Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да потърсим правата си, когато сме станали жертва на имотна измама?

БНР Новини
Захари Генов, Пламен Димитров, Анелия Торошанова и Ангел Методиев
Снимка: Росица Михова

Каква е схемата на една имотна измама и кой стои зад нея? Има ли чадър над извършители на измами у нас и защо не могат да бъдат осъдени години наред? Защо съдът и прокуратурата разглеждат тези казуси като гражданско-правни спорове? Отговорите на въпросите ще чуете в предаването. Ще се запознаете с казусите на Ангел Методиев и Тодор Костадинов от София и с коментарите на адвокат Пламен Димитров и адвокат Захари Генов.

Ангел Методиев: Съпругата ми се натъкнала на обява „Давам кредити и купувам дългове“ и така започна всичко. Жената, даваща кредити, се казва Цветолюбка Езеако. Зад титлата адвокат омайва и заблуждава хората. Взехме кредит и без наше знание тя промени датата на изплащането му без нашия подпис. Успя да заграби имота ни и сложи желязна врата.“
След всички жалби и преписки се предприемат недостатъчно действия от следствените органи. Жалбите постоянно се губят, цялата история продължава вече 12-13 години.
При първия опит за заграбване на апартамента полицията неправомерно ни изгони оттам, нарушавайки основни текстове от конституцията.

Адвокат Пламен Димитров: Има някакъв чадър над такива хора. Говорил съм с други колеги адвокати – делата ни са безуспешни. Има протакане, Вазивната ми жалба три години не може да стигне до Градския съд.

Тодор Костадинов: Нещата се развиват по една и съща схема, това е комбинация от лихварство и имотна измама: трябват ти пари, появява се въпросната жена и ти дава пари, срещу които ти й прехвърляш апартамента си с ангажимента да ти го върне като си изплатиш заема. Междувременно тя ти ипотекира апартамента, взема пари, а взема и от парите, които ти й връщаш. В един момент погасяваш заема и тя ти връща апартамента, но ти го връща с ипотека, която ти трябва да плащаш.

Адвокат Генов: Когато вземате кредити, никога не ги гарантирайте с имот!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лалка Димитрова

Отвъд граничната бразда, ключовият маршрут, или как се дислоцират проблемите

На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и оценка на дейността по отношение на противодействието на незаконната миграция, на трафика на наркотици и като цяло, на съвместните действия по противодействие на организираната престъпност. Поводът за..

публикувано на 19.01.25 в 09:10
Георги Марчев

Проверителите на факти не премахват съдържание от социалните мрежи

В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения, защо проверителите на факти не са цензори и какво представлява работата им. "Проверителят на факти работи журналистическа работа. Не в нейната цялост, но тук специализацията е в откриването на факти..

публикувано на 19.01.25 в 08:50

Понятието "biodeutsch" не може да бъде заметено под килима

Понятието " biodeutsch" ( биогермански)  бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно? Кампанията "Антидума" в Германия съществува от 1991 година и оттогава разглежда термини и изрази, които, по мнението на експертите, нарушават принципите на човешкото достойнство или имат негативен..

публикувано на 18.01.25 в 09:00

Импулсът в мен: Гняв

Тийнейджърският гняв – същинска електроцентрала. Това е темата на тийнейджърския подкаст "Импулсът в мен". Споделяме какво мислим и разглеждаме съветите на психолозите: Сещайте се, че никой не е съвършен, дори и вие. Понякога намалявайте малко претенциите и признавайте грешките си. Опознайте чувствата си. Когато се ядосате,..

публикувано на 17.01.25 в 16:13
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Кога се поставя въпросът за личните отношения на родителите с детето?

Въпроси, свързани с личните контакти с детето, дискутираме в предаването "Законът и Темида" с адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването.  Съгласно действащия Семеен кодекс, член 124, ал. 2, детето има право на лични отношения и с двамата си родители, освен ако съдът не е постановил друго...

публикувано на 17.01.25 в 15:30