В най-голямото Първо студио на БНР всички талантливи български изпълнители и певци, оркестри, камерни състави и хорове, са правили, правят и сега ценни записи за звуковия радиофонд. Мнозина от музикантите и до днес си спомнят своето трепетно вълнение, респект, дори уплах, когато за първи път са прекрачвали прага на студиото. То е проектирано заедно с новата сграда на бул. „Драган Цанков” № 4 (в някогашната вилна зона на града) от немски архитекти. През 1941 г. фирмата „Телефункен” оборудва Първо студио и останалите студия с най-модерни за времето технологии. През зимата на 1943-1944 г. по време на англо-американските бомбардировки над София, пада бомба и събаря задната част на студиото.
След войната то е изцяло реставрирано. Размерите на пространството (с площ 420 m2 и обем 4 500 m3 ), отличната акустика, оборудването с богата гама от инструменти, обслужването му с високо квалифицирани технически екипи го превръщат в едно от най-добрите места за звукозапис. Извън концертните зали, е единственото студио в България, което има чудесни възможности за изпълнението и записа на симфонични творби, кантатно-ораториални произведения, всички големи музикално-сценични жанрове, филмова музика.
Първо студио е „домът” на Симфоничния оркестър и Биг бенда на БНР - тук те репетират, записват. В него изнасят концерти „на живо” всички радиосъстави, различни камерни ансамбли и хорове, изпълнители-солисти, джаз и рок-формации. Провеждат се и фестивали като: „Музика нова” - форум на авангардната музика, „Пианисимо” - на съвременната клавирна музика, „Аларма пънк джаз” и други. Както и конкурси за детска и забавна музика, директни предавания с публика, в последните години и големите радиопразници.
3 ноември
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg