време да се задържи, като прогнозата е температурите да паднат под нулата и в някои райони да завали сняг. Жълт предупредителен код на Метеорологичната служба е в сила за Северна Ирландия, Северна и Централна Шотландия и крайбрежните райони в югозападен Уелс, както и за югозападна,..
"Конституционният съд удари звучна плесница на доцента по конституционно право ." Това мнение изрази пред БНР бившият конституционен съдия и..
Президентът Румен Радев определи решението на Конституционния съд като победа на правото над произвола на политическата класа. "Призовавам..
Финансовият министър Теменужка Петкова обяви правителствено решение от днес, с което 31 декември (сряда) и 2 януари (петък), са обявени еднократно за..