Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ути Бъчваров: Не е лесно да превърнеш една кулинарна рецепта в малка драматургична пиеса. Tова е една от моите тайни

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Американската писателка Хариет Ван Хорн казва: Готвенето е като любовта. Трябва да започнеш да го правиш със страст, или изобщо да не се захващаш..

И си личи, че има хора, за които готвенето е не само това – страст, но философия, житейски стил към вкуса (физически и метафизически), подход към комуникацията с бохемски маниер.
Личи си от размислите на (по собствените му думи) „кашавара на републиката” Ути Бъчваров в „Нашият ден”. Един разказ за готвенето като съзидание - фокусна точка на уменията и въображението. Един разказ за храната като елемент на социалното общуване. Но не на последно място - един разказ за произхода и наследените традиции между село Медвен и центъра на София.
Близо двадесет години от времето, в което Ути е бил водещ в програма „Христо Ботев”, той отново е в нашето студио. Този път като гост. С натрупания опит, но и спомените за „школата БНР”. С размишленията за това как в глобализиращия се свят, идентичностите могат да се запазват уникални.
За „кулинарния анти-глобализъм”, зрялостта, нужна за понасяне на славата и други разкази, чуйте интервюто с Ути Бъчваров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лимецови полета завинаги

Ивана Геройска живее в София заедно със семейството си, но лимецът, който отглеждат, е в землището на пловдивското Ново село. Както и други производители, семейството избира тази култура поради безспорните ѝ ползи за човешкото здраве. Екипът на производството не е голям, а семейството работи с партньорска мелница, тъй като изискванията за..

публикувано на 18.06.24 в 17:10

Изпитите след 7 клас: какво всъщност измерват?

Изпитите след 7 клас са важна част от образователната система, но наистина ли те измерват знанията на учениците? Или по-скоро отразяват успехите и провалите на самата система и материалните възможности на родителите? За кого всъщност е полезно Националното външно оценяване (НВО) в сегашния си вид? На тези въпроси отговаря Ирина Манушева, автор на..

обновено на 18.06.24 в 11:26

Показват в изложба религиозното монументално изкуство на Дечко Узунов

В столичната Художествена галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия (СГХГ), е открита изложбата "Дечко Узунов. Религиозно монументално изкуство". Експозицията, която отбелязва 125 години от рождението на художника, представлява документален визуален разказ, съставен от архивни снимки, подготвителни проекти и творби...

обновено на 18.06.24 в 09:55
Кадър от протеста

Съюзът на българските журналисти в съдебен спор за имот

Защо Съюзът на българските журналисти вече 4 години не може да влезе във владение на собствен имот , даден под наем – разговор в "Нашият ден" със Снежана Тодорова , председател на СБЖ, и с Христо Дионисиев , представител на фирмата наемател. Членовете на СБЖ излязоха на протест, мотивиран от неправомерните действия на фирмата наемател. По..

публикувано на 18.06.24 в 09:26
Дуранкулашкото езеро е в списъка на влажните зони с международно значение.

Снимат филми за влажните зони от Дуранкулак до Казашко

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" се обсъжда новият проект "Непознатият рай", който включва пет късометражни филма за влажните зони по северното ни Черноморие – "Езеро Дуранкулак", "Шабла-Езерец", "Казашко" и "Ятата". Филмите ще представят устойчивите практики за икономическо развитие на тези райони. Свилена Велчева от..

обновено на 18.06.24 в 09:07