Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да разпознаваме своите разрушителни нагони и да даваме на децата алтернативи, апелира психологът

Младен Владимиров: Не се питаме кога детето се "чупи", а гримираме проблема

"Детето е със слаб обществен имунитет и когато цялата система е болна, то първо ще се разболее"

| Интервю
Младен Владимиров
Снимка: Личен архив
Чуй новината! Чуй новината:

Когато има детска агресия, симптоматично се понижава температурата и никога не си даваме сметка за причините. Не си задаваме въпроса кога се случва детето да се "счупи", а започваме да търсим как да гримираме проблема.

Този коментар направи пред БНР психологът Младен Владимиров, който е с 20-годишен опит в системата на образованието. Той анализира поредицата от случаи на агресия сред подрастващите, някои от които с трагичен изход.

"Детето е със слаб обществен имунитет и когато цялата система е болна, то първо ще се разболее, първо ще вдигне температура. Тези деца с ножовете ни показват, че вече ги отглеждаме в отровна среда. Но следващите сме самите ние, които ще преминем към самоуправство и ще започнем да се бием по светофарите."

Според него отговорността за детската агресия и детското благоденствие се стоварва само върху родителя.

Възрастните програмират детето с агресия, но не можем само при родителите или само при технологиите да търсим причините, подчерта той.

"Трябва да разпознаваме своите разрушителни нагони и да даваме на децата алтернативи как да се справят с това."

Охранител в мол няма как да предотврати намушкване с нож. Дори да отиде да профилактира и респектира младежите, те ще изнесат агресията навън. В момента дори учителите изпитват трудности да отнемат телефона на ученик, отбеляза психологът.

В предаването "Преди всички" Владимиров посочи, че "трябва да видим какво правим с българското дете, особено когато скучае".

Какво правим със системата на детското правосъдие, попита психологът, според когото законодателството в тази област е остаряло, "в брадясал вид" и не е адекватно на съвременните условия.

"Ние дори в болниците имаме медицински одит, а тук няма кой да ти каже – погрешно си изготвил доклада, погрешно си насочел детето към възпитателна мярка и още по-погрешно си провел възпитателно-корекционната работа. Това е система, която сама си възлага, сама си осъществява и сама си оценява приноса. Никой готвач в ресторант не яде сам собствената си храна, не е това замисълът."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Язовир

Нивото на язовир "Дяково" се покачва със 7 см на ден - рекорд за сезона

Нивото на язовир "Дяково" се покачва със 7 см на ден, което е рекорд за есенния сезон, съобщиха експерти във връзка с подаден сигнал и извършена проверка от Басейнова дирекция "Западнобеломорски район" за "критично намаляване на водното ниво на яз. "Дяково" и необходимост от спешни мерки". Язовирът е пълен около 53% и е далеч от критичните си нива и..

публикувано на 12.11.25 в 21:00
Социалният министър Борислав Гуцанов

Писма до роднините на хората, които остават в домовете в Черноморец и Поморие въпреки нарушенията

Настанени в домове за възрастни в Черноморец и Поморие не искат да ги напуснат. Това каза министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. Протест на бивши служители и роднини на починали в хосписите се проведе пред Регионалната здравна инспекция в Бургас тази сутрин заради фрапиращи нарушения в грижата за възрастните хора. Протест в..

публикувано на 12.11.25 в 20:38

Лекари се включиха в протеста на "Правосъдие за всеки"

Възстановено е движението на трамваите в района на Съдебната палата в София, което остана блокирано повече от час заради протеста на инициативата "Правосъдие за всеки" срещу изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов.  С искания за по-добро заплащане и по-добри условия за работа към протеста се включиха и лекари.  "За справедливо..

публикувано на 12.11.25 в 20:35

Мегапоръчката за чистотата на София: Столичната община прекратява поръчката за Зони 1 и 7

Столичната община (СО) обяви днес решението на комисията по мегапоръчката за чистотата в София - за 1-ва и 7-а от седемте обявени позиции. Решението на вътрешната комисия е изпратено днес към Агенцията за обществени поръчки, съобщават от Общината.  За Зона 1, районите "Средец", "Лозенец" и "Студентски", договорът изтича на 27 декември - обществената..

публикувано на 12.11.25 в 20:13

Кохезията и земеделието остават в основата на новия бюджет на ЕС

Кохезионната и Общата селскостопанска политика остават в основата на новия бюджет на ЕС, увери председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Тя участва в дебат в пленарната зала в Брюксел за многогодишната финансова рамка за 2028-2034 г.  В бюджета се запазват основните приоритети, макар структурата да се променя, бе..

публикувано на 12.11.25 в 19:57

България ще получи близо 133 млн. евро финансова помощ за намаляване на социалните различия

България ще получи близо 133 милиона евро финансова помощ с цел намаляване на икономическите и социални различия в Европейското икономическо пространство.  Правителството одобри меморандум за разбирателство по изпълнение на финансовия механизъм до 2028 година с Исландия, Лихтенщайн и Норвегия.  Ще бъдат подкрепени проекти в областите "Европейски зелен..

публикувано на 12.11.25 в 19:50
Активисти са поставили постер със снимка на Джефри Епстийн и Доналд Тръмп на автобусна спирка близо до посолството на САЩ в Лондон, архив, юли 2025 г.

Демократите в САЩ показаха документи, свързващи Епстийн с Тръмп

Осъденият за педофилия и секстрафик финансист Джефри Епстийн, който почина в ареста през 2019 г., споменава сегашния американския президент Доналд Тръмп в три имейла, публикувани от представители на Демократическата партия. Те са били предоставени днес от наследниците на Епстийн.  В съобщение от 2011 до сътрудничката му Гилейн Максуел, финансистът..

публикувано на 12.11.25 в 19:37