Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дигитализацията на личния свят – неизбежна, но опасна

БНР Новини
Ростислав Петров (вляво), Ива Дойчинова и Димитър Ганчев
Снимка: Здравко Петров

Дигитализацията на личния ни свят е значимата тема, която водещата Ива Дойчинова повдига в студиото на „Нашият ден“ на програма „Христо Ботев“ на БНР. Нейни гости бяха Димитър Ганчев от „Интернет общество“ и Ростислав Петров, определящ се като етичен хакер. По телефона беше включен и доц. д-р Христо Хинков, психолог. Още в анкетата с граждани, пусната в началото, се обозначиха различните страни на интернет-света.
Интернет е обективна реалност, която ни заобикаля, не можем да го игнорираме нито в работата, нито в личния си живот. Но „в момента хората не общуват помежду си, а по-скоро стоят и се ровят в телефоните си“, оплака се една от анкетираните.
Димитър Ганчев акцентира върху интернет като проява на ново ниво на цивилизация – информационна цивилизация, към която трябва да се нагодим, да се научим да управляваме нейните последствия. „Няма шанс да го спрем“, съгласява се и Ростислав Петров.
Двата най-големи проблема са отчуждаването между хората, формирането на интернет-зависимости, близки до наркоманията, и въпросът за кибернетичната сигурност. Според добронамерения хакер Р. Петров този въпрос трябва да се изучава в училище. Във всеки случай залепвайте визьорите на камерите, за да не ви следят, съветва той. „Родителите да внимават – съветва пък психолога доц. д-р Хинков – когато дават тази залъгалка (интернет) на децата си, за да се освободят от грижи за тях. Това се отразява тежко на децата, които загубват връзката с родителите си. Пълният достъп до интернет трябва да се получи към 3-4 клас, когато започва социализацията на детето.“
Повече от интересния разговор чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещата ни с Христос

На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..

публикувано на 02.02.25 в 09:45

Емилия Милчева: Не беше позволено преходът да бъде осмислен

Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..

публикувано на 02.02.25 в 09:45
Мелания Тръмп на инаугурацията на президента Доналд Тръмп

Изкуството да си първа дама: символи и послания

Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..

публикувано на 02.02.25 в 09:05
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00