Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Дарина Григорова: Има опасност от сръхтоталитарен режим в Украйна

БНР Новини
Протестиращи влязоха в сблъсъци с полицията по време на антиправителствен протест в центъра на Киев на 22 януари 2014 година
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„На фона на всичко, което се случва в Украйна, трябва да имаме предвид, че процесите в Киев не се подкрепят от юга, от Крим например. Украйна е силно разделена и някои държави, като Полша, имат интерес това разделение да се развива. А Украйна има шанс да запази единството си. Оптимистичният вариант би бил германо-руски контрол над целостта на украинската държава”, твърди доц. Дарина Григорова от Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Според нея, сравнението с Оранжевата революция не е логично, защото за разлика от ситуацията в момента тогава не е имало екстремисти и провокатори, а хората са били водени от конкретен лидер – бившия президент на страната. „Възможно е в Украйна да бъде създаден сръхтоталитарен режим, провокиран от настоящата ситуация”, е опасението на Дарина Григорова.
„Факт е, че опозицията в момента няма изявен лидер; факт е и че нещата лесно могат да излязат извън контрол, имаше дори данни, че полицията сама подготвя провокатори. Да не забравяме обаче, че става въпрос най-вече за борба между Русия и Запада”, припомня Калина Любомирова, журналист от БТА.

Повече можете да научите от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00