Европейската комисия изпрати официални уведомителни писма до България по две отделни наказателни процедури заради неспазване на сроковете за въвеждане на европейски директиви в националното законодателство.
България е сред 15 страни-членки, които не са транспонирали навреме промените в т.нар. Omnibus директива, свързана със създаването на Европейска точка за достъп до информация. Тези изменения се отнасят до Директивата за прозрачност и целят улесняване на достъпа до ключова финансова информация за инвеститори и заинтересовани страни.
В отделна процедура Комисията е изпратила уведомително писмо и за неизпълнение на задължението за транспониране на нови технически изисквания към маркировките на огнестрелни оръжия. Става дума за директива, която изисква минимална дълбочина на маркировката от 0.08 мм. Мярката цели проследимост и сигурност, както и улесняване на търговията в рамките на единния пазар. България е сред петте държави, които не са информирали Комисията за национални мерки по директивата.
И по двете процедури страната разполага с два месеца да уведоми Комисията за предприетите действия. При липса на задоволителен отговор, Комисията може да премине към следващия етап – мотивирано становище.

Осъдителната присъда за умишленото убийство на швейцарския гражданин Удо Ланге е влязла в сила, съобщиха от прокуратурата. Наказанието от 20 години затвор при строг режим на изтърпяване, което Окръжният съд в Перник наложи на извършителя Борислав Панев, е потвърдено от две съдебни инстанции. 20 г. затвор за убиеца на швейцарския бизнесмен..
Пощенска марка за 225-та годишнина от рождението на Колю Фичето беше валидирана в Дряново, родното място на майстора. Събитието е едно от последните от Националната програма, с която честваме личността на възрожденския строител и неговите постижения. С поредица от събития в Дряново, родното място на Колю Фичето, в други градове на страната, дори и..
Софийският университет "Св. Климент Охридски" отбелязва днес своя патронен празник. Софийският университет чества своя патронен празник По традиция празникът започна в 7:30 часа в академичния параклис "Свети Климент Охридски" в Богословския факултет на университета със Света божествена литургия. След нея литийно шествие се отправи към..
Европейският парламент одобри първата по рода си програма за европейска отбранителна промишленост (EDIP). Нейният бюджет е 1,5 милиарда евро, от които 300 милиона евро ще бъдат предназначени за Инструмента за подкрепа на Украйна. Евродепутатите се споразумяха също така да създадат Фонд за ускоряване на трансформацията на веригите за доставки..
Колективната забрава, която аз открих в премълчаването на делфинолова до 1966 г., по някакъв начин отразява и друга колективна забрава за безброй жертви, дадени след 9 септември 1944 г. и продължава с репресии до 1989 г., ако си помислим, включително с изселването на мюсюлманите. Това каза в интервю пред БНР писателят Захари Карабашлиев за..
Заради въвеждането на еврото социалното министерство предлага промени в редица подзаконови нормативни актове. Сред тях и Наредбата за командировките в страната, като се предлага дневните при командироване за повече от един ден с нощувка, които сега са в размер на 40 лева, от 1-ви януари догодина да са кръгла сума - 22 евро, а не 20,45 евро,..
В Германия подкрепата за крайнодясната "Aлтернатива за Германия" продължава да расте, а отрицателното отношение към партията спада до исторически най-ниски нива. Вече всеки втори германец може да си представи да гласува за крайнодесните. Ново проучване на германския институт Insa показва, че едва 49 процента от германците казват "в..
916,68 лева годишна загуба през 2026-а, ако сега нетната ви месечна заплата е 3500 лева. С това изчисление започна интервюто пред БНР на..
"Корупцията в горския сектор заплашва да срине един от най-важните отрасли на българската икономика -управлението и стопанисването на държавните..
" Благомир Коцев сякаш пречеше на всички още с избора му , защото решенията му бяха твърде много в полза на обществеността на Варна. Той опита да забави..