На 22 юни се навършиха 80 години от рождението на Красимир Кюркчийски. През целия си професионален път композиторът разказва една красива приказка, базирана на българския фолклор и неговото богатство.
Кюркчийски е роден на 22 юни 1936 г. в Троян. Завършва Българската държавна консерватория (днес Национална музикална академия “Проф. Панчо Владигеров”) с композиция при Панчо Владигеров (1962). Специализира в Московската консерватория при Дмитрий Шостакович. Носител е на Голямата награда на конкурса за композиция “Парижки музикални седмици” (1966) за своя Струнен квартет №1.
Автор е на две опери, на балета „Козият рог”, на два клавирни концерта, чиято първа изпълнителка е пианистката проф. Милена Моллова, и на редица други творби. Негови произведения се изпълняват в Италия, Франция, Русия, Германия, Австралия и др. През 2002 г. прави обработки на народни песни за албума на световноизвестния мецосопран Веселина Кацарова „Българска душа”, записан в София с български музиканти за голяма звукозаписна фирма.
Кюркчийски работи като диригент на Държавния ансансамбъл за народни песни и танци (днес Национален фолклорен ансамбъл “Филип Кутев”) и Ансамбъла за народни песни към Комитета за телевизия и радио.
Дълги години композиторът страни от шума на големия град и хорската суета. Живее в с. Боженци, Габровско, където създава своите самобитни звукови платна. На 15 декември 2011 г. завърши земният му път.
Чуйте в звуковия файл част от разговор с Красимир Кюркчийски, записан за предаването „На бис – българските музиканти” през 2005 г. – едно от редките му интервюта, защото той никога не е обичал да говори за себе си и да обяснява музиката си. Кюркчийски е от авторите, които смятат, че в музиката му е казано всичко. В разговора той споделя своето отношение към фолклора, към учителите си Панчо Владигеров и Филип Кутев. Разказва подробности за създаването на емблематични свои произведения, за реакцията на Николай Хайтов по повод балета му "Козият рог". Има и кулинарна рецепта.
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg