Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Камарата на частните съдебни изпълнители – за 10-годишнина от създаването й и за новите законови идеи

За децата в риск вече мислят и частните съдебни изпълнители имат свои предложения за промени в законодателството с цел да се защитят правата на децата, и на онези родители, които при развод имат съдебно решение да виждат децата си в определени дни и срокове, но по една или друга причина това не се случва.
Според председателя на Камарата Георги Дичев често пъти частните съдебни изпълнители, които по право трябва да наблюдават дали се изпълняват съдебните решения, стават свидетели на различни „похвати“, с които единият родител отказва достъп на другия до детето, и те не са в състояние да направят нищо. От Камарата вече са разработили система от санкции в подобни случаи и остава народните представители да ги внесат и да направят промените.
От Камарата – след 10-годишно присъствие в обществото – вече имат достатъчно самочувствие да предлагат и законодателни промени, не само в случаи отнасящи се до деца... искат също така да се постигне най-добър баланс между правата на длъжници и взискатели, като се запази бързината и ефективността на изпълнителния процес и пълната му прозрачност. Сегашния закон според г-н Дичев не дава тази възможност, има много пропуски. Той е приел като лична своя задача бавната, но сигурна промяна на онези хора и на онзи странен български манталитет, че ако може – някак си да не си плащаш.
Защото самият закон, даже и да безупречен не върши работа сам по себе си. Много хора се смятат за потомци на елинпелиновия герой Андрешко, който е крайно време да не бъде смятан за положителен литературен образ – пък той все пак е от литературата, измислен е. Когато си купил някаква вещ или имот, когато си взел пари назаем, независимо дали от частно лице или от банка – все пак трябва да си платиш. Така смятат от Камарата и може би затова съдебните изпълнители не са особено харесвани в обществото.
Към общото нехаресване – се прибавят и някои нарушения, извършени от тях, но г-н Дичев и колегите му, истинските съдебни съдии, следят и затова. Вече чухте за санкции за някои от тях, не били много, но давали лош тон за омраза в цялото общество, смята г-н Дичев.
Все пак – независимо от първите несигурни стъпки, от грешките и поуките от тях – частното съдебно изпълнение може да отбележи 10-ата си година с добро самочувствие и настроение. Статистиката едва ли е от значение, но международното признание – със сигурност, защото за нас винаги важи правилото – „щом чужденците казват добри думи, значи е вярно“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Етиката като инструмент за посрещане на бъдещето

Етически комисии, етически стандарти, етически кодекси биват формирани във все повече тясноспециализирани полета – медицина виртуални пространства, експерименти и прочее – като опит за превръщане на етиката в инструмент за взимане на решения.   Неизбежен ли е прогресът и дали онова, в което виждаме положителна промяна днес, няма да се окаже в..

публикувано на 01.10.24 в 12:10

Кристина Божилова: Нидерландия остава водеща дестинация за българските студенти

Изложението "Световно образование" предоставя чудесна възможност за задълбочаване на познанията относно тенденциите в образователната сфера, както и за отговор на редица въпроси – запазва ли се интересът към образование в чужбина, дали България се утвърждава като привлекателна дестинация за обучение, продължава ли Нидерландия да бъде лидер и..

публикувано на 01.10.24 в 11:26
Юлияна Антонова-Мурата

Юлияна Антонова-Мурата представя "Хай, хай, Япония": Уроци за радостта в ежедневието

Юлияна Антонова-Мурата разказа с топлина и лични примери за своята втора родина – Япония, като сподели, че не е търсила сензации в историите си, нито е сравнявала Япония с България . Тя подчерта, че историите в книгата "Хай, хай, Япония" са простички и човешки, без да се стреми към сензационност или драматизъм. За нея е важно да предаде усещането..

обновено на 01.10.24 в 11:18

Българският застрахователен пазар през 2024 година

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината" – празник за всички служители в застрахователния сектор. Гост в "Нашият ден" е Мария Велева , изпълнителен директор на дружеството, което миналата година получи награда за цялостен принос в застрахователното посредничество. Велева запознава слушателите със състоянието на..

публикувано на 01.10.24 в 10:11

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината"

Днес  за 16-та поредна година се връчват наградите "Застраховател на годината" . Награда ще бъде присъдена за пенсионноосигурително дружество на годината и за застрахователен брокер на годината, като отличени ще бъдат най-добрите компании в сектора. Организатори на събитието са Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на..

публикувано на 01.10.24 в 09:16