Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парламентът прие на първо четене промените в Закона за отбраната

Министърът на отбраната Атанас Запрянов в Народното събрание - 8 октомври 2025
Снимка: БТА

Със 125 гласа "за", 40 "против" и 8 "въздържаи се" парламентът прие на първо четене промените в Закона за отбраната и въоръжените сили, внесени от МС. 

В законопроекта се урежда дейността на Върховното главно командване и използването на система за защита от дронове. Предвижда се Министерството на отбраната да разработи оперативни процедури за неговото функциониране, които ще бъдат утвърждавани с указ на президента. 

От "Възраждане" видяха в това опит за ограничаване на правомощията на държавния глава и въвличане на страната във военен конфликт от съюзните ни от ЕС и НАТО. 

Лидерът на партията Костадин Костадинов: 

"Очевидно нашето държавно ръководство се готви за война и поради тази причина не иска някой да пречи. Тъй като те са във война с президента, на практика обезсмислят неговата роля и неговата функция като главнокомандващ. Реално те го превръщат в един гумен печат. За всичко това трябва да бъдем много внимателни, защото наистина безотговорното поведение накрая ще струва страшно много и ще струва човешки животи". 
 
Министърът на отбраната Атанас Запрянов определи тези твърдения като "внушения": 

"Никакви правомощия на никого не се отнемат с промените в Закона и никакви правомощия на никого извън България не се предоставят. Върховното главно командване е национално командване и няма нищо общо с членството ни в НАТО. То се създава с указ на президента във военно време. Когато това стане, не тогава да мислим за оперативните процедури и как то ще работи, а ние ще ги създадем в мирно време".
 
Във военно време към структурите на въоръжените сили ще се включва и Държавна агенция "Технически операции", предвиждат промените. 

Законопроектът въвежда давностен срок до 3 години за използване на платените отпуски на военнослужещите. До 3 години по решение на министъра на отбраната може да се удължава оставането на служба след пенсиониране. 

Създава се категория "колежани" за български граждани, придобиващи професионална квалификация в направление "Военно дело и отбрана". Учебните планове ще се подготвят от министъра на отбраната и ще се утвърждават от министъра на образованието. Облекчават се изискванията за постъпване на военна служба. 

Това са най-мащабните и всеобхватни промени, правени досега, посочи министър Запрянов. 

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акция на ГДБОП в териториалната дирекция на Агенция

Прокуратурата разследва ОПГ за длъжностни присвоявания в "Митница - Русе"

Окръжната прокуратура в Русе води разследване на организирана престъпна група, извършвала длъжностни присвоявания в "Митница - Русе".  След вчерашната акция на ГДБОП от складове и частни имоти са иззети голямо количество пари, злато, облекла, козметика и техника. Служители на ГДБОП са влезли в Русенската митница Все още липсва..

публикувано на 29.10.25 в 13:12
Мартин Димитров

Опозицията разкритикува проектобюджетите за НЗОК и НОИ

Опозиционните партии критикуваха остро проектобюджетите за НЗОК и НОИ за следващата година. Всички те отбелязаха липсата на средства за обещаното увеличение на възнагражденията на младите лекари в бюджета на Здравната каса.  Управляващите предлагат едно от най-големите увеличения на данъчно-осигурителната тежест в България през последните..

публикувано на 29.10.25 в 13:00
Явор Пенчев

В проектобюджета на НЗОК има 260 млн. евро за ръст на заплатите на лекарите без специалност и медицинските специалисти

В проектобюджета на Здравната каса (НЗОК) са заложени допълнителни 260 милиона евро, с които да бъдат осигурени средства за увеличение на заплатите на лекарите без специалност и на медицинските специалисти, работещи в болници. Това обяви заместник-министърът на здравеопазването и председател на Надзорния съвет на Касата Явор Пенчев, след като..

публикувано на 29.10.25 в 12:59

Родилка от Благоевград е транспортирана по спешност към София с въздушна линейка

Родилка от Благоевград е транспортирана по спешност към столична болница с въздушна линейка. Жената е родила здраво бебе снощи, но е получила сериозни усложнения. По молба на ръководството на областната болница е задействана системата за оказване на спешна помощ по въздуха. Около 11:00 часа медицинският хеликоптер е кацнал на стадиона в..

публикувано на 29.10.25 в 12:49

Надзорните съвети на НЗОК и НОИ обсъждат финансовата рамка за 2026-а

Надзорният съвет на Здравната каса обсъжда проектобюджета за следващата година. В рамката са заложени 5,278 милиарда евро, което е с 9% повече спрямо тазгодишния бюджет.  Надзорният съвет на НЗОК обсъжда здравния бюджет за 2026 г. НЗОК ще разполага с над 10 млрд. лв. догодина, здравната вноска остава 8% Най-голям ръст в проценти се..

публикувано на 29.10.25 в 12:34
Рая Назарян

Избраха Рая Назарян за председател на парламента

Парламентът избра Рая Назарян от ГЕРБ-СДС за председател на 51-вото Народно събрание. "За" гласуваха 120 депутати от ГЕРБ - СДС, БСП, "ДПС - Ново начало" и "Има такъв народ" и четиримата независими. ПП-ДБ се въздържаха, а "Възраждане", АПС, "Величие" и МЕЧ бяха против. Киселова сдава поста: Показвам как трябва да се постъпва. За мен..

публикувано на 29.10.25 в 12:22
Пламен Димитров

КНСБ: Недостатъчен е ръст от 5% на заплатите в бюджетната сфера

В проектобюджета за 2026 година е заложено увеличение на заплатите в бюджетната сфера с 5 на сто, обяви президентът на КНСБ Пламен Димитров. Той е категоричен, че това е недостатъчен ръст и прогнозира социално напрежение в редица сектори. Димитров заяви, че увеличението на възнаграждението трябва да е поне двойно на предвиденото за редица..

публикувано на 29.10.25 в 12:16