Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наталия Тодорова: Създаваме спокойно пространство в града и водим диалог за разбирателство и толерантнос

Децата харесват "Номадска класна стая", защото няма границата между учител и ученик

| Интервю
Снимка: Силвия Великова

За шеста година “The Beit Project” - "Номадската класна стая", запознава ученици от различни социални и културни среди със споделеното историческо и културно наследство на София. Целта на проекта е да затвърди общите ценности на многообразие, диалог и толерантност между деца, ученици и млади хора.

Тази година европейският образователен проект отбелязва 15 години.

"Полевите ни занимания продължават, работим под купола на Ларгото. Децата трябва да направят филм с интервюта за исторически обект, които ги е впечатлил. На финала децата гласуват кой филм да изберат за премиерата - учим ги на демокрация, да гласуват. 6 филма представяме на финалното събитие на 23 октомври във Френския институт за култура. Проектът се подкрепя от Столична община – Програма "Култура" и домакини са РИМ-София", каза в интервю пред БНР Натали Тодорова, координатор за България на европейския образователен проект "Номадската класна стая".

Тя обясни, че "Номадска класна стая" изважда децата навън. Реално има физически конструкции - 8 къщички, които пътуват из цяла Европа. "Учениците сами инсталират къщичка на обществено място, заобиколено от културно и историческо наследство. Така създаваме пространство -  спокойно и защитено за учениците и да можем да започнем диалог за нашето съвместно съжителство", обясни Наталия Тодорова.

След София къщичките от "Номадска класна стая" заминават за Марсилия. Проектът е преминал през много европейски столици и са участвали хиляди деца от Европа, но основното е как да живеем в мир и разбирателство.

Предишни участници в "Номадска класна стая" признават, че им харесва и е доста интересно, защото се учат да задават въпроси и да търсят и намират отговори.

Тодорова обясни, че тази година работят с 6 столични училища, комбинирани са децата от 3 частни с 3 масови училища, 5 – 7 клас:

"И така ги комбинирахме, че да се опознаят повече и с такива деца от другия край на града. И да видят, че не са толкова различни. Искаме да открият нашата обща принадлежност към София. Работим край историческия център Сердика. След като опознаят гарда, работят в екип по 4, трябва да изберат един обект, който им е интересен и искат повече да научат за него. Първия ден трябва да проучат този обект и го правят без телефони и интернет. Учим се как да формулираме въпроси и да даваме отговори. Първият начин е да питаме хора, които срещат, децата говорят езици и питат чужди туристи, какво знаят за обектите, кога са поставени, има ли смисъл да са това място. Децата обичат да говорят за РИМ-София, който доскоро е бил баня и им е супер интересно. Дискутират и дали сградата да е музей или да остане баня. В локацията имаме храмове на различни религии – джамия, синагога, католическа църква, църквата "Света Петка, която е под земята и се оказва, че децата не познават други религии. Учим ги да използват и архиви, предварително подготвени и те като детективи търсят и проверяват истинността на казаното досега."

Според координаторът на проекта на учениците им харесва "Номадска класна стая", защото няма границата между учител и ученик:

"Още първия ден казваме ,че сме наравно и трябва да се уважаваме, и слушаме, и да задаваме въпроси."

А учителите, които водят децата ги наблюдават отстрани и забелязват, че дори по-свитите се превръщат в лидери, когато си изпълняват задачите – интервюта с хора, в "Номадска класна стая".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дежурни екипи следят обстановката в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни

Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..

публикувано на 27.11.25 в 21:29
Лошото време в Гърция продължава

Продължава екстремното време в Гърция

Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...

публикувано на 27.11.25 в 20:49
Бившият испански министър Хосе Луис Абалос пристига във Върховния съд на Испания в Мадрид, 27 ноември 2025 г.

Арест за бивш транспортен министър и негов сътрудник в Испания

Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия.  Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..

публикувано на 27.11.25 в 20:37

Ще бъде платено обезщетение за изгорелите електроуреди на жителите на села в община Георги Дамяново

Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..

публикувано на 27.11.25 в 20:30
Обхванатите от огън сгради от жилищния комплекс

Най-малко 83 са вече жертвите на пожара в жилищен комплекс в Хонконг

Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ.  Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА.  Все още не е..

публикувано на 27.11.25 в 20:26
Двама военнослужещи са на пост близо до мястото, където двама членове на Националната гвардия на Западна Вирджиния бяха простреляни във Вашингтон, окръг Колумбия, САЩ, 26 ноември 2025 г.

Кой е стрелецът, ранил тежко двама военни от Националната гвардия на САЩ във Вашингтон

Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката.  Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..

публикувано на 27.11.25 в 20:10

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в тероризъм

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..

публикувано на 27.11.25 в 20:08