Нарастват цените на основни хранителни стоки, сред които кашкавал, месо, сирене, мляко и яйца на едро, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата през последната седмица.
Потребителската кошница обаче поевтинява с два лева заради замяната на сезонни плодове сред наблюдаваните в кошницата.
На 95 лева падна цената на потребителската кошница с основните храни, след като две седмици задържаше нивата си от 97 лева. Поевтиняват главно плодове и зеленчуци. Разликата в стойността на кошницата идва от административната замяна на наблюдаваните сезонни плодове, обясни председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов:
"Намалението по-скоро се дължи на разликата в цената на банана и на прасковата, тъй като прасковата излиза извън сезон, а бананът вече е вътре като стока за наблюдение. Разликата е около 1,70 лв. и 30 стотинки са следствие на вариации на пазара. Тук пак ще спомена, че вариациите са доста малки и не много съществени. Като цяло стабилен, балансиран пазар, с нормални пазарни взаимодействия, тоест още не сме влезли в есенния период, който е характерен с малко повече напрежение, особено когато намалява стоката. Става въпрос за търговията на едро, но същото явление се наблюдава и в търговията на дребно и там нямаме някакви значителни промени".
Кашкавалът поскъпва с 13 стотинки, сиренето - с 11 стотинки, свинското месо със 7 стотинки. Поевтиняват ориза, доматите, тиквичките и ябълките.
Полицията в Перник разкри кражба на голямо количество олио от търговски обект. Извършителят е задържан. Той е на 21 години и е от Перник. В хода на разследването е установено, че в периода от 21 октомври до 3 ноември младежът е откраднал общо 165 бутилки олио от хипермаркета. До ареста му се е стигнало след подаден сигнал от управителя на..
Жителите на горнооряховското село Поликраище се готвят за протест с блокада на пътя Русе – Велико Търново. Причина за недоволството са честите аварии по водопроводната мрежа и безводието, заради които в населеното място беше обявено безсрочно бедствено положение. Заради проблеми с водоснабдяването е обявено бедствено положение в село..
Парламентарното мнозинство отхвърли създаването на временна комисия за проверка на всички факти и обстоятелства около строителството и финансирането на хотел "Хаяши" в София, собственост на семейството на министър-председателя на Република България Росен Желязков. Предложението на "Възраждане" срещна подкрепата на 79 депутати от опозиционните..
Със 111 гласа "за", 51 "против" и 43-ма въздържали се парламентът одобри създаването на временна комисия, която да проверява дейността на Джордж Сорос и Александър Сорос и техните фондации в България. Новата комисия беше предложена от "ДПС-Ново начало", които получиха подкрепата на "Възраждане", БСП, ИТН, МЕЧ, Величие и нечленуващите в..
Ясни са вече имената на четиримата представители на Висшия съдебен съвет, които ще участват в подбора на трима кандидати за следващ европейски прокурор на България. Това са Калина Чапкънова и Гергана Мутафова от Прокурорската колегия и Цветинка Пашкунова и Вероника Имова за Съдийската колегия. Освен тях, в Комисията ще влязат двама..
Националното сдружение на кметовете на кметства в Република България (НСККРБ) излезе с остра декларация срещу побоя над кмета на село Дъскот, община Павликени – Николай Митев. От организацията определят случая като "грозен акт на насилие, недопустим от човешка, морална и нормативна гледна точка". Заместник-председателят на сдружението и кмет..
Продължават сраженията на руски и украински войски в Покровск - транспортен и логистичен център в Източна Украйна, който Москва се опитва да превземе повече от година. Русия заяви, че обкръжените украински войски в градовете Покровск и Купянск трябва да се предадат, тъй като нямат шанс да се спасят по друг начин. В изявление на руското..
Инициатива "Правосъдие за всеки" организира в сряда поредния си протест пред Съдебната палата в София с настояване за съдебна реформа и с призив да се..
Премиерът Росен Желязков отбеляза, че въвеждането на еврото е безспорен успех за България и изрази увереност, че всички страхове около процеса ще..
Рекорд по най-много изкачвания на Хайдушката пътека в Сливенския балкан постави Милен Шидеров от Сливен. За 24 часа той направи 12 качвания и..