Пловдив – европейска столица на културата 2019.
Днешният „Артефир“ излъчваме от Пловдив, един от най-старите градове в Европа и културна столица на Континента през 2019 година. Това е третото издание на специалното ни Студио „Червеното пони“, наречено на името на галерията, разположена в дома на знаковата за града личност Начо Културата (Атанас Кръстев).
Заедно ще разгледаме февруарския артистичен афиш на Пловдив, ще ви срещнем с авторите и артистите му, ще сверим пулса си с ритъма на този кръстопътен древен град, пресечна точка на амбиции и разпаднали се империи, град в който осезателно се чувстваме близки до митологията.
Днес ще ви запознаем и с някои от гостите в Пловдив, чието изкуство ще имат удоволствието да видят пловдивската публика и гостите на града. През последните два дни Градът под тепетата ни разглези със синьо небе и пролетно слънце, но екипът на „Артефир“ ще Ви покаже къде са горещите точки, културните точки на Пловдив.
Водещи на предаването са: Дарина Маринова и Боряна Георгиева.
В звуковия файл можете да чуете разговорите с:
• Йордан Велчев – авторът на „Балканският човек“, „Градът между Изтока и Запада“, поетът.
• Соня Калеро-Алонсо – легендарната кубинска балерина и хореограф, която поставя на сцената на Опера Пловдив танцовия спектакъл „Кармен“ по музика на Бизе-Шчедрин
• Диана Добрева – режисьор на „Одисей“ по Омир броени дни преди премиерата в Драматичен театър – Пловдив
• Нина Найденова – директор на Държавна опера Пловдив, с която говорим за трите премиери – „Мария от Буенос Айрес“ – сюрреалистичната опера от Астор Пиацола, предстоящата балетна постановка „Кармен“ и многоочаквания „Орфей“ в Античния театър
• Тома Спространов, знаковият радиоводещ – за ритъма, мелодията и гласовете на Пловдив
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg