Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Радиоенциклопедия" всеки четвъртък през октомври: поредицата "Природните резервати в България"

"Джендема" е най-големият резерват в национален парк "Централен Балкан".
Снимка: Архив
28 октомври
„Камчия” – река и море, лонгозни гори и морски пясъци...
Заливните гори около устието на река Камчия са най-представителният образец на лонгозни гори на Балканския полуостров. „Лонгоза” е турска дума и означава място, което периодично е заливано от прииждаща вода. Такава среда създава уникална екосистема. Тук влаголюбиви дървесни видове, храсти и дървовидни лиани така се преплитат, че на места гората става непроходима, но слънчевите лъчи, които все пак успяват да проникнат до земята, проблясват и осветяват очарователни места, изпълнени с тайнство и магическа притегателност.
Неповторима красота от най-разнообразни характерни растителни, животински видове, свързани в екосистемата на лонгозните гори. Особено живописни са те в устието на река Камчия, там, където тя се влива в Черно море. Река и море, лонгозни гори и морски пясъци...
Резерват „Камчия”.

21 октомври
„Силкосия” в Природен парк Странджа – живият музей на терциерна Европа
Древна Странджа планина е живият музей на терциерна Европа, както и училище по природознание за децата. Край Марина река за тях има истинска класна стая с малки дървени столчета и черна дъска под високи букови дървета, сред лавровишни и зеленики. Ярките розововиолетови цветове на зелениката са символ на планината на кръстопътя между Европа, Средиземноморието и Азия. Тя пази още много видове вечнозелени растения - древна растителна общност, наречена южно-евксинска и още колхидска, по името на митичната Колхидска долина в Грузия. Тази древна растителна общност обединява територии в Странджа, в Северна Турция, в Кавказките републики и Северозападен Иран. Резерватът „Силкосия” е най-старият природен български резерват за съхраняването на биологичното разнообразие на терциерна Европа в Природен парк Странджа.

14 октомври
По скалите на „Стенето”
Огромни скални масиви се извисяват от двете страни на тясната пътека. Стръмни, на места почти отвесни, те образуват пропасти до бреговете на реката.
Гранитни и варовикови скали с височина около двеста метра оформят величественото ждрело в резервата „Стенето”. Самият той е буйство на дивата природа с разнообразни екосистеми от растителен и животински свят, множество пещери, скални венци и каменни блокове, покрити със здравец, мъхове и безсмъртната хаберлея родопензис – нежното синьо цвете, което може да възкръсва.

7 октомври
Пътеки из „Джендема” и „Северен Джендем”
Трансилванска камбанка, звездоцветно шапиче, неразделнолистно шапиче, кернерова метличина, стефчова тлъстига, български скален копър. Това са видове растения, защитени в Червената книга на нашата планета. Всички те виреят в сърцето на България, в централните и най-високите трудно достъпни части на Стара планина. Там цепнатините на сурови скални върхове опазват нежни планински цветя, високопланински пасища с редки лечебни растения оцеляват благодарение на местни породи животни, дават живот и на дивите обитатели – планинска коза, сърна, елен и най-едрия бозайник у нас, кафявата мечка. Те живеят на воля в защитени територии - резерватите „Джендема” и „Северен Джендем”.

четвъртък, от 16.00 часа
По публикацията работи: Елена Кортел


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30